اجرای آزمایشی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال همزمان با روز پرستار

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دسامبر 29, 2018
 • مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت

  همزمان با روز پرستار و به همت معاونت پرستاری و با همکاری سایر معاونت‌های وزارت بهداشت، طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به مدت چهار روز آغاز می‌شود.

  به گزارش ایسنا، دکتر مریم حضرتی با اعلام این خبر اظهار داشت: تعیین وضعیت بزرگسالان ایرانی از لحاظ فشار خون، وزن، قد، شاخص توده بدنی و نسبت اندازه دور کمر به دور باسن (WHR) از اهداف این طرح است که این غربالگری در تمام افراد بالای ۳۰ سال در همه بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی کشور از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه سال جاری انجام می‌شود.  

  وی یکی از مهم‌ترین نمادهای پیشرفت هر کشوری را بهبود شاخص‌های مربوط به سلامت دانست و افزود: از بهترین و منطقی‌ترین راه‌های ارتقای سطح سلامت، پیشگیری از بیماری است و اولین، موثرترین و کم هزینه‌ترین پیشگیری در سطح اول اتفاق می‌افتد که طی آن آحاد جامعه با داشتن سبک زندگی سالم، با تاکید بر تغذیه مناسب، ورزش و فعالیت کافی، آرامش فکری، مدیریت استرس از ابتلا به بیماری در امان می‌مانند.  

  معاون پرستاری وزارت بهداشت، گفت: چاقی و فشار خون بالا به عنوان بیماری‌های خاموش در جامعه گسترش یافته و عاملی برای بسیاری از مرگ و میرها و بیماری‌های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم است؛ در حالی که با سبک زندگی سالم تا حد زیادی قابل پیشگیری است. علاوه بر آن، شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان می‌تواند روند پیشرفت این بیماری‌ها را کند کرده و زندگی هزاران نفر را و تعداد بیشتری از خانواده‌ها را نجات داده و در هزینه‌های مربوط به سلامت صرفه‌جویی کند.

  وی با بیان اینکه حدود ۶.۵ میلیون ایرانی مبتلا به فشارخون از بیماری خود بی‌خبرند، افزود: به عبارت دیگر ۶۶ درصد افراد از ابتلای خود به پرفشاری خون خبر ندارند و این در حالی است که متاسفانه شیوع بیماری نسبت به ۲۵ سال قبل افزایش ۶۲ درصدی داشته است.

  معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از ۲۹ میلیون ایرانی مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند، گفت: مصرف نمک در ایرانیان بیش از ۴ برابر استاندارد جهانی است و تنها ۱۲ درصد ایرانیان به اندازه نمک مصرف می‌کنند.

  بنابر اعلام وبدا، حضرتی در پایان ابراز امیدواری کرد: با اجرای موفق پایلوت این طرح، افراد از وضعیت سلامت خود آگاهی بیشتری می‌یابند؛  چراکه با شناسایی و پیگیری به موقع می‌توان از بسیاری از عوارض بیماری جلوگیری کرد. علاوه بر آن، به تمام افراد مشارکت کننده در این طرح درخصوص سبک زندگی سالم، مدیریت فشار خون و مدیریت وزن و چاقی آموزش لازم داده می‌شود و این می‌تواند قدم موثری در جهت ترویج سلامت که مهم‌ترین دغدغه و وظیفه وزارت بهداشت برای مردم است، باشد.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا
 • 0
 • مطالب مرتبط

  آیا استفاده از لنز تماسی چشم توصیه می‌شود؟ ترفندهایی برای داشتن بدنی جوان و سرحال مواد غذایی ضروری برای بدن با خود حرف زدن نشانه چیست؟ تاثیر سیب در لاغری و کاهش وزن بیماری‌های واگیر اصلی‌ترین تهدیدکننده سلامت انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.