هنگام نشستن در کلاس قوز نکنید/ زنگ تفریح، از هوای آزاد استفاده کنید

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : مهر ۴, ۱۳۹۷

 • دانش آموز

  با شروع سال تحصیلی، دانش‌آموزان باید نکاتی را درباره بهداشت و سلامت خود بدانند و نکات ایمنی در مدرسه را رعایت کنند.

  به گزارش ایسنا،  وزارت بهداشت همزمان با نخستین روزهای آغاز سال تحصیلی جدید،  در توصیه‌هایی از دانش‌آموزان که بیش از پیش مراقب سلامت خود باشند.

  در توصیه‌های وزارت بهداشت آمده است: اگر می‌خواهید بهتر رشد کنید، بهتر یاد بگیرید و بیشتر بتوانید بازی کنید، باید هر روز صبحانه کافی بخورید. همچنین پفک، چیپس، لواشک، یخمک، آبنبات باعث لاغری و کند ذهنی شما می‌شوند و بهتر است به جای آنها از نان و پنیر، تخم‌مرغ، گردو، میوه‌های تازه یا خشک مثل خرما، کشمش، انجیر و توت استفاده کنید.

  قبل از غذا خوردن و پس از دستشویی رفتن، دستان خود را با آب و صابون بشویید، پس از بازگشت از مدرسه نیز دست‌ها، صورت، پاها و جوراب‌های خود را خوب بشویید.

  برای مطالعه و نوشتن، فاصله مناسب صفحه با چشم‌های خود را رعایت کنید.

  هرگز با دست آلوده یا دستمال کثیف چشمان خود را نمالید، از فرو کردن مداد، خودکار و سایر لوازم‌التحریر نوک تیز در گوش‌هایتان خودداری کنید. هرگز مداد پاک کن و وسایل آلوده را به دهان‌تان نبرید. همچنین هرگز چیزی را به سمت دیگران پرتاب نکنید به خصوص اگر نوک تیز یا سنگین باشد.

   هر هفته ناخن‌های خود را کوتاه کنید تا سلامت بمانید.  همچنین بهتر است شب‌ها زود بخوابید تا صبح سرحال و با نشاط به مدرسه بروید.

   از دست فروش‌ها و دوره گردها خوراکی نخرید چون بیمار می‌شوید. در زنگ تفریح از خوراکی‌هایی بخورید که از خانه آورده‌اید یا از بوفه مدرسه خریده‌اید. مدرسه، خانه دوم شماست و آن را تمیز نگه دارید. باید بدانید خوردن میوه و سبزی در طول روز برای سلامت شما لازم است. قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا دندان‌های سالم، تمیز و دهانی خوشبو داشته باشید.

  مواظب دندان‌های خود باشید و با آنها پسته، فندق و بادام نشکنید.

  در مدرسه لیوان، حوله یا دستمال، صابون و مسواک مخصوص خودتان را به همراه ببرید.

  همیشه هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بگیرید و بعد آن را در سطل زباله بیندازید.

  از ریختن زباله در محیط مدرسه خودداری کنید تا بیمار نشوید.

   در روزهایی که نیاز به کتاب و دفترهای اضافه ندارید، آن‌ها را در کیف خود نگذارید.  از پوشیدن کفش تنگ نیز پرهیز کنید.

   اگر چشمان شما نوشته‌های روی تخته را خوب نمی‌بیند یا موقع املا نوشتن زیاد عقب می‌افتید و بعضی کلمه‌ها را خوب نمی‌شنوید، به معلم و والدین خود بگویید تا شما را نزد پزشک برند. هنگام نشستن در کلاس قوز نکنید، تا کمتر خسته شوید.

  هنگام عبور از خیابان‌های شلوغ از پل‌های عابر پیاده یا قسمت‌های خط کشی شده عبور کنید. از دویدن و بازی کردن در خیابان‌ها پرهیز کنید.

  زنگ تفریح برای استراحت شماست، بنابراین همیشه به حیاط مدرسه بروید و از هوای آزاد استفاده کنید. هنگام راه رفتن یا بازی کردن در محیط مدرسه هرگز دیگران را هل ندهید. در خودرو در حال حرکت دست یا سر خود از پنجره بیرون نبرید.

  همچنین ورزش قند خون را کنترل کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ‌_ عروقی را کاهش می‌دهد و از چاقی که عامل چند نوع سرطان است، جلوگیری می‌کند. بنابراین روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش و تمرینات متناسب با فصل انجام دهید. در فصل گرم،  تمرینات و حرکات سبک، ملایم و با فاصله انجام دهید و در فصل سرما، حرکات و تمرینات را پی در پی و به تندی انجام دهید.

  از آشامیدن نوشیدنی‌های خیلی سرد، نیم ساعت قبل از تمرین و یک ربع بعد از آن باید خودداری کرد. فاصله غذا خوردن تا شروع تمرینات ورزشی بهتر است کمتر از سه ساعت نباشد تا هضم و جذب  مواد غذایی به خوبی انجام گرفته و خون به مقدار کافی در دسترس ماهیچه‌ها باشد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  لیست غذاهای مضر سلامتی دستورالعمل فرآوری مجدد و ایمن وسایل پزشکی ربطی به تحریم ها ندارد پیشگیری از آلزایمر درسایه تبلیغات بسته‌های توانبخشی/ارائه روش‌های درمانی از سوی افراد غیرمتخصص تقلا برای ماندن چرا قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا نمی‌شود؟ تاثیر مخرب سیاست‌های مهاجرتی آمریکا بر سلامت روان مسواک الکترونیکی یا دستی؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.