ایران چند "پزشک" دارد؟

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۲۵, ۱۳۹۶

 • بازدید حریرچی از ایسنا

  قائم مقام وزیر بهداشت تعداد پزشکان عمومی و متخصص در کشور را اعلام کرد.

  دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعداد پزشک عمومی و متخصص در کشور، گفت: در حال حاضر ۴۲ هزار و ۸۲۲ پزشک عمومی، ۳۹ هزار و ۸۹۲ پزشک متخصص، ۱۴ هزار و ۳۱۴ رزیدنت در حال تحصیل برای تخصص و ۲۰۰۵۱ نفر دندان‌پزشک در کشور مشغول به کار هستند. بر این اساس مجموعا بیش از ۱۱۷ هزار و نفر شاغل در کشور پزشک و داندان‌پزشک عمومی، متخصص، فوق تخصص و یا در حال تحصیل برای تخصص داریم.

  وی افزود: در مقایسه با افزایش ۲.۲ برابری جمعیت بعد از انقلاب اسلامی، شاهد افزایش ۱۲ برابری تعداد پزشکان هستیم؛ چراکه به طور کلی پیش از انقلاب اسلامی کمتر از ۱۰ هزار نفر پزشک و دندان‌پزشک عمومی و متخصص در کشور مشغول به کار بوده‌اند.

  حریرچی ادامه داد: از نزدیک ۴۰ هزار نفر پزشک متخصص و فوق‌تخصص، ۱۳ هزار و ۹۹۷ نفرشان به صورت انحصاری فقط در مراکز دولتی و ۲۴۸۰ نفرشان هم به طور انحصاری در مراکز عمومی غیردولتی مانند ارتش و تامین اجتماعی فعالیت می‌کنند. همچنین ۸۳۷ نفر به طور مشترک در بخش‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی فعالیت کرده و مجموع این سه گروه هیچ گونه فعالیت خصوصی ندارند.

  قائم مقام وزیر بهداشت تاکید کرد: به عبارت دیگر  ۱۷ هزار و ۳۷۱  نفر یا ۴۳.۶ درصد پزشکان متخصص در کشور فعالیت خصوصی نداشته و فقط با تعرفه‌های مصوب دولتی کار و خدمت‌رسانی می‌کنند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  تاثیر زمان غذا خوردن در تغییرات وزن تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی کشور ممنوعیت مصرف کرم‌های ضدآفتاب برای نجات صخره‌های مرجانی روانشناسی ترس از روبرو شدن با واقعیت مردم باید در زمینه بهداشت و درمان مطالبه‌گر باشند عوامل محیطی چه نقشی در ایجاد سرطان دارند؟ خواص به لیمو برای سلامتی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.