ابلاغیه وزارت بهداشت درباره کاهش "اشتباه دارو پزشکی"

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : دی ۱۶, ۱۳۹۶

 • دارو

  رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین معاون درمان وزارت بهداشت، بخشنامه "برچسب گذاری داروهای با هشدار بالا " را به معاونین غذا و دارو و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردند.

  به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وب‌دا، در متن این بخشنامه آمده است: «داروهای با هشدار بالا (High-Alert) شامل آن دسته از فرآورده‌های دارویی می‌باشند که بروز اشتباه در مصرف آنها با خطر بالایی از ایجاد آسیب‌های جدی حتی مرگ بیماران همراه می‌باشد. اگرچه ممکن است شیوع اشتباه داروپزشکی (Medication error) ناشی از مصرف داروهای با هشدار بالا بیشتر از سایر داروها نباشد، بروز اشتباه دارو پزشکی با این گروه از داروها نسبت به سایر فرآورده‌های دارویی با عوارض شدیدتری همراه خواهد بود.

  منظور از اشتباه دارو پزشکی (Medication error)، هرگونه رویداد قابل پیشگیری می‌باشد که ممکن است باعث یا منجر به استفاده نادرست فرآورده دارویی یا ایجاد اثرات زیان‌آور در بیمار شود. اشتباه دارو پزشکی ممکن است به نحوه عملکرد کارکنان خدمات / مراقبت سلامت و فرآورده دارویی و یا فرآیندها از جمله نسخه نویسی (Prescribing)، دستور دارویی (Order communication)، نسخه برداری (Transcribing)، برچسب فرآورده های دارویی (Labeling)، بسته بندی (Packaging)، نامگذاری (nomenclature)، ترکیب نمودن داروها (compounding)، نسخه پیچی (dispensing)، توزیع (distribution)، تجویز دارو (administration)، آموزش (education)، پایش (monitoring) و مصرف فرآورده (Use) مربوط باشد.
  براین اساس سازمان غذا و دارو با مشارکت معاونت درمان، به منظور کاهش اشتباه داروپزشکی و ارتقاء ایمنی دارویی بیماران مبادرت به تهیه و تنظیم لیست داروهای با هشدار بالا نموده است. برچسب گذاری داروهای با هشدار بالا به شرح ذیل انجام خواهد شد:
  الف) ضوابط برچسب‌گذاری برای تمامی داروهای با هشدار بالا
  ۱- برچسب قرمز رنگ می‌بایست بر روی جعبه/ قفسه/ کشو/ سبد و یا هرگونه مخزن نگهداری داروهای با هشدار بالا مطابق با پیوست شماره (۱)، در قفسه های داروخانه، ترالی اورژانس و اتاق درمان دراورژانس، بخش‌ها و واحدهای بیمارستانی، الصاق شود.
  ۲- بر روی برچسب قرمز رنگ، نام دارو همراه با قدرت دارویی آن فرآورده، با فونت متناسب با اندازه مخزن به نحوی که از دور قابل خواندن باشد، به رنگ مشکی و زبان فارسی درج شود.
  ۳- برچسب گذاری این داروها در داروخانه با نظارت داروساز مسئول فنی داروخانه و اجرای آن توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب وی انجام خواهد شد.
  ۴- نظارت بر برچسب‌گذاری این داروها در بخش‌های بیمارستانی به عهده سرپرستار و رییس بخش و نحوه نگهداری و اجرای فرآیندهای مذکور توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب آنها می‌باشد.
  ب) ضوابط برچسب گذاری برای ۱۲ قلم داروی با هشدار بالا (پیوست ارسال شده شماره ۲) که مشمول الصاق برچسب بر روی هر آمپول یا ویال فراورده تزریقی می‌باشند:
  برای این ۱۲ داروی تزریقی، ضروری است علاوه بر رعایت موارد مندرج در بند (الف) این بخشنامه، الصاق برچسب هشدار بر روی هر آمپول یا ویال، دراورژانس، بخش‌ها و واحدهای بیمارستانی، بطور جداگانه منطبق با ضوابط ذیل برای داروهای مطابق با پیوست ارسال شده شماره (۲) انجام پذیرد:
  ۱- نحوه برچسب‌گذاری و اندازه برچسب بر روی این داروها باید به صورتی باشد که مشخصات مندرج بر روی آمپول و یا ویال را نپوشانده و باعث مخدوش و ناخوانا شدن هیچ یک از مندرجات روی فرآورده نشود. تصاویر پیوست ارسال شده شماره(۳) به عنوان الگوهای پیشنهادی ارائه شده‌اند.
  ۲- برچسب هشدار داروهای مذکور، می‌بایست به رنگ قرمز و فاقد هرگونه نوشته، از قبیل نام دارو یا عبارت «داروی با هشدار بالا» و غیره باشد.
  ۳- برچسب نباید به سهولت از بدنه ویال یا آمپول جدا شود و می‌بایست قابلیت چسبندگی مطلوبی داشته باشد.
  هدف از اجرای این بخشنامه، اعمال دقت بیشتر به هنگام مصرف داروهای با هشدار بالا و پیشگیری از وقوع اشتباه دارو پزشکی است. لازم به ذکر است، اجرای این ضابطه نافی سایر وظایف پرسنل پزشکی در ارائه خدمات دارویی، چک مستقل دوگانه دارو و نگهداری داروهای با هشدار بالا به نحوی که به سهولت در دسترس کارکنان نباشد، نخواهد بود.»

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  تدوین منشور حقوق اختصاصی بیمه‌شدگان بیمه سلامت/ساخت سریال پزشک خانواده نظارت بر اغذیه فروشی‌های اماکن زیرمجموعه شهرداری تهران پیشگیری از اپیدمی آنفلوآنزا در مناطق زلزله‌زده/واکسیناسیون گروه‌های پرخطر معجون لیمو ترش برای کاهش فشار خون و کلسترول خواص آب میوه های طبیعی رشد باروری در بعضی استان‌ها منفی شده است آهسته غذا خوردن موجب کاهش وزن می‌شود

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.