بیماری کلیوی خطر دیابت را افزایش می‌دهد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : آذر ۲۱, ۱۳۹۶

 • کلیه

  پزشکان معتقدند نارسایی کلیوی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

  به گزارش ایسنا، بررسی‌های انجام شده در سال‌های گذشته حاکی از آن است که دیابت خطر ابتلای فرد به بیماری کلیوی را افزایش می‌دهد اما اکنون متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن اظهار داشتند: عکس این موضوع نیز مطرح است و نارسایی کلیه خطر ابتلا به دیابت را بیشتر می‌کند.

  پزشکان آمریکایی نتیجه گرفته‌اند کلید رابطه دو طرفه‌ بین بیماری کلیوی و دیابت در اوره وجود دارد. اوره محصول سمی حاوی نیتروژن در خون است که از تجزیه پروتئین در مواد غذایی تولید می‌شود. کلیه‌ها به طور طبیعی اوره را از خون جدا می‌کنند اما زمانیکه عملکرد کلیه‌ها افت پیدا می کند این ماده تولید می‌شود.

  متخصصان سوابق پزشکی تعداد زیادی داوطلب را در بازه زمانی پنج ساله بررسی کردند. همچنین با انجام یک تست خون ساده میزان نیتروژن اوره مشخص شد و نشان داد ۱۱۷ هزار نفر از این افراد که به دیابت مبتلا نبودند دارای سطح بالایی از اوره بوده‌اند که نشان دهنده عملکرد ضعیف کلیه‌هاست.

  به گزارش خبرگزاری شینهوا، همچنین به گفته متخصصان در مجموع مشخص شد افرادی که دارای سطح بالایی از اوره بوده‌اند ۲۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار داشتند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  لزوم ایجاد دسترسی عادلانه به خدمات تشخیصی و درمانی سرطان رئیس سازمان غذا و دارو با سردار جلالی دیدار کرد تاثیر املاح آب در نارسایی کلیه؛ آری یا خیر؟ چگونه غبغب را از بین ببریم؟ هزینه بیماریهای متابولیک، ام اس، بال پروانه‌ای و اوتیسم همانند بیماران خاص محاسبه می‌شود توسعه نامتوازن "بیمارستان" در تهران / اقدام برای "درمان از راه دور" وجود ۵ میلیون نفر در آستانه ابتلا به دیابت در کشور/ برگزاری مجمع ملی سلامت به تعویق افتاد

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.