لزوم جلب مشارکت بخش خصوصی برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام وزارت بهداشت

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : شهریور ۲۵, ۱۳۹۷

 • وزارت بهداشت

  معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در کارگاه واگذاری با مشارکت عمومی- خصوصی و بررسی ظرفیت‌های آیین‌نامه تبصره ۱۹ قانون بودجه در حوزه سلامت، بر ایجاد فرصت برای جلب مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام وزارت بهداشت، تاکید کرد.

  به گزارش ایسنا، در این کارگاه که با حضور معاونان توسعه و مدیران دفاتر مشارکت‌های اقتصادی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، دکتر سیدعلی صدرالسادات – معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، با بیان اینکه این وزارتخانه اقدامات بسیار خوبی در سطوح مختلف واگذاری، چه در آغاز پروژه‌های جدید با مشارکت بخش خصوصی و چه در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام توسط این بخش داشته است، گفت: در حال حاضر با کمبود منابع دولتی مواجه هستیم و حتی اگر در این حوزه کمبودی هم وجود نداشت، تمرکز صرف بر منابع دولتی و بی‌توجهی به امکانات بخش خصوصی، اقدامی منطقی نبود.

  وی افزود: خوشبختانه در یکی دو سال گذشته، براساس تجربیاتی که در وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و کمیته‌های واگذاری در سه دهه گذشته وجود داشت، دستورالعمل جامعی برای تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ تهیه شد که از ظرفیت تمام قوانین بالادستی مورد نیاز در بحث واگذاری استفاده شده است.  

  معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان اینکه وجود قوانین مناسب، بدون اجرای صحیح و سنجش تمهیدات لازم، کارایی نخواهد داشت، استفاده مناسب از این ظرفیت، به عنوان عصاره تجربه در دهه‌های گذشته را بسیار مهم دانست و افزود: موفقیت در اجرای این هدف که در شرایط اقتصادی فعلی کشور مورد اهتمام همه است، اراده‌ای جدی را می‌طلبد و باید با تاکید بر این موضوع در ارزیابی‌های سالانه، دانشگاهی که این ظرفیت را در خود ایجاد کرده است را متفاوت از دانشگاه دیگری که تلاشی در این خصوص انجام نداده، در نظر بگیریم.

  وی با اشاره به تاکید وزیر بهداشت بر وجود برنامه‌ای مشخص در این زمینه، تشکیل کمیته‌های دانشگاهی و اهتمام معاونان توسعه به عنوان محور اصلی کار در جلسات مرتبط، افزود: باید با برنامه‌ای مشخص به حوزه اجرا وارد شده و به سمت بخش‌هایی برویم که برای بخش خصوصی جذابیت داشته باشد و تلاش کنیم گرهی از گره‌های موجود را باز کنیم تا اتفاقی عینی و جدی در عمل افتد.

  صدرالسادات با اشاره به اینکه نیاز است که شاخص‌هایی برای تسهیل ورود بخش خصوصی در نظر گرفته شود، گفت: بیمارستان‌های شهرهای بزرگ، بیمارستان‌هایی با ظرفیت بالای ۲۰۰ تخت، بیمارستان‌هایی که اشغال تخت بالایی دارند و بیمارستان‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند و سرمایه‌گذار سریع‌تر می‌تواند پروژه را وارد چرخه بهره‌برداری کند، از جمله شاخص‌هایی است که می‌توان در این خصوص مد نظر داشت.

  وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های آیین‌نامه تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷، تصریح کرد: در حال حاضر کارنامه خوبی داریم، اما اگر دانشگاه‌ها به طور عینی و واقعی به این حوزه وارد شده و از این ظرفیت که دولت و مجلس فراهم کرده‌اند، به خوبی استفاده شود، توفیق بسیار خوبی حاصل خواهد شد.

  در ادامه این کارگاه، دکتر مژگان خانلو – رییس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه نیز بسترسازی و ایجاد انگیزه لازم برای ظرفیت‌سازی و اطمینان‌بخشی و جلب اعتماد بخش خصوصی را رسالت دستگاه‌های اجرایی دانست و گفت: باید در نگاه اول به این موضوع به دید وظیفه ملی و دوم به‌ عنوان یکی از دستاوردهای مهم وزارت بهداشت نگاه کرد.

  وی افزود: تلاش در راستای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه درمان، با هدایت جریان نقدینگی به سوی بازاری درست که منجر به ایجاد اشتغال و درآمدزایی می‌شود، گامی موثر در راه خروج کشور از رکود خواهد بود.

  بنابر اعلام وبدا، در کارگاه یک‌روزه واگذاری با مشارکت عمومی- خصوصی و بررسی ظرفیت‌های آیین‌نامه تبصره ۱۹ در حوزه سلامت، دکتر مهدی پندار – رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و مهندس حسینی – معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز حضور داشتند و با برگزاری دو نشست تخصصی، ضمن پاسخگویی به سوالات معاونان توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی، راه‌حل‌های پیشنهادی برای مقابله با مشکلات موجود ارائه شد.

  همچنین، دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، قزوین و البرز، تجربیات موفق خود را در حوزه واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی بیان کردند و مقرر شد هر دانشگاه ظرف ۱۰ روز، پروژه‌های پیشنهادی خود در این خصوص را به معاونت توسعه وزارت بهداشت ارائه دهند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  بیمارستان ۳۲ تختخوابی باشت افتتاح شد صدا و سیما جو اجتماعی را شادتر کند / واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون ملی می‌آید مزدا؛ مرگ پزشک انسان‌دوست و غم کودکان نیازمند ۸ بهترین معجون برای درد زانو و مفاصل از ممنوعیت تبلیغات "سلامت" تا پخش زنده اعمال جراحی در فضای مجازی خوزستان و خراسان شمالی در صدر آمار سکته مغزی "دستپخت" از مردم عذرخواهی کرد

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.