سرطان پروستات و پستان شایع‌ترین سرطان‌ها در البرز

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : مهر ۱۷, ۱۳۹۷

 • سرطان پروستات

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: سرطان تا ۲۰ سال پیش به معنی مرگ بود اما در جامعه امروزی این بیماری الزاماً مساوی با مرگ نیست و امکانات درمانی بسیاری وجود دارد تا فرد مبتلا بتواند بر سرطان غلبه کند.

  دکتر سیامک جبارنیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نامگذاری اکتبر به عنوان ماه جهانی آگاهی‌بخشی درباره سرطان گفت: رژیم غذایی نادرست، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف سیگار، عدم درمان عفونت‌ها، عوامل شغلی و آلودگی محیطی از جمله رفتارهای غلط و عواملی است که می‌تواند باعث بروز سرطان شود.

  وی در خصوص شایع‌ترین سرطان‌ها در استان البرز خاطرنشان کرد: سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ و مثانه به ترتیب شایع‌ترین نوع سرطان‌ها در میان مردان البرزی است.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز تصریح کرد: سرطان پستان، تخمدان و رحم  نیز به ترتیب در بین زنان البرزی شیوع بیشتری دارد.

  جبارنیا در ادامه با اشاره به پیشرفت‌هایی که در حوزه درمان سرطان صورت گرفته است گفت: تشخیص به موقع نقش اصلی در درمان سرطان دارد چون هر چه تشخیص زودتر انجام شود مراحل درمان نیز موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

  وی در ادامه به اهمیت اطلاع‌رسانی برای مقابله با سرطان اشاره و اعلام کرد: رسانه‌ها از بهترین منابعی هستند که می‌توانند به بهترین شیوه اطلاعات علمی و صحیح را درباره بیماری‌های سرطانی در اختیار جامعه قرار دهند.

  جبارنیا با بیان اینکه بار اقتصادی و روانی ناشی از چنین بیماری‌هایی در خانواده و جامعه بسیار زیاد است اما اطلاعات و پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکزعلمی کشور ما کاملاً به روز شده است، گفت: جامعه ما به شدت تشنه و نیازمند دریافت این اطلاعات از طریق کانال‌های مورد اعتماد و با صلاحیت است، بنابراین در این میان رسانه‌ها و کانال‌های اطلاع رسانی باید با استفاده از این ظرفیت‌ها و ارتباط‌گیری با اندیشمندان و اساتید دانشگاهی این اطلاعات صحیح و قابل اعتماد را در اختیار خانواده‌ها و جامعه قرار دهند.

  جبارنیا خاطرنشان کرد: مدارس و مساجد نیز می‌توانند یکی از بهترین پایگاه‌ها برای اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها باشند.

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز در پایان گفت: درجامعه ما یکی از قوی‌ترین نهادهای اجتماعی، خانواده است و با همه آسیب‌هایی که وجود دارد، هنوز هیچ نهاد اجتماعی نتوانسته نقش خانواده را در کشور ما برعهده بگیرد، بنابراین نهاد خانواده پتانسیل بالایی برای اطلاع رسانی و آگاهی دادن دارد و در این راستا می‌توان با آگاهی رسانی به این نهاد از بروز بسیاری مشکلات از جمله بیماری‌های صعب‌العلاج جلوگیری کرد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  کمبود نقدینگی در «دارو» / هشدار نسبت به امکان کمبود برخی داروهای داخلی هر آنچه درباره پیوند مغز استخوان باید بدانید اعتیاد به عشق چیست و چگونه درمان میشود؟ احتمال تاثیر عوامل ژنتیک و دارویی در بروز اختلال اتیسم ۷۲۴ درمان طلایی برای سکته‌های مغزی پول درمان رایگان "مصدومان ترافیکی" کجا خرج می‌شود؟ تولید نانو پودرهای استخوانی با کاربرد در دندانپزشکی و ارتوپدی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.