بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز چهارشنبه

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۱۳, ۱۳۹۶
 • تعطیلی مدارس از نیمه آذر تا نیمه دی، وجود ۲۰۰ گود پرخطر در تهران، ماجرای خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه، نبود آمار از تعداد دانش‌آموزان بازداشتی در اعتراضات اخیر از جمله مهمترین اخبار اجتماعی ایسناست که امروز منتشر شده است.

  به گزارش ایسنا، سرویس اجتماعی ایسنا امروز چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه بیش از ۴۰ خبر را منتشر کرده است که خلاصه‌ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر در زیر می‌آید:

  تعطیلی مدارس از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی برای مقابله با آلودگی هوا در صورت تصویب دولت

  مهمترین خبر سرویس محیط زیست امروز مربوط به اظهار نظر عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در مورد سهم منابع آلودگی هوا است که امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با تاکید بر اینکه آلودگی هوای کلان شهرها در فصل سرد و زمان وارونگی هوا مربوط به خودروهای سنگین و اتوبوس‌های فرسوده است، اظهار کرد: اعمال طرح زوج و فرد در روزهای اخیر ارتباطی به موضوع آلودگی هوا ندارد و جهت کاهش ترافیک شهری بوده است.

  وی در مورد تعطیلی مدارس در فصل پاییز گفت: اگر بتوانیم با اعمال طرحی طی ۱۵ روز پایانی آذر و دی ماه جلوی تردد کامیون‌های فرسوده در تهران و کلانشهرها را بگیریم و در کنار این اقدام نیز دولت تصمیمات فوری درباره اتوبوس‌های فرسوده شهری بگیرد، قطعا در سال‌های آینده با شرایط بهتری در فصول سرد مواجه خواهیم بود.

  ضرورت پایش و آزمایش آتشفشان دماوند/ زلزله، آتشفشان را فعال نمی‌کند

  همچنین سرویس محیط زیست امروز خبری در مورد تاثیر زلزله بر کوه دماوند منتشر کرده است که طی این خبر فریبرز مسعودی-عضو هیات علمی دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی- با بیان اینکه منطقه البرز از نظر زمین‌شناسی یک منطقه فعال است و می‌تواند سبب زمین لرزه و آتشفشان شود، گفت: از نظر علمی نمی‌توان اظهار کرد که زلزله‌های اخیر تهران، آتشفشان دماوند را فعال می‌کند.

  وی افزود: با اشاره به اینکه زلزله، گسل و آتشفشان بخش‌هایی از یک سیستم زمین‌شناسی هستند، اظهار کرد: این طور نیست که فکر کنیم پس از یک یا دو زلزله حدود  ۵ ریشتری در تهران، آتشفشان دماوند فعال می‌شود.

  وجود ۲۰۰ گود پرخطر و رهاشده در پایتخت

  امروز سرویس شهری به گودهای تهران پرداخته است. افشین حبیب زاده رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت گودهای رها شده پایخت  گفت: بررسی‌ها نشان داده که حدود ۲۰۰ گود رها شده در شهر تهران وجود دارد که اساسا به دلیل نداشتن متولی و همچنین پایان عمر سازه نگهبان (نیلینگ) به مرحله پرخطر رسیده ‌اند .

  او بر  لزوم قانونی کردن نحوه استحکام بخشی گودها در پایتخت تاکید کرد.

  بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

  همچنین محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا درتشریح عملکرد مدیریت بحران شهر تهران در هنگام وقوع حوادثی چون زلزله گفت: در خصوص زلزله اخیر تهران با توجه به این که تنها منجر به لرزیدن نسبی شهر شد امکان ارزیابی مدیریت بحران وجود ندارد. بی‌تردید زمانی‌می‌شود عملکرد مدیریت بحران شهرتهران را مورد ارزیابی قرار داد که زلزله منجر به وارد شدن خسارت در سطح شهر شده باشد که نیروهای امدادی وارد عملیات مدیریت بحران شوند تا در آن هنگام ارزیابی عملکرد ها امکان پذیر باشد.

  وی تاکید کرد: بی‌تردید آنچه مسلم است وضعیت شهر تهران در مدیریت بحران و همچنین مدیریت بحران در سطح کشور بسیار بحرانی است.

  ماجرای خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه‌/ تدوین پروتکل ویژه داروهای گران‌ قیمت

  سرویس سلامت ایسنا امروز به ماجرای خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه پرداخته شده است و در این باره آناهیتا کشاورزی معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: باید توجه کرد که ورود و خروج هر خدمتی به بسته خدمت بیمه، در دبیرخانه شورای‌عالی بیمه مطرح می‌شود و ضمن بررسی همه جوانب در شورا، نظرات دستگاه‌های عضو اخذ و سپس درباره آنها تصمیم‌گیری می‌شود. به عنوان مثال درباره داروی پوکی استخوانی که خبرساز هم شد، شورای‌عالی بیمه حدود دو سال پیش مشروط بر اینکه مطالعات هزینه‌-اثربخشی روی آن انجام شود و پاسخ مثبت دهد، به مدت یکسال آن را وارد پوشش بیمه‌ای کرد، اما بعد از یکسال هنوز مطالعات انجام نشده بود و مجددا فرصتی شش ماهه داده شد تا مطالعات هزینه-‌اثربخشی آن انجام شود و نتایجش را اعلام کنند که متاسفانه نتایج این مطالعات نشان داد این دارو هزینه‌-اثربخشی ندارد.

  وی درباره هفت پروتکل دارویی که قرار است در راستای مصرف منطقی دارو از سوی وزارت بهداشت و بیمه سلامت ابلاغ شود، گفت: در راستای بهینه‌سازی مصرف داروهای بیمارستانی و مدیریت هزینه‌ها، پروتکل‌های تعدادی از داروها با همکاری وزارت بهداشت و انجمن‌های مربوطه تدوین شده تا روند استفاده از داروهای تعیین شده، نحوه تجویز و مصرف‌شان نیز مشخص شود.

  جزئیاتی از سوادآموزی اتباع خارجی در ایران/ پوشش ۸۶ هزار زندانی بیسواد

  علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اعلام اینکه از سال ۹۰ تا کنون بیش از ۷۸ هزار و ۴۷۲ نفر از اتباع بیسواد از خدمات سوادآموزی منتفع شده‌اند، گفت: از سال ۹۴ تاکنون نیز بیش از ۵۰۰۰ نفر از زنان و دختران عشایری و روستایی تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته‌اند.

  وی برنامه سوادآموزی زندان‌ها را نیز تشریح کرد و گفت‌: این طرح با هدف آموزش سواد پایه و مهارت‌های اساسی زندگی به زندانیان بی سواد و کم سواد گروه سنی ۱۰ تا ۶۰ ساله ارائه می‌شود. با مشارکت سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سراسر کشور ، طرح مذکور در دست اجراست و از سال ۹۰ تا ۹۶ بیش از ۸۶ بی سواد تحت پوشش قرار گرفتند.

  آماری از تعداد دانش‌آموزان بازداشتی در حوادث اخیر نداریم

  سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بازداشت تعدادی از نوجوانان و جوانان در جریان حوادث اخیر در سطح کشور، اظهار کرد: اینکه تعداد زیادی از دستگیرشدگان حوادث اخیر از افرادی بودند که در سنین جوانی قرار داشتند حرف درستی است اما هنوز درباره اینکه چه تعداد از این افراد دانش آموز بودند آمار دقیقی وجود ندارد.

  تعداد معتادان کاهش نیافته/ روش آمارگیری اشتباه است

  سرویس خانواده ایسنا به موضوع آمارگیری معتادان پرداخته است. چندی پیش قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با استناد به آمارگیری سال ۹۰ درخصوص مصرف‌کنندگان مواد مخدر در ایران (۶.۹ درصد) و مقایسه آن با آمار سال ۹۴ (۵.۳۹ درصد) چنین استنباط کرد که در این سال‌ها تعداد مصرف کنندگان کاهش یافته است حال آنکه رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن رد این موضوع، نحوه آمارگیری در کشور در این خصوص را قابل اتکاء ندانست و گفت که روش آمارگیری اشتباه و وضعیت جامعه و خانواده‌ها گویای همه چیز است.

  رئیس ستاد مدیریت بحران کشور گفت: مجلس شورای اسلامی ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار برای تقویت آتش نشانی های کشور پیش بینی کرده است که امیدواریم بسیاری از مشکلات مرتفع و خدمات رسانی بهتر انجام شود.

  پیش‌بینی ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار برای تقویت آتش نشانی‌های کشور

  به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار رئیس ستاد مدیریت بحران کشور در نشست ستاد مدیریت بحران جنوب سیستان و بلوچستان در چابهار بیان کرد: مجلس شورای اسلامی ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار برای تقویت آتش نشانی های کشور پیش‌بینی کرده است که امیدواریم بسیاری از مشکلات مرتفع و خدمات رسانی بهتر انجام شود.

  به گزارش ایسنا، پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا در روز چهارشنبه (۱۳ دی‌ماه) به شرح زیر است:

  ماجرای خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه‌/ تدوین پروتکل ویژه داروهای گران‌ قیمت

  تعداد معتادان کاهش نیافته/ روش آمارگیری اشتباه است

  همسان‌سازی «حقوق» بازنشستگان با کارمندان در سال ۹۷/ نرخ تفاوت حقوق‌ها

  تعطیلی مدارس از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی برای مقابله با آلودگی هوا در صورت تصویب دولت

  آماری از تعداد دانش‌آموزان بازداشتی در حوادث اخیر نداریم

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  یافته‌های جدید محققان کشور در زمینه اثرات ویتامین D در دوران بارداری خرید راهبردی خدمات، استراتژی کشورهای موفق در حوزه سلامت است خطر در کمین لوازم آرایشی و مصرف‌کنندگانش! برگ کلم و آشنایی با خواص آن ولایتی: آینده پزشکی ایران به افزایش اعتماد میان پزشک و بیمار بستگی دارد درمان‌های مکمل سرطان، خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهند زیبایی و سلامتی در نوجوانی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.