شرایط اهدای پلاکت چیست؟

شرایط اهدای پلاکت چیست؟

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۲۰, ۱۳۹۶

 • داوطلبان اهدای خون به زلزله زدگان غرب کشور

  رئیس مرکز انتقال خون زنجان گفت: اهداکننده پلاسما باید همه شرایط یک اهداکننده خون را داشته باشند.

  «سیامک اسدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که خون مایع حیات بخشی است که از اجزای گوناگونی تشکیل شده است، گفت: بخش مایع خون را پلاسما و بخش دیگر را عناصر سلولی خون تشکیل می‌دهند.

  وی ادامه داد: پلاسما مایع حیاتی و منحصر به فردی حاوی بیش از ده‌ها ترکیب بیو شیمیایی متفاوت است که با جدا کردن این ترکیبات از هم می‌توان به فرآورده‌های پلاسمایی گران‌بهایی دست یافت. از مجموع ۵ لیتر خون تام در یک فرد بالغ ۲٫۸ لیتر آن را پلاسما تشکیل می‌دهد که در عمل ۵۶ درصد از حجم خون را شامل می‌شود.

  این مسئول در خصوص شرایط اهدای پلاسمای خون خاطرنشان کرد: معمولاً معاینات فیزیکی و آزمایش بیماری‌های عفونی مطابق مواردی است که برای اهدای خون کامل انجام می‌شود. اهداکننده پلاسما باید همه شرایط یک اهداکننده خون را داشته باشد نظیر سلامت کامل، سن بالای ۱۸ سال، وزن بیش از ۵۰ کیلو گرم باشد.

  اسدی با اشاره به دفعات اهدای پلاسما نباید بیش از دو بار در هفته باشد و فاصله بین دو اهدای پلاسما تا حداقل ۴۸ ساعت است، گفت: به طور کلی در طول یک سال نباید بیش از ۱۲ لیتر اهدای پلاسما صورت گیرد.

  رئیس مرکز انتقال خون زنجان در خصوص کاربرد پلاکت در درمان بیماران گفت: پلاکت‌ها نقش اصلی را در بند آمدن طبیغی خون دارند. این سلول‌های خونی عمر کوتاهی دارند و باید ظرف ۳ روز پس از اهدا تزریق شوند. بنابراین برای پاسخ گویی به نیاز بیمارستان‌ها باید هر روز پلاکت‌های تازه  تهیه کنیم. کاربرد مهم پلاکت‌های تهیه شده در مصرف‌کنندگان مستمر این محصول است که بیماران سرطانی بیماران مبتلا به اختلالات خونی و بیمارانی که پیوند مغز استخوان می‌شوند و بیمارانی که شیمی در مانی می‌شوند جزو این دسته از بیماران هستند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  ۱۳ خواص شگفت انگیز آناناس بیماران خاص نگران دارو نباشند / کاهش روزهای سالم هوای تهران در تیر ماه خود را با دیگران مقایسه نکنید!+ ۶ راه خواص میوه ی درخت بلوط چگونه غبغب را از بین ببریم؟ تاثیر زمان غذا خوردن در تغییرات وزن امکان واگذاری شرکت دارویی سازمان بیمه سلامت/فعالیت "آتیه سازان" تجاری نیست

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.