طراحی سطوح بالاتر کاردانی و کارشناسی بهورزی

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اسفند ۱۷, ۱۳۹۶
 • قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طراحی سطوح بالاتر کاردانی و کارشناسی بهورزی خبر داد و گفت: این دو دوره اکنون تعریف شده و مسیر رشد و ارتقای بهورزان را به دنبال خواهد داشت.

  به گزارش ایسنا، دکتر محمد شریعتی در مشهد به ارائه خدمت در بهورزی اشاره کرد و گفت: بهورزان جمعیت و منطقه تحت پوشش مشخصی دارند؛ که این مهم ارتباط متقابل بسیار خوبی میان بهورز و مردم ایجاد می کند.

  وی به سیستم ارجاع در میان بهورزان اشاره کرد و افزود: بهورزان بر مبنای پروتکل و گایدلاین عمل می کنند و همواره پیگیر سلامت جمعیت تحت پوشش خود هستند.

  رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت انتخاب بهورز را بر اساس قابلیت ها دانست نه دانش و یادآور شد: مدل انتخاب و استخدام بهورزان نیز بهینه بوده و بر اساس معدل و آزمون صورت نمی گیرد. در مدل بهورزی، بهورز به عنوان فردی که صلاحیت های منحصر به فرد دارد انتخاب می شود.

  وی با تاکید به برجسته بودن روش آموزشی بهورزان، گفت: بر اساس کیفیت و ویژگی های خاص آموزش بهورزان، از این روش آموزشی جهت آموزش مراقبین سلامت و متخصصین پزشکی خانواده استفاده می کنیم.

  دکتر شریعتی یادآور شد: به دستور معاون بهداشت، هر دانشگاهی موظف است دو مرکز خدمات جامعه سلامت خود را به مرکز آموزشی تبدیل کند؛ تا متخصصان پزشکی خانواده همان گونه که بهورزان در خانه بهداشت آموزشی، آموزش دیدند در این مراکز آموزش ببینند.

  قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: در روش های نوین آموزش پزشکی، آموزش باید دانشجو محور باشد نه سخنران محور به این معنا که دانشجو در بحث آموزش، فعال بوده و کارگروهی و بحث دونفره همراه با حل مسئله را تجربه کند.

  دکتر شریعتی اضافه کرد: افرادی که در آموزشگاه های بهورزی آموزش دیده اند نیز این روش آموزشی را تجربه کرده و به روش دانشجو محور کار خود را پیش برده اند.

  قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت روش آموزشی SPICES را مبتنی بر مسئله دانست و افزود: این مهم در حالی در جهان مورد تاکید می باشد؛ که پروتکل آموزرشی بهورزان نیز دقیقا بر همین اساس طراحی شده است.

  وی اضافه کرد: این روش اعتقاد دارد که مطالب آموزشی باید به صورت ادغام یافته به دانشجو ارائه و آموزش علوم پایه و بالین در مکان های جدا از هم انجام نشود.

  دکتر شریعتی با بیان این که در حال حاضر در ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی فعال کشور نیز آموزش پزشکی به همین شکل ارائه می شود و این موفقیت در حالی مورد تائید است؛ که در بهورزی نیز بهورزان همه چیز را به صورت ادغام یافته آموخته اند، افزود: بر اساس این روش نباید افراد را در بیمارستان آموزش داده و در ادامه وارد جامعه کنیم؛ بلکه باید افراد در جامعه آموزش ببینند و در همین جامعه ارائه خدمت کنند.

  رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان داشت: به همین دلیل در اصلاحات آموزش پزشکی یکی از دغدغه ها، وارد کردن دانشجو به محیط است. این مهم در حالی دنبال می شود؛ که بهورزان به خوبی این گونه آموزش را فرا گرفته اند و قسمتی از آموزش خود را در خانه بهداشت آموزشی گذرانده اند.

  دکتر شریعتی تصریح کرد: انتخابی بودن نیز در روش SPICES بسیار مهم است به این معنا که لازم نیست مربی همه چیز را بداند بلکه بسته به شرایط کار و وضعیت بیماری ها باید انتخاب کرد که چه چیزی را به چه کسانی آموزش داد که در آموزش بهورزی نیز بهورزان بر اساس اولویت های محل خدمت خود مطالب را فرا می گیرند.

  به گزارش وبدا، قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت آخرین اصل از روش SPICES را سیستماتیک بودن دانست و خاطر نشان کرد: در بهورزی نیز این اصل رعایت شده است و بر همین اساس می توان گفت مدل آموزشی در بهورزی اگر چه نیاز به اصلاحاتی دارد؛ اما بی نظیر است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  لزوم حمایت همیشگی وزارت بهداشت از هموفیلی‌ها/ ضرورت توسعه مراکز جامع هموفیلی در کشور رئیس سازمان بهزیستی کشور: اوضاع اقتصادی در افزایش بیماری‌های روانی موثر است ۱۲ راهکار برای رهایی از تعریق زیاد پا کمبود جراحی تخصصی سرطان در کشور و اقدام وزارت بهداشت شوری‌سنج‌های وزارت بهداشت در نانوایی‌ها/ کاهش تخلفات نانواها شیردهی خطر ابتلا به دیابت را در زنان کاهش می‌دهد زیرمیزی به "درمان" بازمی‌گردد، اگر…

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.