ویتامینی که از مرگ سلول‌های عصبی جلوگیری می‌کند

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

 • سلول عصبی - نورون

  بررسی‌ها نشان می‌دهد ویتامین B-3 از نابودیِ سلول‌های عصبی در مغز جلوگیری می‌کند.

  به گزارش ایسنا، متخصصان علوم پزشکی در آلمان در بررسی‌های جدید خود مشاهده کردند ویتامین B-3 می‌تواند از نابودیِ سلول‌های عصبی که بر اثر بیماری پارکینسون اتفاق می‌افتد جلوگیری کند.

  در این بررسی آنها نشان دادند چگونه نوعی از ویتامین B-3 موسوم به “نیکوتینامید ریبوساید” از طریق تقویت عملکرد مرکز تولید انرژی در سلول‌ موسوم به میتوکندری، سلول‌های عصبی را حفظ می‌کند.

  به گفته متخصصان این ترکیب متابولیسم انرژی را در سلول‌های عصبیِ متاثر به فعالیت واداشته و از تحلیل رفتن آنها جلوگیری می‌کند.

  پارکینسون بیماری است که با گذشت زمان تشدید می‌شود و پیامد از بین رفتن سلول‌های عصبی در بخشی از مغز است که وظیفه حرکتی را به عهده دارند.

  این سلول‌ها ماده شیمیایی به نام دوپامین را تولید می‌کنند که در کنترل حرکت حائز اهمیت است. با پیشرفت بیماری راه رفتن، حفظ تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن به شدت سخت می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به اختلال در خواب، مشکلات حافظه، احساس خستگی و افسردگی اشاره کرد.

  به گفته متخصصان هر یک از سلول‌ها حاوی صدها ترکیب ریز به نام میتوکندری هستند که در سلول‌ها غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند. از آنجاییکه این سلول‌ها نسبت به سلول‌های دیگر بیشتر به انرژی نیاز دارند، سلول‌های عصبی به میتو کندری وابسته هستند.

  بروز مشکل در عملکرد میتوکندری ویژگی متداول بیماری‌هایی همچون آلزایمر و پارکینسون است که با از بین رفتن بافت مغز همراه است.

  به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان در آزمایش‌هایی که روی نمونه‌های جانوری انجام دادند مشاهده کردند از بین رفتن تعداد سلول‌های عصبی در جانورانی که ویتامین B-3 را دریافت کرده‌اند کمتر بوده و قدرت حرکتی در آنها برای مدت زمان بیشتری حفظ شده است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  چگونه نفخ را برطرف کنیم؟ طرح "مراقبت‌های پرستاری در منزل" در انتظار تصویب شورای عالی بیمه برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت طبق برنامه زمانبندی شده در یکم دی ماه ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور به تربیت متخصصین طب ایرانی می‌پردازد توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌های سلامت در مناطق زلزله زده در بودجه۹۷ مقاله در مورد میل جنسی زنان دو سالگی پایان یا آغاز افزایش ضریب هوشی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.