وزیر بهداشت: ناهمخوانی منابع و مصارف محدودیت خدمات را به دنبال دارد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۳۰, ۱۳۹۶

 • وزیر بهداشت

  وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر بودجه سال آینده حوزه سلامت به نحوی تصویب شود که منابع و مصارف ناهمخوان باشند باید به سراغ ایجاد محدودیت در خدمات درمانی یا افزایش سهم مردم در حق بیمه‌ها برویم.

  به گزارش ایسنا، سید حسن هاشمی در حاشیه اجلاس سالانه جوامع ایمن که عصر امروز در سالن همایش‌های رازی برگزار شد بیان کرد: مهمترین وظیفه حوزه بهداشت و درمان در زمینه حوادث،  آمادگی همراه با ایمن سازی مراکز است. متاسفم که بیش از ۵۰ درصد مراکز درمانی در صورت وقوع حادثه جدی ایمنی ندارند اما دولت تلاش کرده است که این رقم را به حداقل برساند. طی چهار سال گذشته ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید و بیش از ۵۰۰۰ خانه بهداشت احداث شده اما هنوز با استانداردها فاصله داریم.

  وی ادامه داد: ما با کمک علم می‌توانیم از بسیاری حوادث جلوگیری کنیم. برای مثال در اولین سالی که مشکل تنفسی در شهر اهواز ایجاد شد در کمتر از ۴۸ ساعت تعداد بسیار زیادی بیمار با مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند اما سال بعد که عامل این مشکل شناسایی شد تعداد کسانی که دچار این مشکلات تنفسی شدند به ۸۰۰۰ نفر کاهش پیدا کرد. امسال نیز تنها ۳۰۰ نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند. دلیل بروز این مشکل گیاهی بود که شهرداری آن را کاشته بود اما در پاییز هنگام بارش باران باعث تحریک دستگاه تنفسی می‌شد.

  هاشمی همچنین اضافه کرد:‌ امیدوارم برگزاری این همایش‌ها به ما بیاموزد که چگونه می‌توان تعداد کشته‌ها و معلولان ناشی از حوادث رانندگی را به حداقل رساند. باید با دستگاه‌های مسئول در صورت بی قانونی برخورد شود و مجلس هم صرفا به تدوین قوانین اکتفا نکند بلکه بر اجرای آنها نظارت کند.

  وزیر بهداشت با اشاره به پیشنهاد تعیین سقف برای خدمات تحت پوشش بیمه‌های درمانی، گفت: این پیشنهاد از آنجا ناشی می‌شود که مجلس و دولت در زمینه تامین اعتبارات توانمند نیستند. اگر بودجه سال ۹۷ در مجلس به نحوی تصویب شود که منابع و مصارف با یکدیگر ناهمخوان باشند باید به سراغ محدودیت‌ها برویم. این کار یا با کوچک شدن بسته‌های خدماتی یا افزایش سهم مردم در حق بیمه انجام می‌شود. امیدوارم این اتفاق نیفتد. با توجه به شرایط فعلی و همراهی نکردن شرکا راهی به جز محدودیت وجود ندارد.

  وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به ایجاد دسترسی به پزشک خانواده برای ۳۰ میلیون نفر در کشور بیان کرد: پزشک خانواده و نظام ارجاع ابزاری برای دسترسی بیشتر مردم به خدمات و کنترل هزینه‌ها است. هزینه‌های درمان در تمام دنیا سال به سال افزایش پیدا می‌کند. ۴۰ سال پیش و همزمان با انقلاب ، متوسط عمر مردم ۵۵ سال بود اما امروز طول عمر مردم به اندازه ربع قرن افزایش یافته، علاوه بر آن بسیاری از بیماری‌هایی که آن زمان دیده نشد امروز بیشتر دیده می‌شود. این مسیر باید دنبال شود. بودجه پزشک خانواده از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  سبک‌ترین ویلچر جهان که از "گرافن" ساخته شده است+تصاویر روش سبز تولید نوعی نانوذرات با کاربرد در صنایع دارو و خودروسازی تعریف نظام بیمه‌ای مبتنی بر دانش روز برخی برای "ورشکستگی ساختگی" بیمارستان امام خمینی کرج کیسه دوخته‌اند! راه‌اندازی پلیس دوچرخه‌سوار در پایتخت / کمبود ۲۷ درصدی بارش ایران بیش از ۱۴ هزار داوطلب هلال احمر، خون اهدا کردند ارتباط مستقیم ابتلاء به سرطان با سبک زندگی و تغذیه

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.