عدالت در دسترسی به خدمات درمانی در مناطق محروم با اجرای سند راه درمان

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : آذر ۱۷, ۱۳۹۷

 • قاسم جانبابایی

  معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در سند درمان ۱۴۰۴ تمامی موارد و کمبودها از قبیل تعداد تخت، تجهیزات و نیروی انسانی که نیازمند منابع قابل توجه‌تری نسبت به شرایط فعلی است، مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم هم سازمان برنامه و بودجه و هم دولت تامین منابع این نیازها را در بودجه سال بعد لحاظ کنند.

  به گزارش ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی درخصوص سند ملی راه درمان کشور اظهار داشت: نقشه راه درمان کشور ۱۴۰۴ به ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات درمانی به خصوص در مناطق محروم کمک می کند.

  وی با بیان اینکه به استناد بند ۱-۸ سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و ماده ۷۲ و ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف شد تا خدمات درمانی را سطح‌بندی کند، افزود: امروز، سند و نقشه راه درمان کشور در تمام دانشگاه‌ها و مناطق کشور را در اختیار داریم.

  جان‌بابایی، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات درمانی به خصوص مناطق محروم، بهره‌مندی مناسب و به موقع از این خدمات، توسعه پایدار مناطق محروم کشور با تاکید بر توسعه منابع سلامت، جلوگیری از سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های غیر ضروری و اصلاح فرآیندهایی که باعث ایجاد هزینه‌های غیرضرور می‌شود را از جمله اهداف اجرای نقشه راه درمان در کشور برشمرد و گفت: سند درمان در راستای رفع مشکلات بیمارستان‌های سراسر کشور و به منظور ایجاد ساختاری مناسب، تدوین شده و با اجرای آن در حوزه درمان اقدامات خوبی انجام خواهد شد.

  بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه تعیین سقف در بیمارستان‌ها و مراکز درمانگاهی با هدف کاهش هزینه‌های درمانی است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در حوزه سلامت، تعداد تخت نسبت به جمعیت است که براساس سیاستگذاری سند درمان ۱۴۰۴، در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۲.۵ تخت بیمارستانی نیاز است. باید توجه کرد که مناطقی در کشورمان وجود دارد که به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت سه یا ۳.۵ تخت وجود دارد و از نظر شاخص، میزان مطلوبی را به خود اختصاص داده‌اند. این درحالی است که برخی شهرها مانند مناطق اطراف تهران و مناطق مرکزی کشور چون جنوب کرمان و بعضی از قسمت‌های سیستان و بلوچستان از نظر نسبت تعداد تخت به جمعیت وضعیت خوبی ندارند.

  معاون درمان وزارت بهداشت، عقب ماندگی و کمبودهای تاریخی و عدم توسعه و همیاری بخش خصوصی و خیریه‌ها را دو دلیل عمده در حوزه عدم ارتقای مناسب تخت‌های بیمارستانی در برخی نقاط کشور قلمداد کرد و گفت: متاسفانه در برخی شاخص‌های حیاتی دیگر مانند تخت‌های ویژه همچنان کمبود وجود دارد و نیاز به توسعه و فعالیت بیشتر همچنان احساس می‌شود. در سند درمان ۱۴۰۴ تمامی موارد و کمبودها از قبیل تعداد تخت، تجهیزات و نیروی انسانی که نیازمند منابع قابل توجه‌تری نسبت به شرایط فعلی است، مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم هم سازمان برنامه و بودجه و هم دولت تامین منابع این نیازها را در بودجه سال بعد لحاظ کنند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  بهترین نوشیدنی های چربی سوز برای آب کردن شکم ماجرای بانک چینی که به زنان کارمندش اجازه بارداری نمی‌داد اعتیاد به تلگرام و فیسبوک + راه درمان آن ۱۹۵ میلیون بار مراجعه سالانه به ۴۵ هزار ارائه دهنده خدمات سلامت نیازی به اعزام دختران شین آبادی به خارج از کشور نیست از حذف "طرح پزشکان" استقبال می‌کنیم/"اعتماد"، بزرگ‌ترین اشتباهم در "تحول سلامت" بود قبل از دویدن چه بخوریم؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.