کفش‌هایی برای کمک به راه رفتن بیماران پارکینسون

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۱, ۱۳۹۶

 • کفش لیزری

  محققان هلندی موفق به ساخت کفش‌های لیزری شدند که به راه رفتن بیماران پارکینسون در حالتی معروف به حالت "یخ‌زدگی" کمک می‌کند.

  به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، یکی از علائم ناخوشایند بیماری پارکینسون، چیزی است که به عنوان “یخ‌زدگی” شناخته می‌شود که در آن فرد به طور موقت توانایی گام برداشتن رو به جلو را در حین راه رفتن از دست می‌دهد.

  دانشمندان هلندی دانشگاه “توئنته”(Twente) و مرکز پزشکی دانشگاه “رادبود”(Radboud) کفش‌های لیزری ساخته‌اند که به طور قابل توجهی این مشکل را کاهش می‌دهد.

  “یخ‌زدگی” عموما در مراحل پیشرفته‌تر پارکینسون دیده می‌شود که نه تنها خسته کننده و ناخوشایند است، بلکه می‌تواند خطرناک هم باشد.

  در این حالت پاهای فرد هنگامی که در حال راه رفتن است، قفل می‌شود؛ اما بدن همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهد و باعث می‌شود که تعادل فرد از دست رفته و زمین بخورد.

  یکی از چیزهایی که می‌تواند به این مشکل کمک کند، این است که شخص هنگام راه رفتن کف زمین را نشانه‌گذاری کند، مثلا خطوط بین کاشی‌ها را دنبال کند. این کار مغز را فعال می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا با مشکل کمتری به راه رفتن ادامه دهند.

  اینجا جایی است که کفش‌های لیزری وارد می‌شوند.

  هر کفش پس از تماس با زمین، یک خط قرمز روی زمین در مقابل کفش دیگر قرار می‌دهد. فرد استفاده‌کننده از این کفش‌ها، با این کار دارای یک هدف بصری است که بتواند توسط آن پای دیگر حرکت کند. این فرایند تا زمانی که فرد بخواهد راه رفتن را ادامه دهد، به طور متناوب ادامه پیدا می‌کند.

  در آزمایشاتی که بر روی ۱۹ بیمار مبتلا به پارکینسون انجام شد، استفاده از این کفش‌ها باعث کاهش ۴۶ درصدی “یخ‌زدگی” شد. علاوه بر این، زمانی که “یخ‌زدگی” اتفاق افتاد، حدود نصف زمانی که راه رفتن بدون لیزر انجام می‌شد، ادامه داشت.

  “موریل فرایه”، پژوهشگر این پروژه می‌گوید: در حالت ایده آل، لیزر باید تنها زمانی فعال شود که “یخ‌زدگی” اتفاق می‌افتد، اما ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم، چرا که “یخ‌زدگی” یک پدیده بسیار پیچیده است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  ۱۲ راه مقابله با بیماری درد و کوفتگی بدن از عملکرد پلیس درخصوص ولنتاین تا مشاهده آنفلوانزای فوق حادپرندگان در تهران خواص چای سبز برای مغز و بهبود سلامت آن هشدارهای چشم در مورد سلامتی! اخراج سه پرستار عربستانی به علت آزار و اذیت کودکان تشکل اجتماع‌محور باید توسط ساکنان محله شکل گیرد اینفوگرافی / وضعیت سالمندی در ایران و جهان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.