"تحول سلامت" برای "تغذیه" چه کرد؟

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۱۵, ۱۳۹۷

 • کلینیک تغذیه

  رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به ورود کارشناسان تغذیه به مراکز جامع بهداشتی برای اولین بار و در قالب طرح تحول نظام سلامت، گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰ کارشناس تغذیه در شبکه بهداشت فعالیت می‌کنند.

  به گزارش ایسنا، دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری بسیج همگانی تغذیه که در وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه هدف از بسیج ملی تغذیه سالم، فرهنگسازی برای تغذیه سالم و اصلاح الگوی تغذیه است، گفت: رسالت‌مان در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در راستای بهبود تغذیه جامعه است.

  کاهش کم‌وزنی و کوتاه قدی کودکان در کشور

  وی به دستاوردهای اصلاح الگوی تغذیه و امنیت غذایی پس از انقلاب اسلامی، اشاره و اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی برنامه‌هایی در راستای کاهش سوء تغذیه انجام شد؛  به طوریکه در سال ۷۶ در بحث سوءتغذیه کودکان زیر ۵ سال ۱۶.۶ درصد، کم وزنی متوسط تا شدید و ۲۰ درصد کوتاهی قد متوسط تا شدید داشتیم که به دنبال مداخلات با کمک بهورزان و کارشناسان و کارکنان بهداشت و درمان پس از ۲۰ سال در سال ۹۶ کاهش بیش از ۷۰ درصدی در سوء تغذیه داشتیم. در حال حاضر طبق مطالعات سال ۹۶، کم وزنی کودکان زیر ۵ سال به ۳.۸ درصد و کوتاه قدی ۴.۶ درصد رسیده است.

  عبداللهی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات ما بحث کمبود ریزمغذی‌ها بود، گفت: طبق مطالعات، متاسفانه در کشو فقرآهن و کم خونی در همه گروه‌های سنی مشکلی جدی بود. بر همین اساس برنامه‌هایی مانند مکمل یاری و غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک و مکمل یاری برای دختران دبیرستانی در مدارس را اجرا کردیم. نتایج اجرای این برنامه‌ها  نشان می‌دهد که طی یک دوره ۱۰ ساله کمبود آهن در کشورمان به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

  «تحول» برای «تغذیه» چه کرد؟
   

  رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات تحولی در حوزه تغذیه، ادامه داد: در سال‌های اخیر به دنبال اجرای طرح تحول سلامت، کارشناسان تغذیه برای اولین بار در مراکز جامع بهداشتی در حاشیه شهرها و شهرها مستقر و مراجعین از خدمات تغذیه به صورت رایگان بهره‌مند شدند و کارشناسان تغذیه در اولین سطح ارائه خدمت به مردم حضور پیدا کردند و مردم از مشاوره و تنظیم رژیم غذایی بهره‌مند شدند. در حال حاضر ۱۲۰۰ کارشناس تغذیه در شبکه بهداشت فعالیت می‌کنند و نتایج و ارزشیابی‌ها حاکی از آن است که با این اقدامات در کنترل دیابت و فشارخون، در ۶۰ درصد موارد با توصیه‌ها و آموزش‌ها شاهد بهبود این بیماری‌ها بوده‌ایم.

  وی با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر مهم‌ترین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شوند و شامل دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن تنفسی هستند، گفت: تغذیه نقش مهمی در کنترل و پیشکیری از بیماری‌های غیرواگیر دارد. در عین حال۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور اضافه وزن و چاقی دارند که خود این عامل دیابت، فشارخون و انواع سرطان‌هاست.

   
  ۴۰ محصول غذایی که قندشان کاهش یافت

  عبداللهی افزود: بر همین اساس یکی از اقدامات مهم بازنگری قند، نمک و چربی در محصولات غذایی است و مناسفانه ایرانیان بیش از حد قند، نمک  و چربی مصرف می کنند و به همین دلیل باید قند، نمک و چربی در محصولات غذایی کاهش پیدا می کرد که با همکاری صنایع غذایی، سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد محصولاتی در بازار داریم که قند، نمک و چربی آنها کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر ۴۰ محصول داریم که قند ان  کاهش پیدا کرده است.  

  وی با بیان اینکه کاهش میزان نمک در نان یکی از مهم‌ترین اقدامات در بهبود تغذیه مردم بود، اظهار کرد: مهم‌ترین منبع دریافت نمک در کشور ما نان است. ایرانیان به طور متوسط روزانه حدود ۳۱۰ تا ۳۲۰ گرم نان می‌خورند و میزان نمک در نان‌ها ۲ تا ۲.۳  درصد بود. بر این اساس حدود ۶ گرم نمک دریافتی مردم از طریق نان است؛  درحالیکه میزان توصیه شده مصرف نمک ۵ گرم در روز است. با بازنگری استانداردها میزان نمک در نان به کمتر از یک درصد کاهش یافت و بنابراین روزانه۳ گرم از نان دریافت نمک می‌شود.

  ادامه دارد

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  از کلنگ زنی بدون مجوز پلاسکو تا علت بیمه‌ نشدن کولبران رابطه استرس و حافظه تحقیق درباره هندوانه و خواص آن تاثیر روزه‌داری بر سلامت بدن پسماندهایی که تشعشع دارند وزارت بهداشت وجود «انگل سرطان مثانه» در آبهای کارون را تکذیب کرد پیشنهاد رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای خرید محصولات فناورانه حوزه پزشکی

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.