نصف کردن با خورد کردن قرص ها اکیدا ممنوع

 • دسته بندی : پزشكی و سلامتی, زناشویی
 • تاریخ : دی ۹, ۱۳۹۶

 • نصف کردن با خورد کردن قرص ها اکیدا ممنوع

   

  به گزارش ایران ناز خیلی افراد از خرات این کار بی اطلاع اند نصف کردن یا خرد کردن قرص ها و قاطی کردن آنها با غذا یا نوشیدنی ها برای بلعیدن راحت تر به ویژه در سنین بالا، یک عادت گسترده و خطرناک است.به عقیده انجمن ایتالیایی پیرشناسی و طب سالمندان Sigg، این عادت بد باید ترک شود چرا که با این کار ساختار دارو عوض شده و می تواند منجر به کاهش تاثیر و افزایش خطرات ناشی از مصرف آن شود.

   

  با نصف کردن قرص ها، نمی توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد و اغلب کمی از دارو نیز به هدر می رود و بدین ترتیب کمتر از اندازه ای که پزشک تعیین کرده است، دارو جذب بدن می شود.بر اساس آمارها این تغییر دوز، حتی با استفاده از وسیله مخصوص برای بریدن قرص ها، می تواند به ۱۵ درصد برسد.

   

  ایران ناز البته بیشترین خطر در صورتی است که داروی مذکور باید دقیقا با اندازه تعیین شده توسط پزشک مصرف شود و حتی کمترین تغییر در آن می تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد.بنابراین باید عادت نصف کردن یا خرد کردن قرص ها و کپسول ها را کنار گذاشت چرا که تاثیر خود را از دست داده و مشکلات دیگری ایجاد می کنند.

   

  اغلب وقتی بیمار باید چند قرص را مصرف کند، این عادت وجود دارد که داروها را با همدیگر می بلعد که متاسفانه این کار نیز می تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد و منجر به تداخل اثرات ماده اصلی داروها با یکدیگر شود.این انجمن ایتالیایی توصیه می کند که قرص ها و کپسول ها را به همان شکل و اندازه که دارند مصرف شوند یا از دوزهای پایین تر استفاده شود و در نهایت اگر مشکل در بلعیدن قرص است، قطره، شربت یا پودر آن تجویز شود.

   

  نصف کردن با خورد کردن قرص ها اکیدا ممنوع

  منبع: ایران ناز

 • 0
 • مطالب مرتبط

  اینفوگرافی: از کجا بفهمیم بچه پسره یا دختر؟ چیز‌های عجیبِ آلرژی‌ زا نکات سلامتی برای پیاده روی اربعین بیماری کلاستروفوبیا سرطان واژن زنان، همه آنچه باید بدانید اقدام عجیب نیوشا ضیغمی در تیم فوتبال مردان | تصاویر پرحاشیه روش های درمان خانگی فشار خون پایین…

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.