کمبود ید سلامت ۱۹ میلیون نوزاد را به خطر می‌اندازد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اسفند ۱۲, ۱۳۹۶

 • نوزاد

  هر سال کمبود ماده معدنی "ید" ۱۹ میلیون نوزاد را با خطر آسیب مغزی روبرو می‌کند.

  به گزارش ایسنا، کمبود ید در دوران بارداری و اوایل کودکی ۱۹ میلیون نوزاد در سراسر جهان را با خطر دائم اما قابل پیشگیری آسیب مغزی روبرو می کند.

  کمبود ید در دوران بارداری می تواند بر رشد روانشناختی و عصبی جنین تاثیر بگذارد و ضریب هوشی کودک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

  کارشناسان همچنین مدعی شدند کمبود گسترده ید می تواند به سرانه شناختی مجموع یک کشور آسیب بزند و به پیشرفت‌های اجتماعی- اقتصادی ضربه وارد کند.

  از دهه ۱۹۹۰ اقدام جهانی برای افزودن مقدار ناچیزی از ید به نمک خوراکی به طور موفقیت آمیز معضل کمبود ید را برطرف و سلامت رشد مغزی کودکان در جهان را حفظ کرده است.

  هرچند تحقیقات حاکی از آن است که برای مقابله با این معضل باید اقدامات بیشتری انجام شود و هنوز ۱۴ درصد از کودکان متولد شده در جهان با خطر قابل پیشگیری آسیب مغزی روبرو هستند. به گفته محققان نوع مواد معدنی که کودک در سال‌های نخست تولد دریافت می‌کند بر رشد مغزی در تمامی دوران زندگی او تاثیر می‌گذارد. حیاتی‌ترین دوره‌ رشد کودک و دریافت ید ۱۰۰۰ روز بین دوره لقاح و سن دو سالگی است.

  بیشتر کشورها به دلیل اینکه این ماده معدنی نامنظم در خاک و محیط زیست آن‌ها توزیع شده با خطر کمبود ید روبرو هستند. همچنین در بسیاری از مناطق خاک به طور فزاینده ای از ماده معدنی ید محروم است.

  اکنون نمک ید دار در دسترس ۸۶ درصد خانوارهای جهان قرار دارد و به طور فزاینده‌ای در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند این چالش برای بسیاری از کشورهای باقی‌مانده است.

  به گزارش روزنامه گاردین، از جمله کشورهایی که کمبود ید در آن‌ها شایع است می‌توان به بوروندی، مالی، ماداگاسگار، موزامبیک، سودان جنوبی و سودان اشاره کرد که در تمامی این مناطق باید اقدامات جدی اتخاذ شود.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  انجام ۱۰ عمل جراحی چشم توسط وزیر بهداشت در منطقه محروم "رودان" شرایط خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه‌ای، فراهم نیست درخواست مجدد عرضه محصولات آرایشی همانند دارو بیماران مبتلا به آلزایمر با ماساژ سر و صورت آرام می‌شوند تهیه دارو توسط داروخانه‌ها فقط از طریق شرکت‌های پخش مجاز است نکات مهم در مورد سلامتی گزیده اخبار ایسنا در آخرین روز اولین فصل زمستان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.