چرا ادرار بوی شبیه قهوه دارد؟

 • دسته بندی : بیماری ها و درمان, درمان عفونت مجاری ادرار, زناشویی
 • تاریخ : آوریل 16, 2018
 • چرا ادرار بوی شبیه قهوه دارد؟

   

  ادرار یک فرد می تواند اطلاعات بسیار زیادی در مورد سلامتی اش ارائه کند. تغییر در بو و رنگ ادرار معمولا نشانه تغییر در رژیم غذایی است اما مصرف داروها، بارداری و برخی از شرایط پزشکی نیز می تواند باعث ایجاد چنین شرایطی شود. کلیه ها ادرار تولید می کنند و سیستم ادراری به بدن کمک می کنند از شر مواد زائد خلاص شود. اصلی ترین دلیلی که برای بوی قهوه در ادرار وجود دارد مصرف بیش از حد قهوه در طول روز است.

   

  علل

  ادرار تقریبا از آب تشکیل شده است . به همین خاطر ادرار سالم رنگ زرد پریده ای دارد و بی بو است. محصولات زائد رنگ و بوی دیگری به ادرار می بخشند. این محصولات ممکن است در برگیرنده مواد زیر باشند:

  – مواد هضم شده و متابولیز شده از غذاها و نوشیدنی ها

  – سموم و آلرژن ها

  – هورمون ها و سایر مواد شیمیایی بدن

  – داروها

   

  چرا ادرار بوی قهوه دارد؟

  نوشیدن مقدار زیاد قهوه در طول روز:

  قهوه در برگیرنده بیش از 1000 ماده شیمیایی است که طعم و بوی خاصی به آن می بخشند. آنتی اکسیدان های موجود در آن می تواند مسئول اصلی بوی قهوه باشد.

  پلی فنول یا همان آنتی اکسیدان توسط سیستم گوارش جذب می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. سپس تجزیه می شود و از طریق ادرار دفع می گردد. اگر فردی قهوه زیادی بنوشد ادرار حاوی مقادیر زیادی از پلی فنول ها خواهد بود و بوی قهوه خواهد داد. نشانه های اوردوز قهوه در برگیرنده موارد زیر است:

  – استفراغ
  – سردرگمی
  – بی خوابی مزمن
  – سردرد مزمن
  – درد قفسه سینه
  – ضربان قلب نامنظم یا سریع
  – مشکل در تنفس
  – توهم

  کمبود آب در بدن:

  زمانی که بدن آب کافی در خود ندارد، ادرار نیز غلیظ تر خواهد شد. این موضوع باعث می شود بوی آن تند تر شود . اگر فردی بعد از نوشیدن مقادیر زیاد قهوه با کمبود آب در بدن مواجه شود، ادرارش بوی قهوه خواهد داد.

  برخی از غذاها و نوشیدنی ها:

  برخی از غذاها و نوشیدنی ها بوی غیر عادی به ادرار می دهند. این بوها از غذایی به غذای دیگر متغیر خواهد بود.

  سایر شرایط:

  برخی از شرایط خاص سلامتی مرتبط با تغییر بوی ادرار هستند. برخی از افراد بوی متفاوتی را در این شرایط گزارش می کنند. شرایط پزشکی زیر می تواند بو و ظاهر ادرار را تغییر دهد:

  – انسداد بینی
  – زبان سوخته یا عفونت در مثانه و مجاری ادرار
  – اختلالات کبدی و متابولیک
  – نارسایی کلیه
  – دیابت نوع 2 کنترل نشده و درمان نشده
  – فیستول مثانه مرتبط با بوی بد در ادرار است.

  بوی ادرار و بارداری:

  زنان اغلب گزارش می کنند بوهای مختلفی را در مراحل مختلف باردای تجربه می کنند. این موضوع ممکن است به خاطر عفونت های مجاری ادرار، تغییرات هورمونی یا کمبود آب در بدن ایجاد شده باشد.

  عفونت مجاری ادرار:

  بیشتر زنان باردار ممکن است در طول بارداری به عفونت مجاری ادرار مبتلا شوند و اینکار می تواند به بوی بد در ادرار منجر شود.

  این بیماری در هفته 6 الی 24 حاملگی بسیار شایع است. بیشتر زنانی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند ممکن است متوجه موارد زیر شوند:

  – ادرار ابر مانند
  – تکرر ادرار
  – درد و گرفتگی در قسمت پایین شکم
  – درد و سوزش به هنگام ادرار

  زنان بارداری که درد کمر، حالت تهوع، استفراغ، لرز یا تب را تجربه می کنند باید از پزشک کمک بگیرند.

  هورمون hCG:

  در طول هفته های اول بارداری سطح این هورمون به سرعت بالا می رود. همین امر باعث تغییر در بوی ادرار می شود.

  بوی شدید ادرار:

  برخی از تحقیقات نشان می دهد افراد در طول سه ماهه اول بارداری با بوی شدید ادرار مواجه می شوند.

  تکرر ادرار:

  کلیه ها و مثانه نیز در طول بارداری تغییر می کنند. در این شرایط کلیه 50 درصد سخت تر کار می کند و ممکن است همین موضوع موجب شود فرد با تکرر ادرار مواجه گردد

   

  درمان

  بهترین روش برای حذف بوی قهوه در ادرار بسته به علتی خواهد بود که باعث ایجاد چنین شرایطی شده است. اغلب موثرترین روش ها برای درمان، کاهش مصرف قهوه است. افرادی که بیش از 4 فنجان قهوه در روز می نوشند باید مقدار این ماده را کم کنند. اگر نوشیدنی یا ماده غذایی خاصی باعث ایجاد بوی بد شده است بهتر است مصرف آن را کمتر کنید. اگر شرایط پزشکی باعث ایجاد چنین شرایطی شده است از پزشک برای درمان کمک بگیرید.

   

  نتیجه گیری

  اگر فردی قهوه زیادی بنوشد ممکن است ادرارش بوی قهوه بدهد و بدنش کم آب شد. برخی از شرایط مثل دیابت کنترل نشده و عفونت مثانه می تواند باعث ایجاد بوی بد در ادرار شود. اگر این بو با شرایط زیر همراه بود حتما با پزشک مشورت کنید:

  – درد، سوزش یا ترشح به هنگام ادرار
  – افزایش دفع ادرار
  – کاهش نرخ ادرار
  – تورم و درد در قسمت پایینی شکم
  – درد در کمر
  – حالت تهوع، استفراغ، اسهال
  – تب یا لرز
  – نشانه های شبیه آنفلونزا که بیش از دو هفته طول می کشد.

  اگر فردی احساس کند رژیم غذایی اش مسئول بوی بد ادرار نیست باید با پزشک مشورت نماید. ممکن است فرد دچار اوردوز قهوه شده باشد. مصرف زیاد قهوه می تواند فرد را بی قرار و مضطرب سازد. اگر نشانه های اوردوز شدید قهوه داشتید حتما به دنبال درمان باشید و از پزشک برای اینکار کمک بگیرید.

 • 0
 • مطالب مرتبط

  علت درد بیضه در مردان چیست؟ راه هایی برای ترک انواع شیرینی جات و قندها طرز تهیه سالادی سالم و خوشمزه تولید گلوریپا (Gloripa) توسط داروسازی دکتر عبیدی برای اولین بار در ایران، تحولی عظیم در درمان دیابت در کشور سفید کردن دندان با روش های خانگی… دانلود آهنگ جدید دانیال هندیانی دختر خجالتی علت جوش زدن قبل از قاعدگی چیست؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.