نیمی از بانوان ایرانی نمی‌توانند فولات را جذب کنند

 • دسته بندی : زناشویی
 • تاریخ : آذر ۲۶, ۱۳۹۶
 • در مقایسه با زمان مادربزرگ‌های ما، تغییرات زیادی اتفاق افتاده است. به گفته‌ی دکتر صدیقه حنطوش زاده، ما پیشرفت‌های باور نکردنی در بسیاری از جنبه‌های علم و زندگی کسب کرده‌ایم و یاد گرفته‌ایم که چگونه زندگی بهتر و سالم‌تر داشته باشیم.
   

  ایشان همچنین توضیح دادند که: استفاده از مکمل‌ها حتی قبل از بارداری، می‌تواند آینده‌ای سالم برای مادر و فرزندش به ارمغان بیاورد.
   

  محققان دریافتند که با افزودن اسید فولیک به رژیم غذایی زنان در یک تا سه ماه قبل از حاملگی، میزان نقص لوله عصبی کاهش می‌یابد. تقریبا تمام مراکز علمی معتبر معتقدند که تمام زنان باید مصرف اسید فولیک را از یک تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنند.
   

  نقش فولیک اسید در کاهش خطرات بیماری‌های کودکان
   

  بیماری‌های قلبی، یکی از اختلالات مادرزادی است که ما می‌شناسیم، و بدنبال نقص لوله عصبی ممکن است ایجاد گردد. می‌دانیم که مکمل اسید فولیک به عنوان یک عامل درمانی در سیستم تغذیه‌ای مادر، می‌تواند خطر نقایص لوله عصبی در کودک را کاهش دهد. برخی مطالعات نیز نشان داده اند که مکمل‌های اسید فولیک می‌توانند به جلوگیری از برخی اختلالات مادرزادی مانند ناراحتی‌های قلب و … کمک کنند.
   
   نیمی از بانوان ایرانی نمی‌توانند فولات را جذب کنند.
   

  می‌دانیم که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از بارداری‌ها بدون برنامه ریزی قبلی اتفاق می‌افتد. در بعضی از کشور‌ها نظیر ایران این میزان تا ۴۰ درصد نیز می‌رسد. به همین جهت استفاده از فولیک اسید به عنوان یک مکمل غذایی در بانوان توسط پزشکان توصیه می‌گردد.
   

  کمبود امگا ۳ DHA در بین خانم‌های ایرانی‌
   
  می‌دانیم که (DHA) DocosaHexaenoic Acid و (EPA) EicosaPentaenoic Acid اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و همین طور این دو اسید چرب یا پیش سازهای آن‌ها نقش مهمی در رشد و تکامل مغز جنین دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که نقش این دو اسید در جلوگیری از زایمان زودرس و دیابت حاملگی ثابت شده است.
   

  کمبود ید در بین خانم‌های ایرانی
   

  مطالعات انجام شده در ایران نشان داده است که تقریبا تمام خانم‌های ایرانی مبتلا به کمبود ید هستند. علاوه بر این، در بررسی اخیر آزمایش ادرار در ایران، نشان داده شد که کمبود ید در زنان باردار ایرانی بسیار رایج است.
   

  توصیه می‌شود که تمام خانم هایی که می‌خواهند باردار شوند یا باردار هستند، باید روزانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ میکروگرم ید دریافت کنند.
   

  خانم هایی که در سنین باروری هستند به فولات نیاز دارند.
   

  خانم ها، فرقی نمی‌کند کجا زندگی می‌کنند، چه میزان تحصیلات و تاریخچه‌ی فرهنگی دارند، یک موضوع در تمام آن‌ها مشترک است، و آن این است که آن‌ها بهترین را برای فرزند خود می‌خواهند. به منظور آماده سازی مطلوب برای نیازهای خاص قبل و در دوران بارداری، و همین طور در دوران تغذیه کودک با شیر مادر، بدن مادر نیاز به دریافت مقدار مناسب مواد مغذی اصلی دارد. یکی از این مواد مغذی مهم فولات است. این واقعیت به طور گسترده‌ای شناخته شده است. اما آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که در واقع توانایی بدن خانم‌ها در متابولیسم فولات متفاوت می‌باشد.
   

  فولات، یک ویتامین B. است که در تقسیم و تمایز سلول‌های مهم بدن انسان نقش دارد. در طی رشد جنین، فولات به ویژه در ایجاد لوله عصبی، که ۲۱ روز پس از لقاح ساخت آن شروع می‌شود، موثر می‌باشد. مطالعات نشان داده است که تامین مناسب فولات خطر تخریب لوله عصبی را تا ۶۰ ٪، وزن کم هنگام تولد را تا ۵۷ ٪ و نقص مادرزادی قلب را تا ۱۸ ٪ کاهش می‌دهد. به دلیل اهمیت فولات در سه ماهه اول، زنان باید روزانه ۴۰۰ میلی گرم اسید فولیک (فولات) را دریافت کنند. با این حال، دکتر حنطوش زاده، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان ولیعصر، خاطر نشان کرد که نیازهای بدن مادران به فولات اغلب توسط رژیم غذایی مادران تامین نمی‌گردد.

  اغلب بانوان نمی‌توانند فولات را متابولیزه کنند.
   

  اگر چه نیاز به فولات در بدن تمام بانوان یکسان است، بسیاری از زنان به طور کامل نمیتوانند فولات خوراکی یا اسید فولیک (شکل صنعتی ویتامین، معمولا در مکمل‌ها یافت می‌شود) را به فرم زیستی فعال L- ۵ -methyltetrahydrofolate (L- ۵ -MTHF) ۸ متابولیزه کنند. مرحله نهایی این فرایند متابولیسم چند مرحله ای، تبدیل ۵، ۱۰ -methylenetetrahydrofolate به L- ۵ -MTHF، توسط آنزیم ۵، ۱۰ -methylene-THF ردوکتاز MTHFR ۹) کاتالیز می‌شود. با توجه به یک سیتوزین رایج برای جهش نقطه‌ای thymine در نوکلئوتید ۶۷۷ از ژن MTHFR، فعالیت آنزیم MTHFR در ۷۰ ٪ در افراد هموزیگوت و ۳۰ ٪ در افراد هتروزیگوت کاهش می‌یابد. در مطالعه ۲۰۱۴ زنان ایرانی، ۴۱. ۵ ٪ هتروزیگوت و ۸. ۸ ٪ برای جهش این نقطه هموزیگوت بودند. این بدان معنی است که نیمی از زنان ایرانی نمیتوانند به طور کامل جذب فولات خوراکی یا اسید فولیک را به عنوان یک مکمل انجام دهند.
   

  دکتر حنطوش زاده توضیح دادند که با اینکه مقدار فولات در خون یا حضور آن در جهش ژنتیکی قابل شناسایی است، بهترین راه برای اطمینان از اینکه فرد به اندازه کافی فولات دریافت می‌کند، غنی سازی رژیم غذایی آن‌ها با فولات می‌باشد.
   

  متافولین سطح کلسترول مناسب برای همه زنان را تضمین می‌کند.
   

  با توجه به اهمیت مشخص فولات، به بانوان توصیه می‌شود از مکمل‌های قبل و در دوران بارداری استفاده کنند. این مکمل‌ها معمولا فولات را به صورت اسید فولیک به بدن می‌دهند. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، همه زنان نمی‌توانند اسید فولیک را به شکل فعال زیستی آن تبدیل کنند.
   

  متافولین ترکیب پایدار کلسیم L- ۵ -MTHF می‌باشد که با بیش از پنجاه سال تحقیق توسط کمپانی مرک عرضه می‌شود وبطور مستقیم توسط بدن قابل جذب می‌باشد. این به این معنی است که حتی زنان با فعالیت آنزیمی محدود نیز می‌توانند مطمئن باشند که نیازهای فولات آن‌ها در طی ۴ هفته برطرف می‌گردد. علاوه بر این، متافولین همچنین سطح فولات پلاسما را سریع‌تر و موثرتر از اسید فولیک افزایش می‌دهد، که حتی برای زنان بدون نقص در آنزیم MTHFR نیز مفید می‌باشد.

  نیمی از بانوان ایرانی نمی‌توانند فولات را جذب کنند. 
   

  فمیبیون تن‌ها مکمل بارداری است که برای هر سه مرحله بارداری، پیش از بارداری، بارداری و تغذیه با شیر مادر تهیه شده است که حاوی متافولین، ید و DHA و دیگر ترکیباتی از ویتامین‌ها می‌باشد که با دقت انتخاب شده اند. این ساده‌ترین راه برای کمک به بیماران جهت بارداری سالم بدون در نظر گرفتن ژنوتیپ MTHR می‌باشد.

  منبع: برترین ها

 • 0
 • مطالب مرتبط

  چرا دست و پاهای من بی حس است؟ روشهای درمان چشم و مشکلات بینایی آب مروارید چشم چیست؟ چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید اختلال دوقطبی: علائم، تشخیص و درمان هفت روش صرفه‌جویی در مهمانی ها طرز تهیه پلو مرغ با سبزیجات…

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.