تفاهم‌نامه همکاری میان وزارتخانه‌های بهداشت و امور خارجه امضا شد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : شهریور ۱۰, ۱۳۹۷

 • وزیر خارجه

  تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه‌های بهداشت و امور خارجه به منظور افزایش تعاملات خارجی در حوزه سلامت و ارتقای نظام سلامت کشور با حضور وزرای بهداشت و امور خارجه امضا شد.

  به گزارش ایسنا، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سند چشم انداز ۱۴۰۴ به منظور توسعه روابط بین الملل جهت دستیابی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به جایگاه شایسته خود در جهان و همچنین بر اساس ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۹۳، مبنی بر تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست های اجرایی و مقررات و استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی جهت ارتقای شاخص های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی، به امضای دکتر هاشمی – وزیر بهداشت و دکتر ظریف – وزیر امور خارجه رسید.

  هدف از امضای این تفاهم نامه، استفاده از ظرفیت های دو وزارتخانه برای توسعه دیپلماسی سلامت به ویژه در زمینه ارتقای سلامت همه جانبه برای پاسخگویی به موقع به تهدیدات بالقوه و بالفعل منطقه‌ای و جهانی در حوزه سلامت، تسهیل و افزایش صادرات، تولیدات و خدمات حوزه سلامت در جهت رشد اقتصادی، تحقق اهداف طرح تحول نظام سلامت و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در بخش سلامت کشور است.

  از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری این تفاهم‌نامه می‌توان به شناساندن توانمندی‌های نظام سلامت ایران در عرصه بین‌الملل، کمک به صادرات دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی، انتقال تکنولوژی و فناوری سلامت و کمک به تامین دارو و مواد اولیه و تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیاز کشور، توسعه گردشگری سلامت، طب سنتی و مکمل، ایجاد نگاه اقتصادی به آموزش‌های سلامت محور و کمک به بین‌المللی سازی دانشگاه‌های علوم پزشکی، کمک به جذب منابع خارجی و کمک‌های توسعه‌ای برای خدمات سلامت و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در حوزه سلامت اشاره کرد.

  تعهدات وزارت بهداشت در این تفاهم نامه شامل ۱۸ بند و تعهدات وزارت امور خارجه شامل ۱۵ بند است که به منظور نظارت بر حسن اجرای آن، شورای راهبردی با حضور قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه به نمایندگی از دو وزارتخانه تشکیل می شود.  

  بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، همچنین در راستای اجرای تفاهم‌ها، کارگروه مشترکی متشکل از زیر کمیته های صادرات و اقتصاد مقاومتی، آموزش و تحقیقات، ایرانیان خارج از کشور، امنیت سلامت جهانی، کنوانسیون ها و سایر زمینه ها در صورت لزوم تشکیل خواهد شد.

  پایش فعالیت‌های مشترک، هر شش ماه یکبار توسط کارگروه مشترک و با مدیریت نمایندگان دو طرف انجام و گزارش فعالیت‌ها سالانه به وزرا ارائه خواهد شد و این تفاهم نامه به مدت ۴ سال قابل اجرا خواهد بود.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  فعالیت بیش از ۲۴۰۰ تیم بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان رقیق کننده های طبیعی خون برای پیشگیری از لخته شدن خون اختصاص ۲۰۰۰میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و مراکز درمانی چرا باید غذای سالم بخوریم؟ ساخت سیستم کلینیکی تشخیص سریع متاستاز در دانشگاه تهران آیا عوامل بیماری‌زای موجود در استخر با مواد ضدعفونی‌کننده از بین می‌روند؟ با خواص استثنایی “چای سبز” آشنا شوید

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.