نقش یک عصب در روند ترمیم مجدد مغز

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

 • مغز

  محققان دریافتند که تحریک الکتریکی عصب واگ پس از سکته باعث افزایش انعطاف‌پذیری مغز می‌شود و در تشکیل اتصالات جدید عصبی مغز کاملا موثر است.

  به گزارش ایسنا به نقل از سایکولوژی تودی، بر اساس مطالعات جدید محققان دانشگاه تگزاس که روی مدل‌های حیوانی انجام شد، برای اولین‌بار مشخص شد که تحریک الکتریکی عصب واگ در بازیابی محدودیت‌های حرکتی پس از سکته مغزی کاملا موثر است.

  عصب واگ طولانی‌ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از ۱۲ جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، فعالیت‌های پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد. برای تحریک عصب واگ لازم است که یک قطعه الکترونیک با یک عمل سطحی در بالای قفسه سینه نصب شود.

  با توجه به اینکه پس از سکته با کاهش شدید خون‌رسانی به قسمت‌های مشخصی از مغز، نورون‌های عصبی از بین می‌روند بنابراین ارتباط رشته‌های عصبی با مشکل مواجه می‌شود و بیمار احساس می‌کند که فلج شده است.

  محققان دریافتند که با تحریک الکتریکی عصب واگ از طریق ایمپلنت مستقیم می‌توان اتصالات جدیدی در مغز شکل داد تا به کمک آن جهت مسیر آسیب‌دیده عوض و کانال هدایت پیام عصبی به صورت دائمی باز شود.
  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  واکنش وزارت بهداشت به ماجرای مهمان جنجالی برنامه فرمول یک/ ورود دادستانی به موضوع تقلا برای ماندن آیا "تشخیص اشتباه" بیماری، خطای پزشکی است؟ برای محافظت از پوست چه بخوریم؟ آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداءکنندگان مستمر خون از اول مهر فواید توت فرنگی چیست؟ به جای انتشار اخبار منفی، مشکلات را کم کنیم

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.