بودجه سلامت در سال آینده فقط ۶.۴ درصد رشد دارد/ تولیت وزارت بهداشت باید تقویت شود

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۶, ۱۳۹۶

 • دکتر حریرچی

  سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر این که برای اصلاح نظام سلامت، چاره ای نداریم جز اینکه تولیت وزارت بهداشت را تقویت کنیم، گفت: برای رسیدن به اهداف برنامه های توسعه در حوزه سلامت و کاهش پرداختی از جیب مردم، باید نقش و مشارکت دولت و بیمه ها افزایش یابد و بسته های خدمات سلامت نیز کنترل شوند.

  به گزارش ایسنا، دکتر حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص بودجه سلامت، گفت: تجربه ۵۰ سال اخیر کشور نشان می دهد که خیریه ها، بیمه های خصوصی و تکمیلی ۷ تا ۹ درصد از هزینه های سلامت را تامین می کنند

   

  وی با تاکید بر اینکه ۹۰ تا ۹۲ درصد از بودجه سلامت از دو منبع اصلی بیمه ها و دولت و همچنین پرداختی از جیب مردم تامین می شود، افزود: متاسفانه اقتصاد سلامت با بیماری های مزمنی روبرو بوده بگونه ای که ۱۰ سال قبل از اجرای طرح تحول سلامت، مجموع پرداختی دولت و بیمه ها، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد بود به عبارت دیگر مردم باید ۵۰ تا ۵۸ درصد از هزینه های سلامت را از جیب پرداخت می کردند، در حالیکه تجربه جهانی این شاخص، میانگین پرداختی مردم از جیب باید ۱۸ تا ۲۴ درصد است و اگر بیشتر از این باشد، مردم با هزینه های کمرشکن و فقرزای حوزه سلامت روبرو می شوند.

  سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه برای اولین بار در ۵۰ سال اخیر، سهم مجموع دولت و بیمه ها که حدود ۳۷ تا ۴۰ درصد بود به ۵۰ درصد افزایش یافته است، افزود: در حال حاضر پرداختی از جیب مردم در سه سال اخیر، به حدود ۳۷.۷ درصد تا ۳۸.۷ کاهش یافته است.

  قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت هدف قانون گذار در برنامه های چهارم و پنجم توسعه را کاهش پرداختی از جیب مردم به ۳۰ درصد بیان کرد و گفت: در قانون برنامه ششم توسعه این شاخص باید به ۲۵ درصد برسد ، بنابراین برای تحقق این امر، پیش بینی شده که سهم دولت و بیمه ها به ۶۰ تا ۶۲.۵ درصد افزایش یابد.

  دکتر حریرچی با بیان اینکه منابع جاری وزارت بهداشت در بودجه پیشنهادی ۷، فقط ۶.۴ درصد رشد داشته است، افزود: همچنین بودجه سازمان بیمه سلامت هم رشد چندانی نداشته گرچه قول هایی در کمیسیون تلفیق داده شده است.

  وی افزود: امیدواریم با تعهدی که دولت و بیمه ها دادند بتوانیم پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم و اجرای آن مستلزم حمایت دولت و بیمه ها و نیز مدیریت منابع حوزه سلامت است.

  سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اعلام رسمی مرکز ملی آمار ایران مبنی بر اینکه هزینه های سلامت در سال ۹۴ حدود ۱۰۳ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده است، افزود: باید توجه داشته باشیم که این ارقام با لحاظ کردن میزان تورم اعلام شده است و باید در کنار کاهش پرداختی از جیب مردم به دستاوردهای بزرگی که در این زمینه بدست آمده توجه داشته باشیم.

  دکتر حریرچی در ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم و در طول چهار سال، ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید به اندازه یک چهارم کل تخت های بیمارستانی کشور، تخت بیمارستانی جدید ساخته شده است، افزود: با توجه به تغییر هرم سنی جمعیت، هزینه های حوزه سلامت، سالانه ۳ تا ۵ درصد افزایش می یابد.

  وی با تاکید بر این که برای اصلاح نظام سلامت، چاره ای نداریم جز اینکه تولیت وزارت بهداشت را تقویت کنیم، گفت: برای رسیدن به اهداف برنامه های توسعه در حوزه سلامت و کاهش پرداختی از جیب مردم، باید نقش و مشارکت دولت و بیمه ها افزایش یابد و بسته های خدمات سلامت نیز کنترل شوند.

  سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به نظر سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که بدترین نوع پرداختی در نظام سلامت، پرداختی از جیب مردم است، افزود: اگر همان منابع سال ۹۳ علیرغم تورم موجود به طور کامل به وزارت بهداشت اختصاص داده شود، قادریم که دستاوردهای طرح تحول سلامت را حفظ کنیم.

  براساس گزارش وبدا، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به توجه و حمایت رییس جمهور و رییس مجلس از حوزه سلامت، گفت: در صورت اختصاص منابع پایدار به حوزه سلامت در سالهای آینده اجازه نمی دهیم که خدشه ای به خدمات ارائه شده و طرح تحول سلامت وارد شود.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  تبعات مصرف مواد مخدر در زنان باردار عرق هل : خواص ، طبع ، طریق مصرف و مضرات هل احتمال تاثیر عوامل ژنتیک و دارویی در بروز اختلال اتیسم چالش "بیمه شدن روی تخت بیمارستان" / چند ایرانی "بیمه" نیستند؟ از اعطای وام جدید ۲۰ میلیونی به فرهنگیان تا شایعه انتخاب جایگزین برای شهردار سیروز کبدی و روزه گرفتن در ماه رمضان بزرگداشت ۵۰۰۰ اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.