صاعقه‌زدگی و آسیب‌های پوستی شگفت‌انگیزی که می‌تواند ایجاد کند...

 • دسته بندی : پزشکی و علوم زیستی, زناشویی
 • تاریخ : مرداد ۲۱, ۱۳۹۷
 • احتمال صاعقه‌زدگی خیلی پایین است، برآورد می‌شود احتمال آن یک به ۳۰۰ هزار در هر سال باشد. تقریبا ۹۰ درصد کسانی که با این مشکل مواجه می‌شوند، بهبود پیدا می‌کنند. اما در مواردی هم این صاعقه‌زدگی همراه آسیب‌های پوستی شبیه تتو با طرح‌های عجیب است که اصطلاحا به آن طرح لیپچنبرگ می‌گویند.

  در مورد اشکال لیکتنبرگ قبلا در یکی از پست‌های یک پزشک، مطلبی نوشته بودم. اما در این نوشته می‌خواهم بیشتر روی ایجاد آسیب پوستی با طرح لیکتنبرگ متمرکز بشوم.

  آذرخشی که به بدن قربانی برخورد می‌کند، ممکن است دما و ولتاژی بسیار بالا اعمال کند. حالا تصور کنید که این انرژی با کالبد ضعیف انسان چه می‌تواند بکند.

  بلافاصله اعضایی مانند قلب، ریه‌ها و سیستم عصبی می‌توانند درگیر شوند و عوارضی مثل ایست قلبی، تشنج، آسیب مغزی و نخاع و از بین رفتن حافظه رخ بدهد. چشم نیز از گزند آسیب آذرخش در امان نیست و شبکیه چشم می‌تواند آسیب ببیند و عدسی هم دچار کاتاراکت شود.

  در مردان صاعقه‌زدگی می‌تواند منجر به آسیب اعضای جنسی و عقیمی و کاهش میل جنسی شود.

  اما در سطح بدن، آذرخش می‌تواند گویچه‌های سرخ را از مویرگ‌ها خارج و روانه لایه سطحی پوست یا اپیدرم کند و منجر به خون‌مردگی‌های با طرح ویژه لیکتنبرگ شود.

  اگر لباسی با آویزه فلزی به تن داشته باشید، حرارت وارده تشدید می‌شود و سوختگی درجه سوم می‌تواند ایجاد شود.

  عجیب است که تبخیر لحظه‌ای عرق و رطوبت سطحی می‌تواند در یک آن لباس قربانی را از هم بدراند و مواردی از برهنه پیدا شدن نسبی صاعقه‌زده‌ها هم مشاهده شده است!

  در اینجا تصاویری از آسیب‌های پوستی طرح لیکتنبرگ به خاطر آذرخش را با هم مرور می‌کنیم.

  صاعقه‌زدگی

  منبع

  منبع: یک پزشک

 • 0
 • مطالب مرتبط

  التهاب قرنیه یا کراتیت؛ علائم، علت ها، روش‌های تشخیص و درمان تمرینات قدرتی با وزن بدن + تصاویر سارا افتخار در مسابقه دختر شایسته انگلستان (عکس) معرفی داروخانه آنلاین دکتر لوکس علل و نشانه های گاستریت مزمن چیست؟ انواع مشکلات پوستی نوزاد درمان خلط سینه و گلو در خانه

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.