۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : تیر ۵, ۱۳۹۷

 • سیگار

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ۸۵ تا ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه، سیگاری هستند.

  به گزارش ایسنا، دکتر رستم یزدانی با بیان اینکه ورود سیگارهای صنعتی در چند دهه گذشته باعث شد که سرطانهای ریه افزایش یابد، گفت: با وجود تغییراتی که در نوع سیگار بوجود آمد و این سیگارها نیکوتین و قطران کمتری داشتند، اما تفاوت خیلی بارزی در میزان شروع سرطان ریه بوجود نیامد.

   وی ادامه داد: گیرایی که ناشی از مصرف نیکوتین و قطران است در سیگارهای جدید کم نشد و مواد دیگری مانند نیترو آزمین به سیگار اضافه شد که این ماده کاملا سرطان‌زاست.

   این فوق تخصص ریه گفت: انتظار آن بود سیگاری که نیکوتین کمتری دارد و یا به اصطلاحا لایت است، میزان شیوع سرطان ریه را کمتر کند اما این اتفاق نیفتاد.

  یزدانی افزود: کم کردن نیکوتین و قطران، مقداری تندی سیگار را کم میکند و به فرد سیگاری اجازه میدهد پک بیشتری به سیگار بزند و بر این اساس بار اضافهتری از مواد سمی وارد ریهها میکند و این اجازه را میدهد که میزان مصرف سیگار بیشتر شود.

   عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در گذشته که سیگار به صورت سنتی تهیه میشد، میزان مصرف سیگار آنقدر زیاد نبود که الان به صورت صنعتی تهیه می‌شود، افزود: سیگارهایی که در قدیم تهیه میشد بسیار بدبو و تند بود و استفاده از سیگار به صورت زیاد امکان پذیر نبود، اما اکنون با لایت شدن سیگارها و  کم شدن موادی مانند قطران در سیگار این امکان فراهم شده میزان مصرف سیگار بیشتر شود.

  به گفته وی، این تغییر در نوع سیگار باعث شد میزان مصرف سیگار در جوان‌ها و خانم‌ها بیشتر شود.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  راهکارهای حفظ ایمنی در زمان بروز زلزله گیاهان دارویی مضر در بارداری تولید داروهای مشتق از پلاسما بزودی در کشور علت و راه های فرار از تنهایی چگونه به دیگران حسادت نکنیم؟ دکل‌های مخابراتی با سلامت مردم چه می‌کنند؟ خواص پرتقال برای کودکان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.