آمادگی ایران برای ارایه خدمات سلامت به مادران و نوزادان ۴ کشور درگیر جنگ

 • دسته بندی : سلامت
 • تاریخ : آذر ۲۱, ۱۳۹۷

 • وزیر بهداشت

  وزیر بهداشت گفت: در دو دهه گذشته سلامت مادران، نوزادان، کودکان و تغذیه در قالب شبکه بهداشتی و درمانی کشور، بهبود یافته است و ایران تجربیات موفقی در این زمینه‌ها داشته و آمادگی انتقال تجربیات خود به سایر کشورها را دارد.

  به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در پنل همکاری‌های بین بخشی برای تامین سلامت مادر، نوزاد و کودک در اجلاس بین‌المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند، اظهار داشت: از مهم‌ترین تجربیات ایران در این زمینه می‌توان به تقویت و رشد مناسب کودکان، کاهش مرگ مادران از ۲۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده در سال ۲۰۰۸ به ۱۹ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده در سال ۲۰۱۷، کاهش مرگ نوزادان، دسترسی مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه خدمات مورد نیاز مادران، نوزادان، کودکان و ایمن سازی آنها در مقابل بیماری‌ها، ایجاد پایگاه‌های سلامت در مناطق شهری و حاشیه شهرها، پوشش بیمه برای ۹۲ درصد از مردم ایران، تامین نیروهای انسانی مورد نیاز برای ارائه خدمات به مادران و نوزادان و پیگیری خدمات تا سطوح بعدی خدمات در بیمارستان‌ها اشاره کرد.

  وزیر بهداشت تصریح کرد: در ایران به مهاجرین افغان که به صورت قانونی یا غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده‌اند خدمات سلامت مادر و نوزاد ارائه می شود و ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشورهای مختلف به ویژه یمن، سوریه، عراق و افغانستان که با جنگ‌های داخلی و خارجی روبرو هستند را دارد تا دسترسی این اقشار آسیب‌پذیر به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شود.

  هاشمی تاکید کرد: جنگ در هر منطقه‌ای از دنیا، مشکلات قومی و داخلی و تحریم‌های ظالمانه علیه کشورهای جهان را محکوم می‌کنیم؛ چراکه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی به نحو شایسته دچار اختلال می‌شود و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که با نابرابری و ناعدالتی در دسترسی مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان به خدمات سلامت مقابله کنند.

  وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تقویت همکاری‌های بین بخشی در حوزه سلامت گفت: جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر کشورها متعهد به پوشش همگانی سلامت برای مردم ایران در مناطق مختلف کشور است تا دسترسی آنها به خدمات فراهم و سلامت آنها تامین شود و دسترسی به اهداف جهانی، بدون همکاری‌های بین بخشی میسر نخواهد بود.

  بنابر اعلام وبدا، هاشمی با اشاره به تدوین سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در ایران خاطرنشان کرد: این بیماری‌ها عامل مرگ ۷۶ درصد از مردم ایران است و برای مقابله با آن سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر با توجه به اهداف جهانی سلامت در دستور کار قرار گرفت و همکاری‌های بخش غیردولتی با وزارت بهداشت نیز تقویت شد.

  وزیر بهداشت یادآور شد: تامین منابع مالی برای کاهش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است. البته در حوزه سلامت نیز به تقویت همکاری‌های بین بخشی نیاز داریم و وزارت بهداشت اقدام به تشکیل معاونت اجتماعی کرد؛ چراکه با ایجاد این معاونت، مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های غیر دولتی در جهت تامین سلامت عمومی ساماندهی و گسترش می‌یابد. خوشبختانه در حال حاضر ۱۲۵۰ خانه سلامت محله در ۴۵۰ شهر ایران وجود دارد که در سه سال آینده به ۷ هزار خانه سلامت افزایش می‌یابد.

  هاشمی خاطرنشان کرد: در ایران به راهکارهای همکاری‌های بین بخشی ماندگار در حوزه سلامت دست پیدا کرده‌ایم، اما ادامه این همکاری‌ها بسیار مهم است و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که همکاری‌های کشورها در تامین سلامت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان را مورد توجه قرار دهند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا

 • 0
 • مطالب مرتبط

  مصوبه کمیسیون تلفیق برای بخشش مشروط جرایم بدهکاران بانکی/بررسی بودجه از ۸ بهمن در صحن مجلس کودکان و سالخوردگان بیشتر در معرض خطر گرمازدگی دلایل اصلی سیگاری شدن جوانان ؟! افسرده کننده ترین شغل های دنیا چگونه غذاهای خوشمزه و سالم درست کنیم؟ همه چیز درباره بلوغ دختران و پسران ماه رمضان بهترین فرصت برای ترک سیگار

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای داروخانه آنلاین محفوظ است.