بیماری کلاستروفوبیا

 • دسته بندی : بیماری ها و درمان, زناشویی
 • تاریخ : مهر ۲۰, ۱۳۹۷
 • بیماری کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی چیست ؟

  بیماری کلاسترو فوبیا

   

  کلاستروفوبیا(Claustrophobia)، ترس از مکان‌های بسته یا تنگناهراسی یکی از اختلالات اضطرابی است. این اختلال روانی یکی از فوبیاهای خاص است که زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و شغلی فرد را دچار مشکل می‌کند.

  کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی نوعی فوبیای وضعیتی است که با ترس شدید و غیرمنطقی از فضاهای تنگ و یا شلوغ همراه می‌باشد. این فوبیا یا هراس می‌تواند به وسیلۀ عوامل مختلفی برانگیخته شود؛ حبس شدن در اتاقی که پنجره ندارد، گیر کردن در یک آسانسور شلوغ، و یا رانندگی در یک بزرگراه شلوغ از این دست موارد هستند.

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۵ تا ۷ درصد از مردم جهان دچار تنگناهراسی اند ولی تنها درصد کمی از آن‌ها به متخصص مراجعه و درمان شده‌اند. شاید یکی از معروف­ترین اشخاص مبتلا به این ترس، هیتلر باشد. افراد حزب نازی به مناسبت تولد ۵۰ سالگی هیتلر خانه‌ای به نام آشیانه عقاب بر بلندای شش هزار پایی ‏کوه‌های آلپ به او تقدیم کردند. نازی ها که از بیماری هیتلر اطلاع داشتند آسانسور را با فلز برنج صیقل خورده ساختند که باعث میشد تا نور، منعکس شده و آسانسور بزرگ‌تر به نظر برسد.‏

   

  بیماری کلاستروفوبیا

  بیرون آوردن فرد از شرایط محرک، بهترین درمان در فاز حاد است. مثلا در لحظه‌ای که فرد در مکان بسته ای دچار ترس شدید می‌شود بیرون آوردن او از محل شلوغی موثرترین اقدام است. اطرافیان باید توجه داشته باشند که در فاز حاد تجمع در اطراف فرد، تشدید‌کننده علایم است.

   

  علایم کلاستروفوبیا

  احساس ترس شدید از گیرافتادن و محدودیت
  ترس شدید از خفه‌شدن
  تمایل شدید به رفتن به مکان‌ها باز
  اضطراب و نگرانی
  احساس تنگی‌نفس

  نشانه‌ها
  نفس‌نفس‌زدن (تاکی‌پنه)
  تپش‌قلب (پالپیتیشن)
  تعریق
  ضعف

  بیماری کلاستروفوبیا

  درمان کلاستروفوبیا

  رفتاردرمانی شناختی

  رفتاردرمانی شناختی (CBT) یکی دیگر از درمان‌های حرفه‌ای برای تنگناهراسی است. این درمان کاربردهای زیادی دارد و یکی از آن‌ها برای درمان تنگناهراسی، حساسیت‌زدایی است که می‌تواند به تغییر رفتار و الگوهای ذهنی بیماران کمک کند.

  این درمان به عنوان یک درمان گفتاری که اندیشه‌ها، احساسات و رفتار بیماران را گسترش می‌دهد توصیف می‌شود و برای درمان این اختلال بسیار عملی و موثر است. به طور واضح‌تر این روش به تدریج بیماران را در معرض شرایط ترس قرار می‌دهد و هراس‌های آن‌ها در رابطه با این وضعیت، که برای جلوگیری از استرس در سطح پایینی قرار دارد، مورد بحث قرار می‌گیرد.

  در حقیقت، باید با یک پزشک متخصص صحبت کنید تا بدانید که رفتاردرمانی شناختی مناسب در منطقه‌ی شما نیز موجود است یا خیر.

  درمان تنگناهراسی از طریق دارو درمانی، روان‌درمانی (حساسیت‌زدایی منظم، غرقه‌سازی، سرمشق‌گیری و تنش کاربردی)، هیپنوتیزم و خانواده‌درمانی امکان پذیر است. درمان با داروهای ضداضطراب مانند بنزودیازپین‌ها، بتا بلاکرها  و مهارکننده‌های مونو آمینو اکسیداز و سایر داروها مانند بوسپیرون امکان پذیر است. همچنین می توان از نوروفیدبک و بیوفیدبک نیز در درمان غیر دارویی هراس به عنوان روش مکمل دارو درمانی یا در موارد مقاوم به درمان دارویی استفاده کرد.

   

  علی‌رغم درمان‌های مختلفی که برای تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا وجود دارد، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید تا از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری کنید. بهترین راه این است که با یک روانشناس یا متخصص مشورت کنید تا توصیه‌های حرفه‌ای را دریافت کنید. این کار وقتی که به شدت تحت تاثیر تنگناهراسی  یا سایر اختلالات هراس قرار می‌گیرید، بسیار مفید واقع خواهد شد.

  در این نوع درمان از پنج حس اصلی برای تنظیم افکار و رفتار استفاده می شود و در هیپنوتیزم که دسترسی به ناخودآگاه افراد آسان تر می شود به وسیله تلقین و القاء واکنش به مکان های بسته و محدود کمتر خواهد شد. برای افرادی که به هراس شدید و بیمارگونه از احساس تنگنا و نداشتن راه فرار در محیط های بسته مبتلا نیستند ممکن است که قابل درک و فهم نباشد که یک مکان در بسته چقدر هراسناک و وحشتناک است.

 • 0
 • مطالب مرتبط

  طرز تهیه کیک اسفنجی «لاپاراسکوپی» به چه نوع جراحی گفته می‌شود؟ ورزش در پارک؛ با دستگاه‌های ورزشی آشنا شوید مقاله درباره بیماری اوتیسم در کودکان ۶ روش طبیعی برای افزایش وزن ! چه چیزی باعث بروز سردرد به همراه حالت تهوع می شود؟ مدل های جدید و شیک کیف بافتنی…

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.