گرانی غذاهای مخصوص از مشکلات بیماران PKU در فارس

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : تیر ۱۷, ۱۳۹۷

 • pku

  کارشناس مسئول ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نبود دسترسی آسان به غذاهای مخصوص بیماران، گران بودن و تنوع کم غذاهای بیماران، محدود و گران بودن داروهای بیماران بدخیم PKU را از مهمترین مشکلات این بیماران برشمرد.

  به گزارش ایسنا، محسن رستگار یکشنبه ۱۷ تیر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه PKU یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک ارثی است، خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد ۲۶۰ بیمار مبتلا به PKU در استان فارس شناسایی شده است.میزان بروز این بیماری در فارس، حدود یک به ازای هر ۶۵۰۰ نفر است. 

  او خاطرنشان کرد: به محض شناسایی نخستین بیمار مبتلا به PKU در یک خانواده، ناقلان دیگر در خانواده بررسی شده و با انجام آزمایش‌های ژنتیک تشخیص قبل از تولد، از بروز مجدد آن پیشگیری می‌شود.

  رستگار با بیان اینکه اگر تشخیص این بیماری زود انجام نشده و درمان و مراقبت به‌موقع شروع نشود، هر چهارماه بهره‌ی هوشی نوزاد افت خواهد کرد، گفت: بعد از اجرای برنامه غربالگری نوزادان از سال ۱۳۸۴ ، تمام بیماران شناسایی شدند و بسته‌ی خدمتی لازم به آنها ارائه شد و اکنون وضعیت این بیماران مطلوب است.

  به گفته‌ی این متخصص ژنتیک مهمترین درمان بیماران مبتلا به PKU مراقبت‌های دقیق تغذیه‌ای و روانشناسی است و متخصصان با با نگهداشتن سطح «فنیل‌آلانین» کمتر از ۶ میلیگرم در “دسی لیتر” در این بیماران، از آسیب‌های مغزی جلوگیری می‌شود. 
  انتهای پیام
   

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  برای جلوگیری از یبوست چه بخوریم؟ رابطه آفت‌کش دِ. دِ. ت با خطر ابتلا به اوتیسم وجود قابلیت کشت ۴۰۰ نوع گیاه دارویی در گلستان بیمارستان ۳۲ تختخوابی باشت افتتاح شد چرا همیشه احساس تشنگی می‌کنم؟ ۵ نشانه‌ ظاهری اضطراب بیمارگونه ویدئو / خاطرات وزیر اسبق بهداری از امام، رجایی، موسوی و …

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.