ویروس HIV با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : خرداد ۵, ۱۳۹۷

 • ویروس ایدز

  بررسی‌ها نشان می‌دهد ویروس HIV در مغز پنهان شده و خطر زوال عقلی را افزایش می‌دهد.

  به گزارش ایسنا، ویروس HIV که موجب بیماری ایدز می‌شود سلول‌های سیستم ایمنی را مورد هدف قرار داده و ناتوان می‌سازد. اما به تازگی محققان دریافته‌اند ویروس HIV نه تنها سلول‌های ایمنی در جریان خون را مورد هدف قرار می‌دهد بلکه به این سلول‌ها در مغز و نخاع هم آسیب وارد می‌کند.

  محققان معتقدند یکی از پیامدهای ویروس HIV روی مغز این است که بیماری‌های مرتبط با سن خیلی سریع‌تر پیشرفت می‌کند. این بیماری‌های عصب شناختی شامل پارکینسون و آلزایمر می‌شود.

  بیش از ۲۰ سال است که ترکیبی از داروهای آنتی رتروویرال برای درمان افراد آلوده به ویروس HIV در دسترس قرار گرفته و نرخ امید به زندگی را در این بیماران از ۳۶ به ۴۹ سال افزایش داده است. اگرچه این داروها می‌توانند حجم ویروسی را در خون کاهش دهند، ویروس HIV می‌تواند در سیستم عصب مرکزی پنهان شود.

  به گزارش ساینس الرت، ویروس HIV در مغز به تولید پروتئین‌های ویروسی ادامه داده و به سلول‌های آلوده و غیرآلوده در مغز آسیب زده در نتیجه خطر زوال عقلی، اعتیاد و دیگر مشکلات عصب شناختی را افزایش می‌دهد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  ساخت‌و ساز دانشگاه علوم پزشکی ایران قانونی است درخواست مدیرعامل سازمان انتقال خون برای مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌ها بی‌خوابی‌های مزمن با مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا/خطر ابتلا به کبد چرب تهیه نمونه‌ خون از تمام افراد در معرض خطر ضرورت افزایش ظرفیت پذیرش دستیار رادیولوژی متناسب با نیازها ۱۲ راه مقابله با بیماری درد و کوفتگی بدن حذف بیماری مالاریا در ایران تا سال ۲۰۲۰/کاهش موارد ابتلا به بیماری در کشور

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.