هشدار نسبت به عوارض نوعی داروی ترک سیگار

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۱۲, ۱۳۹۶

 • ترک سیگار

  نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد نوعی داروی رایج که برای کمک به ترک سیگار تجویز می‌شود ممکن است احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی را در مصرف‌کنندگان افزایش دهد.

  به گزارش ایسنا،‌ در این آزمایش‌ها آشکار شد داروی “وارنیکلین” که مصرف آن به طور معمول برای ترک سیگار توصیه می‌شود، می‌تواند خطر مشکلات قلبی-عروقی را افزایش دهد.

  متخصصان کانادایی در توضیح علت مطالعه مجدد روی عوارض این دارو اظهار داشتند: در مطالعاتی که پیش از این در مورد بی‌خطر بودن داروی وارنیکلین انجام گرفته بود نتایج متناقض بدست آمد و در عین حال این آزمایشات در شرایط بسیار کنترل شده و روی افرادی انجام گرفته که ویژگی‌های نسبتا مشابهی با یکدیگر داشته‌اند. به همین دلیل در این بررسی تازه به دنبال آن بودیم تا این دارو را روی تمامی افراد با شرایط مختلف و در جهان واقعی آزمایش کنیم.

  در این بررسی متخصصان به ارزیابی سوابق پزشکی ۵۶ هزار و ۸۵۱ نفر در کانادا پرداختند که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ استفاده از داروی وارنیکلین را شروع کرده‌اند. همچنین محققان اطلاعات پزشکی این افراد را یک سال قبل و بعد از شروع مصرف این دارو برای مدت ۱۲ هفته بررسی کردند.

  ارزیابی‌ها نشان داد در طول انجام مطالعه ۴۱۸۵ نفر دچار مشکل قلبی شدند که در بیمارستان بستری یا به اورژانس منتقل شدند. همچنین به ازای هر ۱۰۰۰ نفر مصرف کننده داروی وارنیکلین ۳.۹۵ مورد مشکل قلبی-عروقی مشاهده شد که می‌تواند با مصرف این دارو مرتبط باشد.

  متخصصان نتیجه گرفتند افرادی که از این دارو مصرف کرده‌اند ۳۴ درصد بیشتر احتمال دارد به دلیل مشکل قلبی روانه بیمارستان شده یا به پزشک مراجعه کنند.

  به گزارش مدیکال نیوز تودی، با این حال خطر بروز مشکلات قلبی در میان مصرف کنندگان این دارو که پیش از این دچار عارضه قلبی نبوده‌اند، تنها ۱۲ درصد بوده‌ است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  داروهای گیاهی ضد اضطراب پریود مردان و علائم آن وزارت بهداشت در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست باید معیار سنجشی برای سایر دستگاه‌ها باشد آشنایی با خواص بی نظیر انجیر سیاه روش‌های خانگیِ درمان قارچ پوستی نقش «ویتامین D» در حفظ تندرستی بررسی شد مخالفت با تغییر آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌ها / لزوم تدوین سند توسعه اشتغال داروسازان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.