از کسر خدمت‌های ایثارگری سربازی تا بریده شدن گوش کودک زباله‌گرد

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : شهریور ۱۲, ۱۳۹۷

 • بسته اجتماعی

  اداره اجتماعی ایسنا، دوازدهین روز از آخرین ماه تابستان را با انتشار بیش از ۵۰ خبر روی خروجی خود پشت سرگذاشت؛ خبرهایی که در شش سرویس خبری منتشر شد و در این میان خبرهایی بیشترین توجه مخاطبان را به خود اختصاص داد.

  به گزارش ایسنا، خبرهایی که بیشترین فراگیری و تاثیرگذاری را در میان اخبار اجتماعی امروز داشتند به همراه لینک مستقیم آن‌ها در ادامه آمده است:

  جزئیات و نکات مهم از کسرخدمت‌های ایثارگری سربازی

  ​سردار موسی کمالی، رییس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح ضمن پاسخ به پرسش‌ها و ابهامات درباره کسرخدمت‌های جدید ایثارگری درباره اجرای قانون کسرخدمت‌های جدید ایثارگری اظهارکرد:‌ همانطور که در خبرهای قبلی آمده است، بالاخره بعد از جلسات مختلف میان نمایندگان مجلس و مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح این قانون تعیین تکلیف شد و بر اساس آن به ازای هر یک ماه اسارت و رزمندگی و همچنین هر یک درصد جانبازی والدین، فرزندان سربازشان می‌توانند ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

  کمالی درباره اینکه آیا با اجرای قانون جدید کسرخدمت‌های ایثارگری، قانون قبلی لغو خواهد شد یا خیر؟، اظهارکرد:‌ این قانون همچنان برای افرادی که والدینشان دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی و نیز ۲۸ یا ۲۹ درصد جانبازی هستند اجرا خواهد شد و براساس آن این افراد از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.

  وی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا درباره اینکه آیا فرزندخوانده می‌تواند از این مقررات بهره‌مند شود؟ تصریح کرد: اگر قوانین و مقررات ارث و سجل به فرزندخوانده تعلق بگیرد، امکان استفاده از این کسر خدمت‌ها نیز برایش وجود خواهد داشت و در غیر اینصورت خیر.

  عملیات پلیس برای دستگیری ۴۲۸ معتاد و خرده فروش در تهران

  سرهنگ محمد بخشنده، رییس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ از جمع‌آوری و دستگیری ۴۲۸ معتاد متجاهر و خرده فروش مواد مخدر در تهران خبر داد.

  وی در این باره گفت: با تلاش همکارانم در پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت روز گذشته طرحی به مرحله اجرا درآمده و در جریان آن۲۹۰ معتاد متجاهر جمع آوری و ۱۳۸ خرده فروش موادمخدر نیز دستگیر شدند.

  خلاء آنتن‌دهی موبایل در مترو نداریم

  شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در حین مکالمه با تلفن همراه خود در یکی از ۱۱۵ایستگاه مترو باشید اما به محض ورود به ایستگاه مترو، یا استقرار در برخی نقاط ایستگاه  به یکباره تلفنتان قطع شده باشد و آنتن پوشش شبکه تلفن همراهتان به یکباره اخطار دهد؛ یا شاید همه ما تجربه این را داشته باشیم که در داخل تونل و در مسیر حرکت آنتن تلفن همراهمان اخطار دهد و اصطلاحا” no service ” شویم؛ اما مهندس فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو آن را قبول نمی‌کند و معتقد است که پوشش شبکه موبایل متروی تهران کامل است.

  به گفته وی در حال حاضر خلاء آنتن دهی در هیچ کدام از خطوط متروی تهران و حومه نداریم، چراکه در حال حاضر در تمامی ایستگاه‌های مترو دو اپراتور همراه اول و ایرانسل سرویس دهی دارند.

  پیگیری موضوع بریده شدن گوش کودک زباله‌گرد

  الهام فخاری، رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از پیگیری موضوع بریده‌شدن گوش کودک زباله‌گرد خبر داد.

  وی در واکنش به انتشار فیلمی مبنی بر بریده‌شدن گوش یک کودک زباله‌گرد که مدعی شده افرادی با پوشش و لباس مامور شهرداری با تیغ اصلاح گوش وی را بریده‌اند، گفت: من با شهردار منطقه ۳ صحبت کردم و قرار شد که پیگیری‌های لازم را در مورد صحت و سقم این ادعا انجام دهد.

  حمایت بهداشتی و تحصیلی ازاتباع در۲۰مهمان شهرایران

  احمد محمدی فر، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت:۲۰ مهمان شهر در کشور برای پذیرش اتباع واجد شرایط حمایت وجود دارد که در این مهمان‌شهرها امکانات تحصیلی و بهداشتی برای اتباع فراهم شده است.

  وی با بیان اینکه در برخی از استان‌ها محلی برای نگهداری اتباع وجود دارد که تعداد آنها به ۲۰محل نیز می‌رسد،اظهار کرد: در این مراکز ، اتباع  واجد شرایط حمایتی سکونت داده می‌شوند و به آنها مهمان شهر می‌گویند که در این مهمان شهرها حدود ۳۰هزار نفر زندگی می‌کنند. همچنین در این مهمان‌شهرها امکانات تحصیلی ، بهداشتی و درمانی برای اتباع در نظر گرفته شده است و کمک‌هایی که سازمان‌های بین المللی و تشکل‌ها دارند بیشتر به این افراد که عمدتا آسیب پذیر هستند، تعلق می‌گیرد.

  پذیرش ۷۷۵۰ معتاد در مراکز بهزیستی تهران

  داریوش بیات‌نژاد، مدیرکل بهزیستی استان تهران از پذیرش ۷۷۵۰ معتاد توسط مراکز بهزیستی از ابتدای سال خبر داد.

  وی با بیان اینکه در مجموع ۱۰۵ مرکز تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ در استان تهران مشغول فعالیت هستند، گفت: دو مرکز ماده ۱۶ دولتی و ۵ مرکز غیر دولتی نیز در استان تهران آماده پذیرش و درمان معتادان هستند. منظور از مراکز  تبصره ۲ ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر نیز فرصتی است که قانونگذار برای افرادی که به هر دلیل وارد فرایند درمان اختیاری نشده‌اند را فراهم می کند تا آنها به این مراکز مراجعه کنند و مانند بقیه اما با نظارت قانون درمان شوند. 

  توزیع یک وعده غذای گرم در تمامی مهدکودک‌های ۷ استان در معرض «سوءتغذیه»

  محمد نفریه، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از پوشش ۲۲۷هزار کودک برای دریافت یک وعده غذای گرم در مهد کودک در سال جاری خبر داد.

  وی  با اشاره به توزیع ۱۰۰ درصدی یک وعده غذای گرم در همه مهدکودک‌های مناطق روستایی تصریح کرد: امسال ۲۲۷ هزار کودک روستایی از یک وعده غذای گرم در مهدکودک بهره‌مند می‌شوند. همچنین بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از مهدهای مناطق حاشیه شهری نیز با اولویت شهرهای دارای سوء تغذیه، یک وعده غذای گرم دریافت می‌کنند. همچنین ۷ استانی که بنا به اعلام وزارت بهداشت در معرض سوء تغذیه قرار دارند به طور ۱۰۰ درصدی پوشش داده خواهند شد.

  تغییر تکالیف دوره ابتدایی

  سید محمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال تغییر مسیر تکالیف در دوره ابتدایی هستیم، گفت: رونویسی از سرمشق‌ها و تقویت مهارت‌های نوشتاری مهم است و آن را نقد نمی‌کنم اما این کار حد و اندازه‌ای دارد.

  وی در نوزدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی، پردیس‌ها و واحدهای تابعه دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه ما نیازمند و محتاج کمک اساتید دانشگاه فرهنگیان هستیم، اظهارکرد: انعطاف در برنامه درسی از مهرماه محقق می‌شود و دو ساعت در هفته در دوره ابتدایی دوم و متوسطه اول طبق چارچوب‌های ابلاغی در اختیار معلم قرار می‌گیرد تا خودش برای آن دو ساعت محتوا آماده کند. بسته‌هایی هم آماده شده تا اگر معلمی آمادگی نداشت از آن بسته‌های پیشنهادی ما انتخاب کند. اینها محورهای تحول در محتواست که در مهر ۹۷ آن را دنبال می‌کنیم.

  پیش‌بینی توزیع ۲۴ تا ۴۰ نوبت شیر در مدارس

  علی الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ردیف بودجه ۱۸۰ میلیاردی برای توزیع رایگان شیر در مدارس ابلاغ شده ولی هنوز تخصیص نگرفته است گفت: پیش‌بینی می‌کنیم بین ۲۴ تا ۴۰ نوبت شیر در سال تحصیلی جاری توزیع کنیم.

  وی درباره وضعیت توزیع شیر در مدارس اظهار کرد: ردیف بودجه ۱۸۰ میلیاردی برای توزیع رایگان  شیر در مدارس ابلاغ شده ولی هنوز تخصیص نگرفته است.

  برنامه ایران برای ریشه‌کنی قاچاق “سیگار” از مهرماه + جزییات

  بهزاد ولی‌زاده، مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات ضمن تشریح پروتکل “ریشه‌کنی قاچاق محصولات دخانی” و پیوستن ایران به آن، از اجرای این پروتکل در کشور از سوم مهر ماه سال جاری خبر داد.

  وی درباره پیوستن ایران به پروتکل ریشه‌کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی، گفت: این پروتکل در اجرای ماده ۱۵کنوانسیون کنترل دخانیات نوشته شده است. این کنوانسیون در سال ۲۰۰۳ با توجه به آمار مرگ سالانه ۷ میلیون نفری افراد در اثر مصرف دخانیات، به تصویب  مجمع جهانی بهداشت رسید. همچنین این کنوانسیون در ایران در سال ۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و در حال حاضر نیز ۱۸۱ کشور عضو آن هستند.

  شیرخشک به میزان کافی در دسترس است

  ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره کمبود شیرخشک در کشور نیز توضیح داد و گفت: با تغییر نرخ ارز، قاچاق معکوس نیز ایجاد می‌شود. قاچاق گاهی می‌تواند سازمان یافته با استفاده از تریلی و کامیون و … صورت گیرد و گاهی نیز در حد فروش دو یا سه قوطی برای به دست آوردن سود بیشتر باشد. شیر خشک در صنایع مختلفی مصرف دارد، به همین دلیل حساس هستیم که شیرخشک وارداتی که با ارز دولتی وارد می‌شود، برای خود مصرف کننده توزیع شود.

  خسارت‌های پیدا و پنهان صیادان چینی به آب‌های جنوب کشور

  طی ماه‌های اخیر فعالیت صیادان چینی در خلیج‌فارس نگرانی‌هایی را چه از بعد زیست محیطی و چه از بعد تامین معیشت صیادان سنتی کشور ایجاد کرده است. چندی پیش سازمان شیلات ایران توضیحاتی را درباره فعالیت صیادان چینی در خلیج فارس ارائه کرده بود. بر اساس این توضیحات صید این کشتی‌ها برای گونه فانوس ماهیان انجام می‌شود. سازمان شیلات همچنین گفته است که گونه فانوس ماهیان سریع الرشد بوده و به صورت گله‌ای و در حجم زیاد در مناطق عمیق بیش از ۲۰۰ متر دریای عمان زیست می‌کنند و امکان صید این ماهی با شناورهای کلاس لنج و قایق (صیادان سنتی) که جامعه بهره‌بردار سنتی را تشکیل می‌دهند، وجود ندارد، بنابراین این نوع صید تداخلی با صید خرد ندارد و تنها به روش صید ترال میان‌آبی توسط کشتی‌های توانمند با برداشت از آب‌های عمیق امکان‌پذیر است اما میلاد خسروی – کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری- طی گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا به موضوعاتی چون  حضور گونه‌های با ارزش جانوری در عمق بیش از ۲۰۰ متر، اهمیت فانوس ماهیان در اکوسیستم، تبعات صید بیش از حد بر اکوسیستم دریایی، تاثیر مخرب صید ترال بر آب‌های خلیج فارس و صید تصادفی و ناخواسته پرداخته است.

  افزایش ۵۰ درصدی تقاضای آب تا سال ۲۰۳۰

  اصغر مبارکی کارشناس دفتر تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تا سال ۲۰۳۰، تقاضا برای آب در دنیا تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، و از سال ۱۹۷۰، ۸۰ درصد تنوع زیستی آب‌های شیرین از بین رفته است، در مورد هفته جهانی آب توضیح داد و گفت: با توجه به وجود مشکل آب در کشور ما و ایرادات گسترده در حفاظت از اکوسیستم‌های آبی، می‌توانیم از طریق همکاری با برنامه آب اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)، آب را در حوزه بین‌الملل دنبال و از تجربه‌های جهانی برای مدیریت زیست‌بوم‌های آبی استفاده کنیم.

  وی با اشاره به اینکه از سال ۱۹۹۱ هر ساله در تار یخ ۲۶ تا ۳۱ آگوست، «هفته جهانی آب» با حمایت IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) پاس داشته می‌شود، اظهارکرد: سالانه در هفته جهانی آب، برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود که مجری اصلی آن موسسه بین‌المللی آب استکهلم سوئد است. ارائه مقاله و گزارش توسط محققان و سیاستگذاران حوزه آب بخشی از برنامه‌های اجرا شده هر ساله در هفته جهانی آب است

  پربازدیدها

  در میان پنج خبر دارای بیشترین بازدید در اداره اجتماعی ایسنا نیز یک خبر از سرویس حوادث و انتظامی، یک خبر از سرویس شهری،  و یک خبر از سرویس سلامت، یک خبر از سرویس محیط زیست و یک خبر از سرویس آموزش و پرورش بیشترین توجه مخاطبان را به خود اختصاص داده که در ادامه آمده است:

  جزئیات و نکات مهم از کسرخدمت‌های ایثارگری سربازی

  شهرداری بدنبال کودک گوش بریده

  برنامه ایران برای ریشه‌کنی قاچاق “سیگار” از مهرماه + جزییات

  خسارت‌های پیدا و پنهان صیادان چینی به آب‌های جنوب کشور

  پیش‌بینی توزیع ۲۴ تا ۴۰ نوبت شیر در مدارس

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  آمادگی ایران برای ارایه خدمات سلامت به مادران و نوزادان ۴ کشور درگیر جنگ جست‌وجوی گمشدگان ایدز در پاتوق «هرندی» نقش یک آنتی‌اکسیدان در پیشگیری از التهاب مفصلی چگونه با میل شدید به خوردن مقابله کنیم؟ ارتباط شکل ظاهری ناخن‌ها با سلامتی توصیه ها و تمرین های پشت میز نشینی برای حفظ سلامت روان مرتب ورزش کنید

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.