یک راه‌ برای زنده‌ ماندن کارگردان «دلیران تنگستان» باقی است

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : مارس 2, 2018
 • همایون شهنواز

  رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد، نهادهای سینمایی و صداوسیما زمینه انتقال و بستری شدن همایون شهنواز را فراهم کنند.

  محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا خواستار ورود فوری نهادهای سینمایی و صداوسیما به حادثه پیش آمده برای همایون شهنواز شد و گفت: با توجه به عفونت ناشی از سوختگی این کارگردان سینما و تلویزیون، باید ایشان هر چه سریع‌تر برای درمان از کشور خارج شود.

  با اشاره به این که چهارشنبه گذشته در جریان حادثه تلخی که برای کارگردان سریال دلیران تنگستان اتفاق افتاده قرار گرفته، گفت: «عصر چهارشنبه گذشته از طریق یکی از دوستان مشترک من و جناب شهنواز، در جریان حادثه‌ای که برای این بزرگمرد فرهنگ و هنر کشور رخ داده قرار گرفتم. محمد ولی‌‎زاده طی تماسی با من این خبر تلخ را داد و به خاطر اهمیت موضوع، همان روز با هماهنگی‌های به عمل آمده با مدیریت بیمارستان سوانح سوختگی مطهری و دانشگاه علوم پزشکی ایران به عیادت آقای شهنواز در این بیمارستان رفتیم. متاسفانه در منزل ایشان، انفجاری به علت نشت گاز صورت گرفته و ایشان با ۸۰ درصد سوختگی در بیمارستان شهید مطهری بستری شده‌اند.

  در این بازدید، عضو شورای شهر تهران، با دکتر ده‌مَرده‌ئی، ریاست بیمارستان مطهری و پزشک معالج شهنواز گفتگو کرده و از وضعیت جسمی این کارگردان تلویزیونی کسب اطلاع کرده است: در مجموع روحیه استاد بسیار عالی است و مراقبت‌های ویژه از ایشان انجام می‌شود اما از آنجا که متاسفانه شدت سوختگی بیش از ۸۰ درصد بوده و بدن ایشان در سن ۸۰ سالگی توان مقابله با عفونت‌های سوختگی را ندارد، نسبت به وضعیت جسمی ایشان به شدت نگران هستیم.

  حق‌شناس یادآور شد: همایون شهنواز یکی از افتخارات سینما و تلویزیون ایران است. او خالق اثری ماندگار چون سریال «دلیران تنگستان» و فیلم سینمایی «شاه خاموش» است. سریال «دلیران تنگستان» تنها سریالی در تاریخ ایران است که پیش از انقلاب تولید و پس از انقلاب اسلامی به کرات از صداو سیمای کشور پخش شده است.

  او افزود: آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد اما بر اساس اطلاعاتی که من دارم، «دلیران تنگستان» حداقل ۱۵ بار از شبکه‌های مختلف تلویزیون کشور بازپخش شده است و هر بار نیز با استقبال تماشاگران و مخاطبان صدا و سیمای کشور همراه بوده اما متاسفانه اهمیت این سریال در میان مخاطبان باعث نشده که صداوسیمای کشور برخورد درستی با جناب شهنواز داشته باشد و او بعد از انقلاب در فهرست اخراجیان صداوسیما قرار گرفته به طوری که تاکنون نتوانسته حق و حقوق خود را لااقل از نظر بازپخش سریال‌ها و آثار تولیدی‌اش دریافت کند.

  حق‌شناس با بیان این که همین بی‌مهری‌ها، دلیل مهاجرت شهنواز به کانادا بوده است، افزود: با وجود اقامت در کانادا، عشق به وطن، شهنواز را به کشورش بازگردانده و او در چند سال اخیر در تهران و به تنهایی زندگی می‌کرد که متاسفانه با این حادثه تلخ، اکنون دردناک‌ترین شرایط جسمی را پشت سر می‌گذارد؛ به طوری که به جز اندکی صورت، تمام تن ایشان دچار سوختگی شده و همین موضوع بر نگرانی‌های ما افزوده است.

  به گفته این عضو شورای شهر، در بازدید اخیر معاون وزیر بهداشت از بیمارستان مطهری نیز، او و کادر درمانی بیمارستان مذکور در جریان وضعیت جسمی شهنواز قرار گرفته و به نظر می‌رسد با توجه به شرایط بیمارستان‌های کشور، بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان به خارج از کشور اعزام شوند.

  حق‌شناس گفت: انتظاری که خانواده ایشان و خانواده فرهنگ و هنر این سرزمین دارد این است که به فوریت زمینه انتقال ایشان به یکی از مراکز درمانی بین‌المللی فراهم شود. در این زمینه ریاست محترم سازمان سینمایی کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت سینمایی ایشان، مسئولان صدا و سیما و... باید به سرعت وارد عمل شده و پیش از آن که این وقت اندک از دست برود، زمینه انتقال ایشان به خارج از کشور را فراهم کنند. اگرچه که در حال حاضر، توان تشخیص و درمان در جامعه پزشکی کشور بسیار رشد چشمگیری داشته اما با توجه به شرایط سنی استاد شهنواز، میزان بالای سوختگی و ضریب بالای عفونت در چنین شرایطی، تنها راه بهبود ایشان در بستری شدن فوری در یکی از بیمارستان‌های معتبر جهانی است.

  او با اشاره به این که خانواده و دوستان شهنواز، هماهنگی‌های اولیه را برای پذیرش ایشان در یکی از بیمارستان‌های آلمان در شهر برلین انجام داده‌اند، خاطرنشان کرد: امیدواریم در اسرع وقت گروهی برای هماهنگی در زمینه هزینه‌های انتقال و جابه‌جایی ایشان با هواپیمایی که مجهز به سیستم مراقبت‌های ویژه پزشکی باشد، انجام شود.

  حق‌شناس افزود: متاسفانه معمول نیست که برای نخبگانی چنین برجسته، توجهات لازم خصوصا در زمان سختی و مشکلات انجام شود اما هماهنگی برای انتقال ایشان به بیمارستان برلین کمترین کاری است که با توجه به شرایط اورژانسی فعلی می‌شود انجام داد.

  به گفته او، اگر فقط یک بار هزینه پخش سریال «دلیران تنگستان» توسط سازمان صدا و سیما مشخص شود، استاد همایون شهنواز با بیش از ۶ دهه خدمت به فرهنگ و هنر این کشور، استحقاق آن را دارد که با این هزینه برای عمل جراحی از کشور خارج شود.

  این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر در پایان اعلام کرد: انتظار می‌رود که هم‌صنفی‌های همایون شهنواز در انجمن سینمای ایران، وزارت فرهنگ و هنر، سازمان سینمایی و صدا و سیما هر چه سریع‌تر به موضوع ورود پیدا کرده و با برنامه‌ریزی نگذارند حتی ثانیه‌ای از این وقت اندک هدر شود و زمینه انتقال و بستری ایشان در بیمارستان یاد شده را فراهم کنند. شورای شهر و شهرداری تهران نیز این آمادگی را دارد تا در حد توان خود، به این گروه کمک کنند.

  او همچنین از مردم و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر کشور خواست با دعا به درگاه باریتعالی زمینه شفای زودتر این چهره نام‌آور سینمای تاریخی ایران را از خداوند مسالت کنند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا
 • 0
 • مطالب مرتبط

  اطلاعاتی در مورد بدن زنان ۱۲ راهکار برای رهایی از تعریق زیاد پا جزئیات کنگره بین‌المللی "آزمایشگاه و بالین" و نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان چالش‌های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه‌های بیمه در تهران شناسایی ۱۱ هزار نفر دارای ۲ دفترچه‌ بیمه در یزد! پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت روز مادر اسراف در وسایل و تجهیزات چندبار مصرف پزشکی/تاکید وزارت بهداشت بر حفظ سلامت مردم

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.