۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل تولید می‌شود

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : بهمن ۱۱, ۱۳۹۷

 • صنعت داروسازی

  رئیس سازمان غذا دارو با اشاره به اینکه آمار ۹۷ درصدی مربوط به حجم تولید داروی داخلی است، گفت: از لحاظ ریالی ۷۰ درصد بازار دارویی، تولید داخل است.

  به گزارش ایسنا، دکتر مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه فارماپک خاورمیانه، ابراز امیدواری کرد که حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه‌های آتی پررنگ‌تر باشد و باعث همکاری متقابل شود.

  وی افزود: امروز در صنعت داروسازی چه درمورد داروی نهایی و چه مواد اولیه، پیشرفت خوبی داشته‌ایم و میزان بسیار زیادی از نیاز بازار را در داخل تولید می‌کنیم.

  معاون وزیربهداشت با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد داروی نهایی تولید داخل است، اظهار کرد: همیشه آمار ۹۷ درصد به عنوان میزان تولید داخل دارو عنوان می‌شود، اما با توجه به حجم ریالی در واقع ۷۰ درصد داروهای مصرفی، تولید داخل و ۳۰ درصد دیگر وارداتی هستند.

  وی با اشاره به اینکه ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل تولید می‌شود، عنوان کرد: اگر چه این آمار بسیار خوب است اما باید توجه کنیم این رقم حجمی بوده و اقلام کم تعداد است.

  دکتر پیرصالحی با تاکید بر لزوم فعال‌تر شدن حوزه تولید داخل مواد اولیه تصریح کرد: باید بتوانیم عمده مواد اولیه را در داخل تولید کنیم، در حال حاضر ماده اولیه ارزش افزوده لازم را ندارد و باید به جهانی شدن و صادرات فکر کنیم.

  وی افزود: با این اشل تولیدی نمی‌توانیم با چین و هند رقابت کنیم چرا که اصولاً تولید ما در حال حاضر محدود است و باید تلاش خود را در این زمینه مضاعف کنیم.

  به گزارش وبدا، رئیس سازمان غذا و دارو اولویت این سازمان را در وهله اول شفافیت عنوان کرد و گفت: تمامی ذینفعان می‌توانند به آمار و اطلاعات تولید مواد اولیه دسترسی داشته باشند، چنانچه آمار نامه سال ۹۶ و ۷ ماهه سال ۹۷ منتشر شده است و در ادامه نیز آمارها در دسترس قرار می‌گیرند.

  وی با تاکید بر اینکه ماده اولیه در تحریم‌ها می‌تواند به تأمین دارو کمک کند، عنوان کرد: در آغاز تحریم‌ها به دلایل مختلفی از قبیل عدم برنامه‌ریزی صحیح و یا کم‌کاری نهادهای دولتی و حتی تولیدی در تأمین برخی مواد اولیه دچار کمبود شدیم در حالی که انتظار می‌رفت از مواد اولیه تولید داخل حمایت شود، البته با پیگیری‌های صورت گرفته امروز شرایط بهتری در حوزه محصول نهایی و ماده اولیه حاکم است.

  پیرصالحی خاطرنشان کرد: همه ما برای یک هدف واحد کار می‌کنیم و آن تأمین داروی با کیفیت و سلامت است، در سازمان غذا و دارو تفکیکی بین داروی نهایی، مواد اولیه و وارداتی نه از لحاظ ماهیت، بلکه از لحاظ منطقی وجود ندارد.

  وی با تاکید بر اینکه تولید داخل دسترسی به داروی با کیفیت و قیمت مناسب را امکان‌پذیر می‌کند، گفت: اگرچه گفته می‌شود دارو جزو تحریم‌ها نیست اما عملاً تحریم‌های بانکی باعث تحریم دارو شده و تنها راه ما حمایت از تولید داخلی برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است.

  معاون وزیر بهداشت افزود: از همه ذینفعان این عرصه کمک می‌طلبیم، هدف همه ما این است که در سخت‌ترین شرایط مردم نگران تأمین دارو نباشند، این کار نیز تنها از سازمان غذا و دارو ساخته نیست بلکه با تعامل تمامی ذینفعان امکان پذیر است، امیدواریم که با همدلی، تلاش و همکاری از این دوران گذار و پیچ تاریخی عبور کنیم.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  فعالیت بیش از ۲۴۰۰ تیم بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان تاکید بر گسترش روابط استراتژیک ایران و هند در حوزه سلامت از افتتاح اولین کتابخانه اوتیسم ایران تا بررسی خرید و فروش طرح ترافیک در شورای شهر چگونه بخوریم ولی چاق نشویم؟ راه‌اندازی کمپین «چاقی می‌کشد» در آذربایجان‌شرقی موارد مضر برای کلیه ضعف عضلانی چگونه درمان میشود؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.