تولید زخم‌پوش الیافی با قابلیت سرعت بالای رهایش دارو

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : مهر ۳۰, ۱۳۹۷

 • الیاف

  محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید زخم‌پوش الیافی برای درمان زخم بستر شدند.

  به گزارش ایسنا، امیرحسین نجفی، محقق طرح در ارتباط با این تحقیق گفت: یکی از روش‌های درمانی زخم‌ها، استفاده از زخم‌پوش‌ها است. زخم‌پوش علاوه بر کنترل خونریزی، مانع حمله میکروب و ویروس به بافت آسیب‌دیده شده و مدت زمان درمان را نیز کاهش می‌دهد.

  وی از نانو الیاف به عنوان یکی از مواد مورد استفاده در تولید زخم‌پوش‌ها نام برد و افزود: در این تحقیق با بهره‌گیری از دستگاه فورس اسپینینگ اقدام به تولید زخم‌پوش الیافی با بارگذاری داروهای شیمیایی و گیاهی درون الیاف شده است.

  نجفی، تولید این زخم‌پوش را برای بیمارانی که به دلیل نداشتن تحرک و لزوم استراحت، دچار عفونت و زخم‌بستر می‌شوند، دارای اهمیت دانست و گفت: از آنجایی که در تولید این زخم‌پوش از دستگاه فورس اسپینینگ استفاده شده است، علاوه بر تولید در حجم بالا، هزینه کم و زمان پایین، امکان تولید الیاف به اشکال مختلف برای انواع زخم‌ها نیز فراهم شده است.

  محقق طرح «تهیه نانو الیاف پلیمری بر پایه پلی‌وینیل پیرولیدون توسط دستگاه فورس اسپینینگ و کابرد آن در زخم پوش‌ها» که این تحقیق را با راهنمایی دکتر اردشیر سعیدی و دکتر افشین موسوی انجام داده است، افزود: همچنین به دلیل قدرت تولید بالای این دستگاه توانستیم زخم‌پوش‌های الیافی را با بارگذاری ۵ نوع دارو که سه نوع آن آنتی‌بیوتیک و دو نوع دیگر آن ویتامین است، تولید کنیم.

  این محقق رشته مهندسی پلیمر، تغییر ماهیت ترکیب و آسیب به پلیمر و دارو به دلیل اختلاف پتانسیل الکتریکی را از معایب تولید زخم‌پوش‌های تولید شده با سیستم الکتروریسی بیان کرد و افزود: در این تحقیق علاوه بر رفع این معضل، برای اولین بار با بهره‌گیری از دستگاه فورس اسپینینگ نانو الیافی تولید شده است که خاصیت تکرارپذیری و یکدستی دارد، همین امر نشان از کاربرد مناسب این سیستم تولیدی دارد.

  نجفی، سرعت بالای رهایش دارو به‌واسطه ماهیت رهایش انفجاری پلی‌وینیل پیرولیدون استفاده شده برای تولید زخم پوش در این تحقیق را از جمله مزایای این زخم‌پوش بیان کرد و افزود: سرعت تولید حداقل ۴۰۰۰ برابر بیشتر از روش الکتروریسی، تکرارپذیری بالا و یکدست بودن، توانایی اضافه کردن چندین داروی شیمیایی و گیاهی، توانایی تولید با غلظت‌های بالا، نداشتن دانه در الیاف تولیدی و کاهش هزینه‌های تولید، از دیگر مزایای زخم‌پوش تولید شده در این تحقیق به واسطه بهره‌گیری از دستگاه فورس اسپینینگ است.

  بر طبق این گزارش، دستگاه فورس اسپینینگ با قابلیت تولید نانو الیاف در زمان کم با حجم بسیار بالا که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است، از دیگر دستاوردهای محققان دانشکده نفت و مهندسی شیمی واحد علوم و تحقیقات است که توسط وحید بذرافشان انجام شده است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  توریسم درمانی کشور در اختیار "دلالان" است/ ۲۰۰ بیمارستان قابلیت "توریسم درمانی" دارد توزیع اعتبار ۲۴۰۰ میلیاردی در حوزه دارو، بزودی آماده‌باش تمام"بیمارستان‌های" کرمانشاه/ اعزام ۴ اکیپ ارزیابی خدمت رسانی هلال احمر به بیش از ۳۷۰۰ نفر در نماز عید فطر اینفوگرافی / ۱۰ راه ساده برای درمان گلودرد بسیاری از آزمایش‌های سی‌تی اسکن‌ توجیه پزشکی مناسبی ندارند/درخواست‌های بی‌مورد کاهش پیدا کند تمهید وزارت بهداشت برای جلوگیری از احتکار دارو/ فراخوان خروج ۲۲۰ قلم دارو از انحصار واردات

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.