حمایت از 210 طرح پژوهشی در حوزه سلامت/ فعالیت 760 مرکز تحقیقی سلامت

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : آذر ۳۰, ۱۳۹۶

 • دکتر ملک زاده معاون وزیر بهداشت

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: درحال حاضر ۲۱۰ طرح پژوهشی بزرگ در حوزه سلامت که عمدتا بودجه هرکدام از آنها بیش از یک میلیارد تومان است، حمایت می‌شوند.

  به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر رضا ملک زاده در همایش روز پژوهش که امروز (۳۰ آذر) در محل آمفی تئاتر بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به مهم ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش سلامت کشور گفت: از جمله مهم ترین این اقدامات راه اندازی نظام ثبت بیماری های مزمن است.

  وی افزود: ۸۵ درصد ناتوانی‌ها از بیماری های مزمن نشأت می‌گیرد و نیاز است که برنامه ملی تحقیقاتی در این زمینه مبتنی بر نظام ثبت این بیماری ها راه اندازی شود.

  ملک زاده راه اندازی مطالعات بزرگ مانند “کوهورت” را دیگر دستاورد مهم در سالهای اخیر عنوان کرد و افزود: همچنین طی سالهای اخیر برنامه ملی کنترل سرطان توسعه پیدا کرده و برنامه های زیرساختی پژوهشی مانند “ایرانوم” که مربوط به بحث DNA است راه اندازی شده است.

  وی از افزایش مراکز تحقیقاتی کشور در حوزه سلامت طی سالهای اخیر از ۴۷۹ مرکز به ۷۶۰ مرکز خبر داد و اظهار کرد: همچنین تعداد پژوهشکده های کشور در این زمینه از ۲۸ پژوهشکده به ۵۵ مورد رسیده است.

  ملک زاده از راه اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقاتی در یازده دانشگاه علوم پزشکی کشور خبر داد واظهار کرد: هم اکنون راه اندازی این آزمایشگاه در ۱۰ دانشگاه دیگر در دستور کار است که دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یکی از آنهاست.

  وی با اشاره به راه اندازی ۱۴۳ کمیته اخلاق در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: این کمیته اصول اخلاقی مصوب در پژوهش را پیگیری کرده که پژوهشی خلاف اخلاق صورت نگیرد.

  وی افزود: این کمیته مسئول رسیدگی به تخلفات پژوهشی است، زیرا وجود حتی یک مورد کار غیراخلاقی در حوزه پژوهش سلامت می‌تواند کشور را نیز بدنام کند.

  ملک زاده با اشاره به حمایت از ۲۱۰ طرح پژوهشی کشور گفت: این طرح ها که بودجه هرکدام از آنها عمدتا یک میلیارد تومان به بالاست به سوالات ما در حوزه سلامت پاسخ خواهند داد و فناوری های جدید در حوزه سلامت را پیگیری می کنند.

  وی نیروی انسانی را سرمایه اصلی هرنهاد عنوان کرد و افزود: نیروی انسانی سرمایه و ثروت کشور هستند که باید با تمام توان آنها را در کشور حفظ کنیم.

  ملک زاده تصریح کرد: در حال حاضر تعداد محققین برتر کشور در جهان از ۱۰۰ محقق به بیش از ۵۵۰ محقق رسیده است.

  وی با اشاره به تولید بیش از ۵۲ هزار مقاله پزشکی و غیرپزشکی در کشور در سال ۲۰۱۶ گفت: خوشبختانه هم تعداد و هم کیفیت مقالات افزایش داشته است.

  ملک زاده افزود: پروسه تبدیل این مقالات به ثروت و فناوری پروسه‌ای پنج تا ۱۰ ساله است و عواملی از جمله وضع اقتصادی و نیز شرایط اجتماع پیرامون نیز در این پروسه و شتاب آن تا حد زیادی تاثیرگذار است.

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه به افزایش دو برابری تولید مقالات علمی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اشاره کرد و افزود: این رشد بسیار مطلوب است، اما باید کیفیت تحقیقات نیز به حدی باشد که استنادات به آن مقاله افزایش یابد.

  وی افزود: در حال حاضر ۳۲ درصد از اعضای هیات علمی این دانشگاه بیش از ۱۰ مقاله دارند و کار پژوهشی انجام می‌دهند.

  ملک زاده تصریح کرد: ۳۵ درصد دیگر از اعضای هیات علمی، فعالیت پژوهشی متوسط دارند و ۳۳ درصد هم عملا فعالیت تحقیقاتی ندارند که این امر خوب نیست.
   
  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  درمانِ VIP برای افراد شاخص؛ آری یا خیر؟ شایع‌ترین علائم جسمیِ افسردگی برای تقویت اعصاب چه بخوریم خواص جعفری برای زیبایی پوست و تقویت مو ارتقای درمان سرطان کودکان مبتلا به سرطان از برنامه‌های محک خواص و مضرات جو معتادان برای "درمان" چقدر پول می‌پردازند؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.