12 درصد مرگ و میرهای یزد ناشی از مصرف دخانیات است

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

 • فیلتر سیگار

  سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد با بیان این‌که سن مصرف مواد مخدر در استان یزد از ۱۶ سال به ۱۲ سال کاهش یافته است،‌گفت: ۱۲ درصد مرگ و میرهای استان یزد ناشی از مصرف دخانیات است.

  به گزارش ایسنا، دکتر«محمدرضا اعلائی» در نشست خبری که به مناسبت هفته بدون دخانیات برگزار شد،‌ با بیان این‌که بحث دخانیات و مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی تهدیدی جدی برای مردم جهان است، اظهار کرد: شعار امسال هفته بدون دخانیات«قلیان، سمی علیه سلامت خانواده» تعیین شده است.

  وی افزود: بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده ۱۷ درصد جمعیت استان یزد به مصرف مواد دخانی اعتیاد دارند که ۹ درصد این تعداد قلیان مصرف می‌کنند.

  سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد بحث شیوع مصرف قلیان بین زنان را یکی از چالش‌های جدی سال‌های اخیر در استان دانست و بیان کرد: متأسفانه در حال حاضر بیش از چهار درصد زنان استان یزد قلیان می‌کشند.

  دکتراعلائی بحث مبارزه با مواد دخانی را از جمله ضرورت‌های جدی توسعه فرهنگی در جوامع عنوان کرد و گفت: دروازه ورود به بحث اعتیاد مصرف سیگار است.

  این مقام مسئول با اشاره به این‌که استان یزد درگیر دو چالش بیماری‌های سنتی و جدید است، تصریح کرد: کم‌تحرکی، ‌مشکلات تغذیه‌ای و تغییر سبک زندگی، منشأ ابتلا به بسیاری از بیماری‌های جدید است.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود مصرف دخانیات را مهمترین عامل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر دانست و بیان کرد: سالانه حدود ۵۵ هزار نخ سیگار در کشور تولید می‌شود.

  سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد خاطرنشان کرد: سالانه حدود سه هزار مرگ در استان یزد ثبت شده که ۱۲ درصد این میزان مرگ‌ها ناشی از مصرف مواد دخانی است.

  دکتر اعلائی با بیان این‌که استان یزد رتبه ۱۱ کشوری در مصرف مواد دخانی را به خود اختصاص داده است، گفت: سن مصرف مواد دخانی از ۱۶ به ۱۲ سال کاهش یافته است.

  وی در پایان پایین بودن سواد سلامت را یکی از مشکلات جدی استان و کشور دانست و بیان کرد: فرهنگ‌سازی و آموزش خانواد محور، کاهش دسترسی و برخورد قانونی، سه عامل در دستور کار وزارت بهداشت برای کاهش مصرف دخانیات است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  توصیه‌هایی درباره سلامت روان در شرایط بحران و حوادث و بلایا خاصیت های زنجبیل ۱۰ غذای کالری سوز بیشتر سفرهای مردم کهگیلویه و بویراحمد برای درمان است نقش شیوه زندگی و عوامل محیطی در بروز سرطان موارد مصرف لوزارتان و عوارض این دارو ارتباط شکل ظاهری ناخن‌ها با سلامتی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.