آمار پایین خطاهای پزشکی در ایران

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷

 • دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت

  قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به آمار پایین شکایت‌های پزشکی در ایران نسبت به کشورهای دیگر اعلام کرد: طبق آمارهای بین‌المللی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان می‌شوند دچار خطاهای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

  به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی در همایش انتظامی سازمان نظام پزشکی که صبح امروز در بیمارستان میلاد برگزار شد، با اشاره به به وجود آمدن پدیده‌هایی به نام ابرروند در دنیا اظهار کرد: تلقی ما از پزشک همیشه فردی به نام حکیم بوده است که این فرد منحصر به فرد و در علوم دیگر نیز متبحر بوده است. علاوه بر آن با مردم نیز رابطه مالی نداشته است. این نگاه تا اوایل قرن بیستم در اروپا وجود داشته و بعد شروع به تغییر کرده است. همه اطباء حکیم نیستند. ما هم می‌توانیم پزشک نما داشته باشیم. تعدادی از پزشکان برای منافع کار می‌کنند و تعدادی نیز اعمال قابل سرزنش انجام می‌دهند.

  وی ادامه داد: یکی از ابرروندهای حوزه سلامت که امروزه در دنیا به جز آمریکا توسعه داشته این است که پزشکان هم سطح دیگران قرار داده شده‌اند. علاوه بر آن امروزه در بیشتر کشورهای دنیا رابطه مالی و نظام پرداخت عملکردی قطع شده است. در تمام کشورهای OECD پرداختی هنگام دریافت خدمت در حال حاضر ۱۶ درصد است. در آمریکا نیز این رقم ۱۸ تا ۲۴ درصد گزارش شده است. نمی‌توان شعار داد رابطه مالی قطع شود اما همان میزانی که ما می‌خواهیم بیمه به ما پول بدهد. یکی دیگر از ابرروندهایی که امروز در حوزه سلامت ایجاد شده این است که سریال‌های زیادی درخصوص بیمارستان‌ها یا مسائل مربوط به آن ساخته می‌شود.

  قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: طبق آمارهای بین‌المللی احتمال خطا در بیمارستان‌ها یک در ۲۰۰ است. در کشوری مانند ما ۴۵ درصد بیمارستان‌ها، ساختمان‌هایی دارند که از اول بیمارستان نبوده است. بنابراین آمارها حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد منابع بهداشت و درمان در کشورها حتی آنهایی که توسعه یافته هستند تلف می‌شود که بخش زیادی از آن به دلیل خطاهای پزشکی است. علاوه بر آن طبق آمارهای جهانی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان‌ها می‌شوند دچار خطای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.

  حریرچی با بیان اینکه عامل سوم تا ششم مرگ در آمریکا خطای پزشکی است تصریح کرد: در کشور ما آمار شکایت‌های پزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است. این آمار حتی نسبت به خطاهای پزشکی نیز بسیار پایین تر است. مهمترین روش برای حل این مشکلات برخورد سیستماتیک است.

  به گزارش ایسنا، قائم مقام وزیر بهداشت در حاشیه این نشست نیز با بیان اینکه جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی در جلوگیری از بروز خطاهای ناخواسته پیشگام است، اظهار کرد: ممکن است قصوراتی در این زمینه رخ دهد که نیاز به برخورد قانونی داشته باشد. قانونگذاران نظام جمهوری اسلامی، سازمان نظام پزشکی و قوه قضائیه را مکلف کرده است که با سازوکارهای مختلف به این موارد رسیدگی کند و با هم اندیشی احتمال بروز این خطاها را به حداقل برساند چون ایمنی بیمار، کرامت انسانی و آگاهی بخشی جز اولویت‌های ما قرار دارند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  خواص هل برای لاغری خواص گیلاس زرد عدم تعادل هورمونی چیست؟ نشانه هایی که بیان می کند بدنتان پروتئین کافی ندارد موفقیت جراحان شیرازی برای ممانعت از قطع عضو مجروح حمله تروریستی اهواز + عکس برای تقویت استخوان چه بخوریم؟ بهترین گیاه دارویی برای پرورش در خانه

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.