لزوم ریشه‌یابی مشکلات داروسازی/ضرورت تدوین سند توسعه اشتغال داروسازان

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : شهریور ۷, ۱۳۹۷

 • داروخانه هلال احمر

  رییس انجمن داروسازان ایران بر لزوم ریشه‌یابی اساسی مشکلات داروسازان تاکید کرد.

  به گزارش ایسنا، دکتر محمد باقر ضیا در حاشیه مراسم افتتاحیه همایش روز ملی داروسازی که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: داروسازان، یکی از مهم‌ترین حلقه‌های نظام بهداشت و درمان کشورها هستند و خوشبختانه ایرانیان از دیرباز به این دانش و صنعت توجه ویژه داشته‌اند.

  وی افزود: در مراسم روز داروساز که معمولا باید داروسازان به یکدیگر تبریک بگویند، شاهد گفتگوهایی هستیم که نشان از رنجیدگی داروسازان دارد و این در حالی است که دولتمردان همواره در جوامع داخلی و خارجی، به دستاوردهای داروسازی کشورمان افتخار کرده و بالیده‌اند.

  وی ادامه داد: امروز داروسازان کشور مشکلات عدیده‌ای دارند که به بعضا سرخوردگی آنها منجر شده و از نظام سلامت کشور توقع داریم این موضوع را ریشه‌یابی کند.

  ضیا تاکید کرد: برخی تصور می‌کنند که مشکلات داروسازان فقط در عرصه داروخانه متمرکز شده، ولی واقعیت این است که داروسازان در همه عرصه‌ها اعم از صنعت، داروخانه، دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان دچار مشکل‌ هستند.

  وی اضافه کرد: هر سال حدود ۲هزار فارغ التحصیل جدید به جامعه داروسازی افزوده می شود و این جوانان به امید شغل و حرفه مناسب و خدمت به جامعه خود، مسیر تحصیلی خود را طی کرده‌اند و این در حالی است که برای اشتغال این جوانان، برنامه منسجمی وجود ندارد.

  ضیا ادامه داد: هزینه ای که جامعه و اقتصاد کشور بابت تحصیل جوانان داروساز متقبل می شود و هزینه کمی هم نیست، به دلیل بی‌برنامگی‌هایی که در بحث اشتغال‌زایی داروسازان وجود دارد، در حال هرز رفتن و هدر رفتن است و متاسفانه هیچ کس به صورت ریشه‌ای و مبنایی به این موضوع نپرداخته است.

  وی تصریح کرد: بهره‌برداری از تجربیات شکل گرفته در انجمن‌ها و تشکل‌ها، یک مهارت سرنوشت‌ساز است که می‌تواند مانع دوباره آزمودن تجربیات قبلی می‌شود و تلاش انجمن داروسازان ایران بر این مدار است که به صورت ساختارمند، نقش تشکل‌های تخصصی در تصمیم‌سازی‌ها را بهبود ببخشیم.

  ضیا افزود: ۲۸ دانشکده داروسازی در کشور فعالند و در کنار آن هم یک سری تقاضا برای تاسیس دانشکده وجود دارد و همه این‌ها باید در یک نظام‌نامه و سند مدون دیده شود. بر این اساس ضرورت تدوین سند توسعه اشتغال داروسازان، به عنوان یک حرکت منسجم مبتنی بر آینده‌نگری، غیر قابل انکار است.

  وی تاکید کرد: بدون سند توسعه اشتغال داروسازان، به بیراهه می‌رویم و امیدوارم هر چه زودتر موانع پیش روی آن برطرف شود.  

  رییس انجمن داروسازان ایران در پایان با اشاره به محور اصلی همایش روز ملی داروسازی ایران که بر اساس نقش داروسازان در صنعت آرایشی و بهداشتی استوار شده، تاکید کرد: صنعت آرایشی و بهداشتی می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال فارغ‌التحصیلان داروسازی باشد و هم موجب ارتقای صنعت شود و خودکفایی در این عرصه و کاهش واردات فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را به دنبال داشته باشد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  علایم کم کاری و پرکاری تیروئید توضیحات شرکت مینو درباره تخلفات اخیر در تولید فرآورده‌های حجیم شده برپایه غلات تلاش می‌کنیم مطالبات پزشکان، نقدی پرداخت شود کنترل عوامل خطر ابتلا به بیماری‌ها در انحصار وزارت بهداشت نیست توافق اولیه بیمه ایران با وزارت بهداشت بر سر پرداخت بدهی‌ها گرفتار شدن ۱۸ نفر به سیاه زخم در سقز کردستان بوی بد دهان از چیست؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.