تاکید بر غنی‌سازی آرد گندم جهت مقابله با کمبود ویتامین D در کشور

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۳, ۱۳۹۶

 • برداشت خوشه های طلایی "گندم" - همدان

  نشست بررسی برنامه غنی‌سازی نان با ویتامین D با حضور کارشناسان معاونت بهداشت وزارت بهداشت و پروفسور ابراهیم المدفا – رییس سابق انجمن بین المللی علوم تغذیه (IUNS) و رییس دپارتمان تغذیه دانشگاه وین و سازمان جهانی بهداشت در انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برگزار شد.

  به گزارش ایسنا، در این نشست دکتر هدایت حسینی، رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با تاکید بر اهمیت پرداختن به کمبود گسترده ویتامین D بیان کرد: کمبود ویتامین D از مشکلات شایع در سراسر دنیا است و ایران نیز از این امر مستثنی نیست.  

  وی با اشاره به اینکه داده‌های برنامه ملی مراقبت غذا و تغذیه (Food and Nutrition Surveillance) که از سال ۱۳۹۲ به همت محققان انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی در کشور آغاز شده است، افزود: این داده‌ها حاکی است که بیش از ۷۰ درصد کودکان و بزرگسالان ایران مبتلا به درجات مختلفی از کمبود ویتامین D هستند.

  رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور افزود: برای تحقق اهداف توسعه پایدار، وزارت بهداشت در قالب برنامه‌های مشترک با سازمان جهانی بهداشت، برنامه غنی‌سازی مواد غذایی با ویتامین D را در اولویت قرار داده است.

  براساس این گزارش پروفسور المدفا – رییس سابق انجمن بین‌المللی علوم تغذیه (IUNS) و رییس دپارتمان تغذیه دانشگاه وین گزارشی از وضعیت ویتامین D در سایر کشورها و راهکارهای موفق برخی کشورها در مقابله با کمبود این ویتامین ارائه کرد و همچنین دکتر نیستانی، مدیر گروه تحقیقات تغذیه انستیتو نیز گزارشی از تجربه موفق این مجموعه در غنی سازی آرد با ویتامین D ارائه کرد.

  گفتنی است در این جلسه به استفاده از غنی سازی اجباری مواد غذایی به خصوص آرد گندم به عنوان راهکار بهینه مقابله با کمبود گسترده ویتامین D تاکید شد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  روش عجیب زنان ژاپنی برای رهایی از فقر و تنهایی! ثبت ۷۹ حادثه ویژه در سامانه اورژانس کشور طی روز گذشته غلبه بر مشکلات زندگی در شرایط سخت اقدام برای مقابله با مارگزیدگی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ لزوم جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی تقدیر از قاضی‌زاده هاشمی و نوبخت به عنوان مدیران جهادی از انتخاب شهردار تهران تا جزییات کودک آزاری در ولنجک از"نرخ بیکاری ۱۱.۵ درصدی تهران" تا "افزایش ساعت اجرای طرح ترافیک"

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.