چاقی عامل چندین بیماری است/ چاقیِ زنان ایرانی دو برابر مردان

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۲۰, ۱۳۹۶

 • چاقی

  مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: چاقی هم خود یک بیماری است و هم عامل خطر برای چند بیماری مهم غیرواگیر است.

  به گزارش ایسنا، دکتر افشین استوار با بیان این مطلب افزود: چاقی به عنوان یک بیماری ناشی از فعالیت فیزیکی کم و تغذیه نامناسب است و به عنوان یک عامل خطر در بیماری های غیرواگیر همچون قلبی و عروقی، اسکلتی و عضلانی، دیابت، فشار خون، انواع سرطان ها و سکته های قلبی و مغزی اثرگذار است.

  وی بیان داشت: از نظر پزشکی فرد چاق به کسی می گویند که وزنش برای قد او زیاد باشد. شاخص نمایه توده بدنی (BMI ) تعیین می کند که فرد چاق است یا خیر؟

  مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: این نمایه از طریق تقسیم وزن به مجذور قد به متر بدست می آید. اگر این شاخص بین ۱۸ تا ۲۵ بود وزن فرد طبیعی است. اگر بین ۲۵ تا ۳۰ بود فرد دارای اضافه وزن است و اگر بالاتر از ۳۰ بود فرد چاق محسوب می شود.

  دکتر استوار با اشاره به این که ۶۰ درصد جمعیت بزرگسال کشور دارای اضافه وزن هستند، گفت: به طور کلی دو سوم جمعیت کشور اضافه وزن یا چاقی دارند.

  وی خاطرنشان کرد: شیوع چاقی در زن ها دو برابر مردان است. یعنی از هر سه زن ایرانی یک نفر چاق و از هر شش مرد ایرانی یک نفر چاق است.

  بنابر اعلام وبدا، گفتنی است بسیج ملی تغذیه سالم امسال با “شعار چاقی یا سلامتی انتخاب با شماست” از ۱۵ دی آغاز و تا ۳۰ دی ادامه خواهد داشت.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  ساخت بیمارستان‌ها باید توسط پیمانکاران حرفه ای صورت گیرد قند میوه ها چقدر است؟ درباره بیماری روانی + ۶ اشتباه رایج ادعای قصور پزشکی در مورد درمان یکی از مقامات سیاسی غیرمسئولانه و خلاف است سرطان، اولین عامل مرگ در دهه‌های آینده شیوع نگران کننده مصرف قلیان در تهران هشدار درباره چاقی و اضافه‌وزن کودکان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.