تشکل اجتماع‌محور باید توسط ساکنان محله شکل گیرد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اسفند ۱۲, ۱۳۹۶
 • قائم‌مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه سیاست‌های ما در راستای سلامت و حمایت از سلامت خانواده است، گفت: باید سلامت عمومی شهرستان‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و به مشکل اولویت‌دار آن‌ها بپردازید.

  به گزارش ایسنا، علی‌اصغر فرشاد امروز در نخستین مجمع سلامت استانی در همدان، اظهار کرد: برای اجتماعی شدن باید از تئوری‌پردازی بیرون بیاییم و کارها را عملی کنیم؛ به طوری‌که ما نیاز به کانون سلامت محلات داریم و می‌خواهیم تشکل اجتماع‌محور توسط ساکنان محله شکل بگیرد.

  وی با بیان اینکه به دنبال تشکیل مجمع سلامت محلی در همدان هستیم و این مجمع برای همکاری بین بخش‌ها و مشارکت مردم است،گفت: تشکیل مجمع سلامت محلی ضمن کمک به سلامت مردم، صدای مشکلات و اولویت سلامت آن‌ها را به گوش مسئولان کشوری و رئیس‌جمهور می‌رساند.

  رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصریح کرد: در مجمع محلی، دستگاه‌ها باید بگویند که برای سلامت مردم چه اقداماتی انجام دادند و چه نتایجی را در برداشته است. مردم نیز اولویت سلامت  خود را می‌گویند و این مشکلات در مجمع عالی سلامت کشور مطرح می‌شود و به گوش رئیس‌جمهور نیز خواهد رسید.

  وی با بیان اینکه سلامت یک مقوله اجتماعی است اما تأمین آن برعهده یک دستگاه یعنی وزارت بهداشت است،گفت: باید تمام دستگاه‌ها در تأمین سلامت مردم در ابعاد مختلف تلاش و نقش‌آفرینی کنند.

  فرشاد به نقش استانداران در پیشبرد اهداف مجمع سلامت استانی اشاره و اظهارکرد: استاندارباید وضعیت سلامت شهرستان‌ها و شاخص‌های سلامت آن را با یکدیگر مقایسه کند تا بداند کدام شهرستان عقب‌تر است و برای ارتقای سلامت آن شهرستان اقدام و از مشارکت‌های مردمی استفاده کند.

  وی با بیان اینکه سلامتی دارای یک بُعد یعنی بیمار نبودن، نیست،گفت: آدمی زمانی سالم است که از نظر ابعاد روحی، روانی و معنویت نیز سالم باشد.

  قائم‌مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه گفت: ۱۰ درصد از عوامل موثر بر سلامتی مربوط به ارث و ۱۵ درصد مربوط به محیط مدرسه و رفتار معلم است اما درصد زیادی از آن مربوط به تأثیرات اقتصادی، اجتماعی و بخش‌های دیگر جامعه است بنابراین باید دستگاه‌های مختلف جامعه سیاست‌هایی را برای سلامت مردم طراحی و اجرا کنند.

  وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یک دستگاه مهم و موثر بر سلامت جامعه، باید سیاست‌هایی را اتخاذ کند که برای سلامت جامعه مفید باشد و اگر می‌خواهد محصولات از آفات در امان بماند به اندازه‌ای از سموم استفاده شود که سلامتی مردم را به خطر نیندازد.

  فرشاد با بیان اینکه باید مسئولیت را به تشکل‌های مردمی منتقل کنیم، اظهارکرد: مهندسان بهداشت محیط باید بخشی از تکالیف خود را به تشکل‌های مردمی واگذار کنند و به مردم آموزش دهند. در این صورت مردم احساس مسئولیت می‌کنند و کار را به‌خوبی انجام می‌دهند.

  وی بر ضرورت شکل‌گیری مجمع سلامت محله تأکید و اظهار کرد: گروه‌هایی مانند گروه دیابت، معلولان، حوادث و … می‌توانند در این مجمع شکل بگیرند و نماینده هر دستگاه نیز در این گروه‌ها حاضر شود.

  رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با بیان اینکه امیدواریم در سال آینده موضوعات بر زمین مانده محلات در مجمع سلامت استانی مطرح شود،گفت: مجمع سلامت ابزاری برای تسهیل مشارکت مردم در امر سلامت است.

  وی به راه‌اندازی مجمع سلامت محلات در یزد اشاره کرد و گفت: در مجامع سلامت محلی این استان تعداد بسیاری پروژه به سرانجام رسیده که ساخت خانه‌های بهداشت برای پیشگیری از بیماری، جزو آن بوده است.

  رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در پایان اظهار کرد: تأمین سلامت مأموریت یک دستگاه نیست بلکه اگر وزارت بهداشت به تمام وظایف خود را به‌درستی عمل کند تنها ۲۰ درصد می‌تواند در سلامت مردم موثر باشد و مابقی مربوط به سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها است.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  وعده‌ «جان‌بابایی» برای تجهیز بیمارستان سرابله رازهای رسیدن به خوشبختی خواص خرمالو تدوین برنامه ملی "مبارزه با مقاومت میکروبی" با جمع‌آوری اطلاعات از ۹۰۰ بیمارستان وقوع ۳۸۹ حادثه با ۱۰۴۶ مصدوم در کشور طی هفته گذشته پول حاصل از گرانی سیگار، کجا می‌رود؟ مسمویت‌های دارویی شایع‌ترین نوع خودکشی میان پزشکان

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.