آخرین آمار مسمومیت با قارچ سمی+توصیه‌های وزارت بهداشت

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

 • قارچ سمی

  براساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی اورژانس کشور تا ساعت ۱۰ صبح امروز ۲۹ اردیبهشت ماه ۷۲۱ نفر براثر مصرف قارچ مسموم شده‌اند که از این تعداد ۹ نفر جان خود را از دست‌ داده‌اند.

  مجتبی خالدی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: آخرین آمارهای اورژانس کشور نشان می‌دهد که تا ساعت ۱۰ صبح امروز، ۷۲۱ نفر بر اثر مصرف قارچ سمی مسموم شده‌اند که از این تعداد ۱۹۰ نفر بستری، ۵۲۳ نفر ترخیص و ۹ نفر نیز فوت شدند .همچنین براساس تفکیک استان‌ها در کرمانشاه  از ۲۹۳ نفر مسموم ناشی از مصرف قارچ 67 نفر بستری، ۲۱۹ نفر ترخیص و ۷ نفر فوت شده‌اند.

  وی ادامه داد: در زنجان 55 نفر مسموم شدند که از این تعداد ۴۶ نفر بستری و ۹ نفر ترخیص شده‌اند و در آذربایجان غربی   72 نفر مسموم شدند که از این تعداد  32 نفر بستری ، ۴۰ نفر ترخیص ویک نفر در شرایط ویژه قرار دارد. همچنین کردستان نیز ۱۰۱ نفر مسموم شدند که از این تعداد۱۱ نفر بستری ، ۸۹ نفر ترخیص و یک نفر نیز فوتی داشته است.

  به گفته وی، در لرستان هم ۱۵۴ نفر مسموم شدند که از این تعداد 22 نفر بستری ، ۱۳۱ نفر ترخیص و یک نفر  نیز فوت شده است و در یاسوج نیز ۶ نفر مسموم شدند که از این تعداد 2 نفر بستری و ۴ نفر ترخیص شده‌اند.

  سخنگوی اورژانس کشور اضافه کرد: درایلام نیز ۳۳ نفر  مسموم شدند که از این تعداد 6 نفر بستری و ۲۸ نفر ترخیص شده اند.درشهر کرد نیز  سه نفر مسموم شدند که هر سه نفر مرخص شده‌اند. در قزوین هم سه نفر مسموم و هر سه تن نیز بستری هستند.

  توصیه‌های وزارت بهداشت درباره قارچ‌های خوراکی

  براساس گزارش روابط عمومی اورژانس کشور دکتر میرحسین کولیوند _رییس پدافند غیر عامل وزارت بهداشت نیز در  خصوص مسمویت وسیع هموطنان با قارچ خوراکی اظهار کرد:با توجه به فصل بهار و بارندگی‌های اخیر و رشد انواع قارچ‌ها در طبیعت و بروز مسمومیت تعدادی از هموطنان در استان‌های مختلف در اثر مصرف قارچ‌های سمی، ستاد پدافند غیر عامل وزارت بهداشت توصیه می‌کنند که هشدارها جدی گرفته شوند.

  وی ادامه داد:اگر سلامتی خود را دوست دارید نه تنها باید از خوردن قارچ‌های وحشی و ناآشنا خودداری کنید بلکه به آنها هم دست هم نزنید زیرا خطر مسمویت از طریق پوست در برخی از گونه‌های قارچ‌ها وجود دارد. همچنین تشخیص سمی و یا خوراکی بودن قارچ‌ها کار ساده‌ای نیست و تنها راه دقیق از طریق آزمایش امکان پذیر است . بنابر این به هیچ عنوان نباید آنها را در زیر زبان امتحان کرد.

  کولیوند افزود:تنها از قارچ‌هایی که در فروشگاه‌های معتبر و بسته‌بندی های بهداشتی عرضه می شود استفاده کنید و در صورت مصرف قارچ خودرو و قارچ‌هایی که از افراد متفرقه خریداری کرده‌اید اگر شاهد علائم مسومیت ماننددرد شکم، تهوع،‌استفراغ، سرگیجه شدید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.همچنین در صورت حضور در طبیعت مراقب کودکان وتماس آنها با قارچ وگیاهان باشید.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: بهداشت فردی را رعایت نموده و در صورت لمس قارچ دست‌ها را با آب و صابون بشویید و در صورت مشاهده علائم مسمومیت و وجود تهوع و استفراغ و اسهال، آب و مایعات فراوان مصرف کرده و سریعا به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کنید.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  نشانه‌های اولیه ایدز در مردان خارج شدن داروی «تری پاراتاید» موثر در درمان پوکی استخوان از پوشش بیمه‌ای کاهش وزن به کمک ساعت بیولوژیکی بدن انسان خطر ابتلا به "هپاتیت" در معتادان اشتباهات روانشناسی چه کربوهیدرات‌هایی بخوریم؟ اختلال وسواس فکری عملی چیست؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.