ظهور علائم بيماري از روي ناخن

 • دسته بندی : زناشویی
 • تاریخ : دی ۲۶, ۱۳۹۶
 • مجله زندگی ایده آل: ناخن‌ها جداي از اين‌كه نشاني از زيبايي‌اند، يكي از بخش‌هاي بدن هستند كه مي‌توانند سالم بودن يا نبودن جسم را هم نشان دهند. تغيير شكل ناخن‌ها از نخستين نشانه‌هايي است كه مي‌گويد بدن شما با مشكلي روبه‌رو شده. اين نشانه‌ها آن‌قدر در ناخن‌ها واضح و روشن هستند كه در بسياري از موارد خود زنان پيش از مراجعه به پزشك متوجه مي‌شوند.
   
  اين نشانه‌ها را جدي بگيريد
  علم پزشكي ثابت كرده است اصلي‌ترين راه براي داشتن ناخن‌هاي سالم پيروي از يك رژيم غذايي درست است و سالم زندگي‌كردن يا نكردن را مي‌توان از روي همين ۲۰ ناخن دست و پا به آساني تشخيص داد.  ناخن‌ها نمايشگر سلامت شما هستند، اين نكته را فراموش نكنيد. در كنار تغذيه مناسب، ناخن‌ها مي‌توانند زودتر از هر عضو ديگري در بدن شما آلوده به قارچ‌ها و ميكروب‌ها شوند و برخي از اين قارچ‌ها ممكن است تنها با يك بار ابتلا براي هميشه ناخن‌هاي شما را از بين ببرند. برخي علائمي كه با مشاهده آنها روي ناخن‌هاي‌تان بايد نگران باشيد و خيلي زود به پزشك مراجعه كنيد، عبارتند از:
   
  ظهور علائم بيماري از روي ناخن
   

  •  كمبود آهن يا پروتئين / كلسيم: ناخن‌ها شكننده، مقعر همراه با خال‌هاي نيمه سفيد مي‌شوند.
  •  استفاده بيش از حد از نمك: رشد غيرعادي پوست يا همان كوتيكول در اطراف ناخن
  •  عصبي بودن يا تيروئيد پركار: جدا شدن ناخن از گوشت
  •  مشكلات تنفسي: تيره شدن ناخن و مايل شدن رنگ آن به رنگ آبي يا حتي كبود
  •  مبتلا بودن به بيماري برونشيت: ناخن مايل به زرد
  •  كم خوني: رنگ پريده ناخن ها
  •  كمبود ويتامين: پوسته پوسته شدن سطح ناخن
  •  كمبود روي: رشد كم ناخن
  •  كمبود سبزيجات و روغن‌هاي گياهي در رژيم غذايي: نازك شدن قشر ناخن
  •  افراط در مصرف گوشت قرمز: ايجاد برآمدگي روي سطح ناخن
   
  با ظاهر شدن هر يك از اين نشانه‌ها روي ناخن‌هاي‌تان مطمئن باشيد درست غذا نمي‌خوريد يا دچار بيماري شده‌ايد و اين يك زنگ خطر جدي است نه تنها براي ناخن‌هاي‌تان بلكه تهديدي است بر ديگر اندام‌هاي داخلي‌تان.
  سلامت رژيم غذايي‌تان به وضوح بر اين قشر به ظاهر تزئيني بدن تاثير‌گذار است، هر چند كه سالم بودن خود ناخن‌ها هم به‌عنوان يك اندام كارآمد اهميت بسزايي دارد، در واقع با داشتن ناخن‌هاي سالم مطمئن مي‌شويد كه بدن سالمي هم داريد.
   
  روغن‌هايي كه معجزه مي‌كنند

  حفظ سلامت ناخن‌ها برخلاف تبليغات شركت‌هايي كه محصولات آرايشي و بهداشتي توليد مي‌كنند، دشوار نيست و نياز به هزينه كردن پول زيادي ندارد. بسياري از اين مشكلات را مي‌توان در كنار تصحيح رژيم غذايي با استفاده از حمام ناخن رفع كرد، يعني مي‌توانيد با قرار دادن ناخن‌هاي‌تان در يك كاسه كوچك از روغن‌هاي طبيعي اين مشكلات را برطرف‌كنيد. به ياد داشته باشيد هيچ اندام ديگري به اندازه پوست و ناخن خاصيت جذب كردن ندارد.

   
  ظهور علائم بيماري از روي ناخن
   

  •  يك كاسه كوچك ترجيحا از جنس چيني تهيه كنيد، روغن‌هاي طبيعي و گياهي را بسته به مشكل ناخن‌‌هاي‌تان درون آن بريزيد و در هفته چند بار ناخن‌هاي‌تان را درون اين روغن به آرامي ماساژ بدهيد.
  •  در هواي سرد و خشك از دستكش‌ها و جوراب‌هايي از جنس كتان استفاده كنيد.
  •   تاثير خواب درست و به اندازه بر سلامت ناخن‌هاي‌تان را اصلا دست كم نگيريد.
   
  بهترين تقويت‌كننده‌‌هاي طبيعي

  بهترين روغن‌هايي كه مي‌توانيد براي سالم‌سازي‌ ناخن‌هاي‌تان استفاده كنيد(كه در ضمن ارزان و در دسترس هستند)عبارتند از:

  روغن نارگيل: يكي از معدود منابع گياهي سرشار از اسيد لوريك همين روغن نارگيل است، در ضمن بسياري از ويتامين‌ها و زنجيره‌هاي اسيد چرب كه تنها در شير مادر يافت مي‌شود، در اين روغن وجود دارد. روغن نارگيل علاوه بر اينكه سبب درخشش و قوي شدن ناخن مي‌شود به افزايش ضريب سيستم ايمني ناخن هم كمك مي‌كند و راهي است براي مبارزه با قارچ‌هايي كه جذب ناخن مي‌شوند.

   
  ظهور علائم بيماري از روي ناخن

  روغن هسته زيتون: روغن هسته زيتون و حتي روغن هسته انگور به‌شدت از عناصر لازم براي يك ناخن سالم اشباع شده‌اند و خاصيت اصلي شان اين است كه بيش از روغن‌هاي ديگر جذب پوست و ناخن مي‌شوند.

  روغن زيتون: به‌نظر مي‌رسد پوشاندن گهگاه پوست و ناخن با قشر نازكي از روغن زيتون پيش از حمام فايده‌اش بيشتر از خوردن روغن زيتون است. اين روغن سرشار از ويتامين است. مي‌توانيد هر بار در حمام از شيوه ماساژدادن ناخن‌هاي‌تان با اين روغن استفاده كنيد.

   
  سرعت رشد ناخن‌ها فرق دارد

  سرعت رشد ناخن بستگي به عوامل بسياري ازجمله سن، تغذيه، بيماري‌ها، هورمون‌ها و فصل دارد:

  • ناخن به شكل طبيعي ۳ ميلي‌متر در ماه رشد مي‌كند.
  • سرعت رشد ناخن‌هاي دست ۲ تا ۳ برابر بيشتر از ناخن‌هاي پاست.
  • سرعت رشد ناخن‌ها در تابستان بيشتر از زمستان است.
  • سرعت رشد ناخن‌ها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپ بيشتر است.
  • سرعت رشد ناخن‌هاي مردان از زنان بيشتر است. (جز در زنان باردار و مسن)
  • اگر ناخن به‌طور كامل از جايش كنده شود براي دست، ۳ تا ۶ ماه طول مي‌كشد تا مجددا به‌طور كامل رشد كند و براي ناخن‌هاي پا ۱۲ تا ۱۸ ماه است.
   
  نكته‌هايي كه ناخن‌هاي شما را فولادي مي‌كند

  ۱٫ غذاهاي سرشار از پروتئين را در اولويت برنامه غذايي‌تان قرار بدهيد. اگر مشكل كبدي نداريد يكي از بهترين گزينه‌ها مصرف ۲بار تخم مرغ در هفته است، حواس‌تان البته به كلسترول خون‌تان هم باشد.

   
  ۲٫ غلات بخوريد، از آجيل و دانه‌هاي روغني هم غافل نباشيد.
   
  ۳٫ مطمئن باشيد كه حداقل ۵۰درصد رژيم غذايي‌تان شامل سبزيجات و ميوه‌هاي تازه است.
   
  ۴٫ اضافه كردن غذاهايي كه از سيليكون غني شده‌اند كمك زيادي به رشد ناخن‌هاي شما مي‌كند، پياز، ماهي، كلم بروكلي و همه سبزي‌ها در اين زمينه كارساز هستند.  
   
  ۵٫ مواد‌غذايي سرشار از بوتين همچون برنج قهوه‌اي و دانه‌هاي سويا تاثير معجزه آسايي در سلامت ناخن‌ها دارند.
   
  ظهور علائم بيماري از روي ناخن 
   
  ۶٫ از روغن‌هاي گياهي همچون زيتون و روغن هسته انگور در پخت و پز استفاده كنيد.
   
  ۷٫ غذاها و محصولاتي كه ميزان ويتامين B موجود در آنها بالاست يكي ديگر از نكته‌هاي كليدي براي داشتن ناخن سالم هستند.  
   
  ۸٫ حداقل يك‌بار در ماه جوشانده‌اي با تركيب يونجه، ريشه بابا آدم، زنجبيل، قاصدك و گشنيز براي خود دم كنيد.
   
  ۹٫ سلامت ناخن‌ها با استفاده از عسل طبيعي هم حاصل مي‌شود. اگر دور ناخن‌هاي شما زخمي شده‌اند يا مدت زيادي لاك روي ناخن‌هاي‌تان بوده، سراغ عسل برويد. يك روش براي التيام جراحت نوك انگشتان و ناخن‌ها، خيساندن آن‌ها در عسل است. براي راحت‌تر شدن استفاده مي‌توانيد كمي عسل را گرم كنيد. بايد انگشتان را ۱۵ تا۲۰ دقيقه در عسل بخوابانيد. سعي كنيد اين درمان را هر شب قبل از خواب انجام دهيد. براي زخم‌هاي بسيار شديد، مي‌توانيد دست‌ها را به عسل آغشته كنيد و بعد دست‌هاي خود را با دستكش بپوشانيد و در نهايت بخوابيد. عسل ضد‌باكتري است و مي‌تواند باكتري روي بريدگي‌ها را بكشد و از بين ببرد. به اين ترتيب بريدگي‌ها از هرگونه آسيب محفوظ مي‌مانند. با اين حال استفاده از عسل همراه موم در رژيم غذايي هم تاثير بسزايي در سلامت ناخن‌هاي شما دارد.
   
  ۱۰٫ اگر از سفيدي و رنگ طبيعي ناخن‌هاي‌تان راضي نيستيد چند ماه يك بار مي‌توانيد از دم نوش سوسن عنبر استفاده كنيد، نوشيدن اين دم نوش به شفاف شدن ناخن‌هاي شما كمك مي‌كند.
   
  چرا زنان بايد لبنيات و تخم‌مرغ بخورند؟

  بيوتين: در افرادي كه دچار سوء تغذيه نيستند كارآمدي ماده مغذي بيوتين كه بخشي ازويتامين B – كمپلكس است، براي سلامت ناخن‌ها به اثبات رسيده است. پژوهشگران مطالعه‌اي را روي افرادي كه مصرف بيوتين آن‌ها ظاهرا طبيعي بود (۲۸ تا ۴۲ ميكروگرم در روز) انجام دادند و متوجه شدند افرادي كه ناخن‌هاي نازك، شكننده و شكسته شده داشتند، وقتي به مقدار ۵/۲ ميلي‌گرم (۲۵۰۰ ميكروگرم) يا تقريبا۷۰برابر مقدار متوسط نياز روزانه بيوتين مصرف مي‌كردند، ضخامت ناخن‌هاي‌شان ۲۵ درصد افزايش مي‌يابد. دليل ضخامت ناخن هم اين است كه بيوتين به داخل ماتريكس ناخن جذب مي‌شود و در آنجا به اصلاح ناخن‌هاي شكننده كمك مي‌كند. به بيماران مبتلا به سستي ناخن مكمل‌هاي بيوتين تجويز مي‌شود. درحالي‌كه بيوتين يكي از بي‌خطرترين مواد مغذي است اما اين ميزان را فقط زيرنظر پزشك مي‌توان مصرف كرد. زرده تخم‌مرغ، آرد سويا، غلات و قارچ از جمله منابع غني بيوتين هستند. كلم برگ، عدس و شير نيز تا حدي حاوي بيوتين هستند.

  كلسيم:
  جداي از نوشيدن شير و استفاده از لبنيات مي‌توانيد گه‌گاه ناخن‌هاي‌تان را در يك پياله كوچك شير به‌مدت نيم ساعت قرار بدهيد، در اين روش نيازي به ماساژ نيست. به اين ترتيب به استحكام ناخن‌هاي شما افزوده مي‌شود.

   
  ظهور علائم بيماري از روي ناخن

  ويتامين A: اين ويتامين در كنار كراتين و سيليكون طبيعي يكي از عناصر اصلي در سلامت ناخن است. كمبود ويتامين A سبب ايجاد خشكي و شكنندگي در ناخن‌هاي شما خواهد بود و هيچ‌گاه نمي‌توانيد با ناخن‌هاي شكيل ظاهر شويد. با اين حال استفاده بيش از اندازه از اين ويتامين در برنامه غذايي هم ممكن است در مواقع نادري سبب ايجاد نرمي و قوس در ناخن شود. هويج، زردآلو، جگر و همچنين تخم‌مرغ منابع خوبي براي دريافت اين ويتامين هستند.

  آهن: كمبود شديد آهن سبب قوس برداشتن ناخن رو به بالا مي‌شود و نوك ناخن‌ها وقتي كمي از روي پوست بلندتر شدند به شكل زشتي درمي‌آيند. گاهي هم ممكن است اين كمبود به شكل ايجاد حفره‌هايي ريز و به اندازه سرسوزن روي ناخن ظاهر شود. حبوبات و غلات مي‌توانند اين كاستي را جبران كنند.

  منگنز: وجود كافي اين عنصر در بافت ناخن مي‌تواند به زيبايي آن كمك كند. وقتي رشد ناخن‌هاي شما به اندازه استاندارد نباشد اين يكي از اصلي‌ترين نشانه‌هاي كمبود اين ماده مغذي است كه همواره بايد از طريق رژيم غذايي به بدن برسد. اين ماده مغذي در بلغور، جو، آرد گندم كامل، فندق و نان تهيه شده از گندم كامل يافت مي‌شود.

  منبع: برترین ها

 • 0
 • مطالب مرتبط

  ۱۵ عادت نادرستی که برای ستون فقرات مضر هستند فواید لالایی خواندن برای بچه‌ها واریس چیست و چگونه می‌توان برطرفش کرد؟ کرفس، درمانی برای میگرن‌های مزمن معجزه‌ای به نام طبیعت؛ فواید طبیعت گردی برای بدن ۵ گیاه دارویی برای سلامت و تقویت مغز چه چیزهایی باعث چاقی میشود؟

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.