دستورالعمل نحوه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی مشخص و مصوب شود

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۲, ۱۳۹۶

 • وزیر بهداشت

  وزیر بهداشت گفت: لازم است در دوره جدید، کمیسیون قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی دستورالعمل نحوه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی را به صورت شفاف و کاربردی مشخص و مصوب کرده و به ذینفعان آن اعلام کند.

  به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در نشست اعضای جدید کمیسیون قیمت گذاری تجهیزات پزشکی، با بیان این مطلب، اظهار داشت: دستورالعمل تدوین شده در خصوص نحوه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی باید با ستاد حمایت از مصرف کنندگان هماهنگ باشد و در آن پارامترهای اثرگذار در قیمت از حمله نوسانات نرخ ارز، تاخیر در پرداخت به فروشنده و سایر موراد، بررسی و لحاظ شود.

  وزیر بهداشت تصریح کرد: در قیمت‌گذاری باید مشخص شود که در حمایت از پرداختی‌های بیماران چه اقلامی باید مورد حمایت وزارت بهداشت و برای چه رده و سنی باشد که در این زمینه معاونت درمان و دفتر بازرسی وزارت بهداشت باید با اداره کل تجهیزات پزشکی همکاری مناسبی داشته باشد.

  هاشمی تاکید کرد: با استقرار دفاتر فروش کمپانی‌های معتبر خارجی تجهیزات پزشکی در ایران و تجمیع و ثبت خریدها با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاونت‌های وزارت بهداشت، هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران و اداره کل تجهیزات پزشکی، کشف قیمت ارزی تجهیزات پزشکی نیز قابل انجام خواهد بود.

  به گزارش وبدا، وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: سقف قیمت اعلام شده از سوی کمیسیون قیمت گذاری توسط مراکز درمانی دولتی و خصوصی باید رعایت شود.

  گفتنی است، اعضای جدید کمیته قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی شامل دکتر اصغری – معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر مسائلی – مشاور وزیر و مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر اولیایی‌منش – دبیر و رئیس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، دکتر علیرضا عسکری -مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان، دکتر حسین قریب – رئیس هیات امنای صرفه‌جویی ارزی درمعالجه بیماران، مهندس مریم قاسمی – دبیر هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، مهندس احمد مسلمی – دبیر انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی کشور، ابوالفتح صانعی – رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران و دکتر محمدحسین رحمتی – عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف هستند.

  ضرورت استفاده از فرصت پسابرجام برای استفاده از تجهیزات پزشکی با کیفیت و با قیمت مناسب

  بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت همچنین در نشست با اعضای جدید کمیته فنی تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: باید در تعریف و دستورالعمل تجهیزات پزشکی ساخت ایران بازنگری و در جهت ساخت تجهیزات پزشکی با کیفیت، شفاف‌سازی شود.

  وزیر بهداشت تصریح کرد: سیاست‌های حمایت از تولید تجهیزات پزشکی باید توسط کمیته فنی بررسی و اعلام و در آن هماهنگی سایر نهادها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز لحاظ شود.

  هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت و فرصت به وجود آمده در دوران پسابرجام، یادآور شد: باید از این فرصت برای استقرار مستقیم دفاتر فروش کمپانی‌های معتبر خارجی در ایران استفاده کنیم تا دسترسی به این تجهیزات با قیمت مناسب و ارائه خدمات پس از فروش، فراهم شود.

  وزیر بهداشت، همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت‌های وزارت بهداشت با اداره کل تجهیزات پزشکی در ثبت خریدها، بررسی موجودی انبارهای مراکز درمانی، تجمیع خریدها بر اساس نیازمندی و شاخص‌های مشخص شده و نیز مقابله با تقلب و قاچاق کالا را ضروری دانست و گفت: کمیته فنی تجهیزات پزشکی برای سیاستگذاری و تعریف رابطه عمر مفید تجهیزات پزشکی و زمان اسقاط‌سازی آنها و معادل سازی هزینه فرانشیز دریافتی از بیماران بر اساس طول عمر دستگاه‌ها، باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.

  گفتنی است، اعضای این کمیته شامل دکتر اصغری – معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر قاسم جان بابائی – معاون درمان، دکتر عباسعلی کریمی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دکتر رضا مسائلی مشاور – وزیر و مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر محمدحسین قریب – رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی درمعالجه بیماران، دکتر علیرضا عسکری – مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان، مهندس سیدحسین صفوی، دکتر عباس مه – رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی و ابوالفتح صانعی – رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران هستند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  نحوه برخورد با کسی که «اختلال اضطراب» دارد! تأثیر صبحانه بر کاهش ابتلا به بیماری ظرفیت ۷میلیون دلاری گردشگری سلامت در ایران/ فعالیت دلالان بیمار در خاک عراق هشدار مسئولان بهداشتی روسیه درباره سفر به برخی کشورها روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجتماعی کردن سلامت تلاش کنند چگونه مسواک بزنیم؟ راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.