ارتباط مستقیم ابتلاء به سرطان با سبک زندگی و تغذیه

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

 • سلول های سرطانی

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: بیش از ۷۰ درصد سرطان‌ها با سبک زندگی مردم و ۳۰ درصد هم با تغذیه ارتباط مستقیم دارد ازاین‌رو نیاز است با اصلاح سبک زندگی و تغذیه آمار ابتلا به سرطان کاهش پیدا کند.

  «سیدسعید اسکویی»، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون سالانه شاهد افزایش آمار مبتلایان به سرطان در جهان و کشورمان هستیم که از جمله عوامل آن می‌توان به افزایش سن به سبب زیاد شدن امید به زندگی، رفتن وضعیت تغذیه‌ای به سمت غذاهای فرآوری شده، مصرف دخانیات و تغییر سبک زندگی اشاره کرد. 

  وی افزود: در استان قزوین در سال گذشته ۱۶۰۰ نفر ابتلاء به سرطان دیده شد که متأسفانه ۹۵۴ نفر که ۵۶۹ نفر از آقایان و ۳۸۵ نفر از زنان را به کام مرگ کشید. 

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: این آمار نشان می‌دهد که نیمی از مبتلایان سلامتی خود را به دست می‌آورند و درمان می‌شوند از این‌رو مبتلایان به این بیماری باید در ادامه درمان خود ممارست داشته و امید به زندگی را از دست ندهند. 

  اسکویی ادامه داد: از جمله عوامل هشداردهنده‌ای که زنگ بیماری سرطان را به صدا درمی‌آورد می‌توان به هرگونه زخمی که دیر خوب شود، هرگونه تغییر در خال، هرگونه سرفه و گرفتگی و تغییر صدا به مدت طولانی، هرگونه اختلال در بلع شامل درد و یا سوءهاضمه اشاره کرد.

  این مسئول با تأکید بر این‌که اگر در اقوام درجه‌ یک موردی از ابتلا به سرطان بود باید اعضای آن خانواده و بستگان مراقبت بیشتری داشته باشند، گفت: از دیگر عوامل زمینه‌ساز و هشداردهنده سرطان  می‌توان مشاهده هرگونه توده غیرمعمول، هرگونه اسهال و یبوست طولانی، خونریزی غیرطبیعی در ادرار و مدفوع نام برد.

  وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی قزوین برنامه‌های خود را برای مهار بیماری سرطان در ۳ محور مورد توجه قرار داده است. 

  اسکویی خاطرنشان کرد: تلاش علوم پزشکی قزوین است که مردم سرطان نگیرند، اگر کسی مبتلا به این بیماری شد زود تشخیص داده شود و سومین محور هم درمان سریع مبتلایان به سرطان است.  

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد سرطان‌ها با سبک زندگی مردم و ۳۰ درصد هم با تغذیه ارتباط مستقیم دارد از این‌رو نیاز است با اصلاح سبک زندگی و تغذیه آمار ابتلا به سرطان کاهش پیدا کند. 

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت شرح ماجرای "دفاع از هویت تاریخی و تمدنی ایران" در گفت‌وگوی ایسنا با دکتر رزاقی سیگار عامل میلیون‌ها حمله قلبی است راههای سم زدایی ذهن و جسم بکارگیری فارغ‌التحصیلان پرستاری با گرایش بهداشت در مراکز جامع سلامت بازار "۱۰هزار میلیاردی سیگار" و "۵۵ هزار ایرانی" که سالانه جان می‌بازند گرفتار شدن ۱۸ نفر به سیاه زخم در سقز کردستان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.