عدم پرداخت حق بیمه "معلمان" به "بیمه سلامت"/بدهی بیش از 280 میلیاردی "آموزش و پرورش"

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اسفند ۱۲, ۱۳۹۶

 • موهبتی

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به بدهی وزارت آموزش و پرورش به بیمه سلامت، گفت: با وجود نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های متعدد، اما آموزش و پرورش اقدامی به منظور پرداخت این بدهی‌ها انجام نداد.

  به گزارش ایسنا، مهندس طاهر موهبتی با اشاره به عدم پرداخت حق بیمه از سوی برخی سازمان‌ها گفت: هزینه‌هایی که سازمان بیمه سلامت برای ٤١ میلیون بیمه شده اختصاص می‌دهد، از محل منابعی است که بخشی از آن توسط بیمه شده و دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال در صندوق کارکنان دولت از هفت درصد حق بیمه، سه درصد را دولت، دو درصد را دستگاه اجرایی و دو درصد دیگر را بیمه شده پرداخت می‌کند.

  وی با بیان اینکه برخی سازمان‌ها با وجود اینکه حق بیمه کارمند را کم کرده ولی بدهی خود را به بیمه سلامت پرداخت نکرده‌اند، گفت: این موضوع به سازمان خسارت وارد کرده که در صورت ادامه این روند در ارائه خدمات با مشکل روبرو خواهیم شد.

  موهبتی گفت: به عنوان مثال سازمان‌هایی از سال گذشته هزار میلیارد تومان به سازمان بدهی دارند. با وجود اینکه چندین بار نامه کتبی برای آنها ارسال شده و پیگیری‌های مکرر صورت پذیرفته، ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

  وی با اشاره به اینکه بدهی آموزش و پرورش به سازمان بیمه سلامت تنها در شش ماهه اول امسال ۲۸۸ میلیارد تومان است، افزود: با وجود اینکه نامه‌ها و پیگیری‌های متعددی مبنی بر عدم ارائه خدمات به آنها ارسال شد، اقدامی به منظور پرداخت بدهی‌هایشان انجام ندادند. مسلما ما نمی‌توانیم خدمت به معلمین عزیز را به عنوان فرهیختگان کشور را متوقف کنیم. اما سوال این است که تا چه زمانی باید این رویه را پیش گیریم؟

  موهبتی گفت: در شرایطی که سازمان با محدودیت منابع روبروست و از پول دیگران که به تعبیری حق‌الناس محسوب می‌شود، برای دیگر صندوق‌ها هزینه کند، به لحاظ حقوقی و احتمالا شرعی نیز دارای اشکال است.

  مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: براساس قانون برنامه ششم در صورتی که سازمان‌ها بدهی خود را پرداخت نکنند، خزانه‌داری کل این اختیار را دارد که این مبلغ را از اعتبارت آنها کسر کند که ما این موضوع را به خزانه‌داری کل اعلام کرده‌ایم.

  موهبتی افزود: به زودی این سازمان در این بخش با کسری اعتبار مواجه خواهد شد و متاسفانه با وجود مکاتباتی که صورت گرفته هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم. سازمان به عنوان خریدار خدمت باید مصالح ٤٠ میلیون جمعیت را در نظر بگیرد و طبیعتا سازمان‌ها هم نباید کاری کنند که ما با مشکل روبرو شویم.

  بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران، وی تاکید کرد: همان اندازه که ما برای بیمه شدگان خود آرامش و احترام قائل هستیم، دستگاه‌های مربوطه نیز باید این احترام را قائل باشند.

  مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: طبق مصوبه هیات مدیره و قانون ما نمی‌توانیم مازاد بر منابع سازمان ارائه خدمت کنیم؛ در غیر این صورت مدعی‌العموم می‌تواند ما را احضار کند. ما تمام راه‌ها را رفته‌ایم تا این سازمان‌ها بدهی خود را پرداخت کنند. سازمان‌ها باید سلامت همکاران خود را در اولویت قرار دهند تا خدشه‌ای به ارائه خدمت وارد نشود.  

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  بوی بد دهان از چیست؟ مُدهایی به قیمت جان فرزند "درمان" در سال سخت "سلامت" عوامل غذایی در دفع آهن از بدن سکته‌های مغزی جزو پنج عامل اول مرگ و میر در دنیا غذاهای با پروتئین بالا و چربی پایین فواید شگفت انگیز لبخند زدن

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.