تعریف بیماری های ژنتیکی

 • دسته بندی : زناشویی, سلامت
 • تاریخ : بهمن ۹, ۱۳۹۶
 • تعریف بیماری های ژنتیکی گرداوری شد

  تعریف بیماری های ژنتیکی

   

  یکی از اولین شرایط برای به وجود آمدن یک جنین ، ژن است. ژن زمینه ای ارثی است که می تواند خصوصیات ظاهری و جسمی بسیار زیادی را به فرد منتقل کند. برخی از افراد حتی پیش از تولد فرزندان خود دوست دارند تا رنگ چشم آنها را تعیین کنند. علم ژنتیک تمامی این آرزوها را به واقعیت تبدیل کرده است. ژن ها هم می توانند صفت های خوب و هم صفت های بد از جمله بیماری ها را به یک فرد انتقال دهند و بیماری را تا پایان عمر با او همراه سازند. این نوع از بیماری ها ، بیماری های ژنتیکی نام دارد.

  برخی از مواقع بیماری های ژنتیکی از طریق ژن ممکن است که در نسل امروز شما رخ ندهد ، اما در نسل های بعدی نیز قابل مشاهده باشد. شایع ترین روش انتقال بیماری های این چنینی با استفاده از ازدواج های فامیلی و ترکیب شدن ژن های یکسان است. هرچه میزان ترکیب ژن ها نزدیک تر باشند احتمال انتقال بیماری به فرزند نیز بیشتر خواهد شد.

  بیماری های ژنتیکی می تواند سیستم ایمنی شما ، فعالیت غدد و هورمون های ترشحی ، متابولیسم ، عملکرد سیستم عصبی ، سیستم مغزی و . . . را تحت تأثیر خود قرار دهد. ژن ها مسئول سلامتی یا عدم سلامتی در شما هستند. برخی از مواقع علاوه بر عوامل ژنتیکی و ارثی ، عوامل مربوط به محیط اطراف می تواند ابتلا به یک بیماری را در فرزند شما افزایش دهد. حتی اگر بدن بتواند با عوامل ارثی به نوعی مقابله کند و بیماری های ژنتیکی را در حالت خاموش نگه دارد ، این عوامل محیطی هستند که موجب تشدید وضعیت برای ابتلا به بیماری می شوند.علل ابتلا به این نوع از بیماری ها متفاوت است ، گاهی اوقات حتی ممکن است که تنها یک ژن تأثیر داشته باشد و در برخی ازموارد نیز اختلال در یک کروموزوم عاملی برای بیماری باشد.

  بسیاری از ما به اشتباه بیماری های ژنتیکی را با بیماری های مادرزادی یکی می دانیم ، در حالی که این دو نوع از بیماری تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. در بیماری های از نوع ژنتیک در همان ابتدا ژن موجب انتقال بیماری به نطفه می شود ، اما در بیماری های مادرزادی نطفه سالم بوده و تحت شرایطی در هنگام رشد جنین بیمار می شود. در بیماری ژنتیکی هم مادر و هم پدر نقش در انتقال بیماری دارند اما در بیماری های مادرزادی علت اصلی مشخص نیست و با آزمایشات مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • 0
 • مطالب مرتبط

  چگونه گذشته را فراموش کنیم؟ چرا رگ‌های بدن بعضی افراد برجسته و مشخص است؟ واکنش وزارت بهداشت به یک تخلف در برخی بیمارستان‌ها /اخراج برای مدیران متخلف لزوم ریشه‌یابی مشکلات داروسازی/ضرورت تدوین سند توسعه اشتغال داروسازان آیا دندان درآوردن باعث تب در کودکان می‌شود؟ چگونه خوش عکس باشیم… خواص دانه آفتابگردان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.