انتقاد از نبود طرح‌های غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

 • پزشک

  رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: از هر ۱۰۰ هزار زن در سنین باروری در سطح آذربایجان‌غربی ۴٫۲ نفر بر اثر ابتلا به سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهد.

  «حمیدرضا فرخ اسلاملو» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، مرگ و میر مادران باردار بر اثر عوارض زایمان را مهم‌ترین شاخص سنجش سلامت مادران برشمرد و افزود: کشور دراین حوزه بسیار خوب عمل کرده است و با کاهش زایمان در منزل، افزایش سطح سواد عمومی و توسعه‌یافتگی میزان مرگ و میر مادران باردار از ۲۰۰ مورد در هر  100 هزار مادر به ۲۰ مورد کاهش داشته است که مطابق با برنامه‌های سازمان جهانی بهداشت در راستای کاهش مرگ مادران باردار است.

  وی با بیان این‌که با وجود کاهش مرگ و میر مادران باردار بر اثر عوارض زایمان در ۴ دهه گذشته، عوامل خطرآفرین و تهدیدکننده سلامت مادران نسبت به دهه‌های گذشته بشدت افزایش داشته است، در ادامه خاطرنشان کرد: در جامعه کنونی سرطان پستان به‌عنوان اصلی‌ترین عامل مرگ و میر زنان در سن بارداری(۱۵ تا۵۰ سال) مطرح است و در آذربایجان‌غربی هم از هر ۱۰۰ هزار زن در سن باروری ۴٫۲ نفر به‌علت ابتلا به سرطان پستان جان خود را از دست می‌دهد.

  این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با تأکید بر این‌که با وجود شیوع فراوان سرطان پستان در کشورهای توسعه‌یافته میزان مرگ زنان بر اثر این بیماری بسیار کم‌تر است، در ادامه با انتقاد از نبود طرح‌های غربالگری همگانی برای تشخیص زودهنگام سرطان‌ها افزود: با وجود آغاز طرح‌های غربالگری بیماری‌های شایع زنان این طرح‌ها تعمیم‌یافته نیستند و باید طرح‌های غربالگری به صورت دوره‌ای برای همه زنان بالای ۲۰ سال کشور اجرا شود.

  رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه مهم‌ترین عامل تهدیدکننده سلامت زنان در سنین یائسگی را پوکی استخوان برشمرد و خاطرنشان کرد: زنان ایرانی به طور متوسط ۱۰ سال زودتر از سایر زنان جهان به پوکی استخوان دچار می‌شوند و با این وجود نگاه جامعه ما به پوکی استخوان به گونه‌ای است که این عارضه را برای سنین بالا طبیعی می‌دانند و باید  نگاه عمومی جامعه به پوکی استخوان اصلاح شود.

  وی با انتقاد از طرح تحول سلامت با تأکید بر این‌که در این طرح ضمن افزایش کمیت مراقبت‌ها به کیفی‌سازی توجه شایسته‌ای نشده است، خاطرنشان کرد: گسترش ظرفیت‌ها و امکانات بیمارستانی و انجام پیشگیری‌ها در سطح بالا هرچند امری ضروری است اما نباید به‌عنوان اولویت اصلی مورد توجه قرار گیرد بلکه باید ارائه پیشگیری‌های سطح پایین و جلوگیری از افزایش ورودی بیمارستان‌ها به عنوان اولویت مطرح باشد.

  فرخ اسلاملو یادآور شد: پوکی استخوان به‌عنوان یکی از ۴ قاتل اصلی زنان ایرانی مطرح است با این وجود هیچ طرح غربالگری و برنامه پیشگیرانه‌ای در این راستا اجرا نمی‌شود.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  اهمیت عشق در زندگی در چیست؟ آستین‌هایتان را بالا بزنید بیمه‌شدگان تامین‌ اجتماعی مشمولان بعدی دریافت «سبد حمایتی»/ تاثیر انتقال آب خزر بر عمر این دریا ویدئو / جشن ازدواج معلولان در سالن برج میلاد رفع هم‌پوشانی‌های بیمه‌ای با سازمان تامین اجتماعی تجلیل از ولی‌الله محرابی در برنامه «عصر کتاب» اعزام کاروان سلامت هلال احمر به روستاهای کم برخوردار گیلانغرب

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.